W związku z ogłoszeniem roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza, nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolski Projekt „MIŁOSZ W SZKOLE”, który stał się miejscem inspiracji dla różnych inicjatyw podejmowanych w szkołach w całej Polsce. Udział w projekcie rozpoczęliśmy przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Na szkolnej gazetce pojawiły zdjęcia poety wraz z jego biografią. Kącik Miłosza zachęcał również do „częstowania” się jego poezją, gdyż znajduje się w nim pojemnik z „wierszami na wynos”.  Po zapoznaniu się z biografią polskiego noblisty, uczniowie kl. IV-VIII zmierzyli się w twórczy sposób z wierszami poety. Rozwijali swoją kreatywność i inwencję twórczą, dokonując przekładu intersemiotycznego fragmentów twórczości Czesława Miłosza. Uczniom nie zabrakło świeżego spojrzenia na utwory mistrza poezji. Ich kreatywność stała się źródłem wielu obrazów poetyckich podpowiedzianych przez niczym nieskrępowaną wyobraźnię. Powstałe prace, ilustrujące najciekawsze twórcze rozwiązania, tworzą galerię na szkolnym korytarzu.

Z okazji Światowego Dnia Poezji, 4 kwietnia 2024 roku, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Czesława Miłosza „Miłosz (od)Nowa”. To coroczne święto pozwoliło uczniom kl. IV-VIII zaprezentować swoje zdolności, a także oddać hołd Miłoszowi, wybitnemu polskiemu poecie.  Uczniowie wzięli na warsztat nie tak łatwą i nie tak oczywistą przecież poezję polskiego laureata Nagrody Nobla. Jury w składzie: Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, Pani Elżbieta Stępka oraz Pan Bartosz Wilczyński miało twardy orzech do zgryzienia. Niektórzy uczestnicy wnikliwie zapoznali się z kryteriami oceny ich występów i zadbali nie tylko o prezentację nienagannej deklamacji, ale również o ogólny wyraz artystyczny. To wspaniałe uczucie widzieć, jak poezja nagle ożywa i dzięki interpretacjom głosowym w wykonaniu naszych uczniów trafia do serc i pamięci następnych pokoleń.  A oto wyniki konkursu:

Kategoria kl. IV-VI:

Miejsce I – Jagna Stefanowicz (kl. 6)

Miejsce II- Anna Pietrzak (kl. 6)

Miejsce III- Teresa Kutek (kl. 4)

Kategoria kl. VII-VIII:

Miejsce I – Julia Białkowska (kl. 8)

Miejsce II- Franciszek Stanisz (kl. 7)

Miejsce III- Hanna Stefanowicz (kl. 7)

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że zawsze możemy na Państwa liczyć.