Z życia Przedszkolaków

Rok szkolny 2020/2021

 

Dzień Pluszowego Misia


                 25 listopada 2020 roku dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim  przyjacielem –  Misiem. Niestety przez panujące obostrzenia spowodowane pandemią misie zostały przez dzieci namalowane na kartce papieru. Wszystkie przyniesione misie były bardzo wyjątkowe, każdy był inny. Dzień był pełen pozytywnych emocji i przebiegał w wesołej atmosferze. Na koniec wszystkie dzieci zrobiły papierowe pacynki pluszowych misiów, które później zabrały sobie do domu.

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

            Proszę, dziękuję, przepraszam - trzy proste słowa, które mają wręcz magiczną moc. One niczym zaczarowane klucze otwierają ludzkie serca. Są jak drogocenne diamenty padające z ust. Niestety, coraz częściej odchodzą w zapomnienie. 20 listopada 2020 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.  Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. W tym dniu wszystkie dzieci ubrane przyszły na kolor żółty. Na dobry początek każde dziecko zrobiło własną uśmiechniętą buźkę jako symbol obchodzonego dnia, którą miały przyklejoną przez cały dzień na swoim ubranku.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

             5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. 5 listopada 2020 roku nasza sala zamieniła się w bajkową krainę  W zabawie wzięły udział dzieci z klasy 0, które przebrały się za ulubionych bohaterów z bajek. Spotkanie rozpoczęliśmy zabawą w rozpoznawanie przedmiotów z różnych baśni. Następnie każdy z przebranych uczniów zaprezentował swój bajkowy strój oraz rekwizyty, które go uzupełniały. Chętne osoby mogły również opowiedzieć, dlaczego wybrały akurat tę postać i zdradzić jak powstawało przebranie. Po prezentacji uczestnicy spotkania głosowali na najciekawszy strój.

          Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo, warto więc po nie sięgać jak najczęściej.

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

              20 września 2020 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci. Już od samego rana w grupie panowała wesoła atmosfera. Wychowawczyni przygotowała dla dzieci różne atrakcje, m.in. zabawy integracyjne, malowanie kolorowanek, zabawy z balonami. Zwieńczeniem tego dnia były wesołe zabawy przy muzyce oraz zabawy ogrodzie przedszkolnym. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania każdy przedszkolak otrzymał odznakę w formie medalu. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i na długo zostanie w ich pamięci.
 Pamiętajmy, że „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” /J. Korczak/

     

                                               Rok szkolny 2019/2020                                                   

                                                                                                                                             

Bal karnawałowy

               Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Na balu karnawałowym, który odbył się 12 lutego 2020 roku, dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, batmanów, strażaków czy policjantów. Pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

 

Dzień Babci i Dziadka

           ,,Moja Babcia i mój Dziadek to wspaniali są dziadkowie…” tym o to tekstem piosenki 21 stycznia 2020 roku dzieci z oddziału przedszkolnego zaczęły swój występ dla kochanej babci  i kochanego dziadka. Dzień ten był szczególny, ponieważ dzieci mogły całym swoim serduszkiem poprzez pięknie wyrecytowane wiersze i zaśpiewanie piosenki podziękować swoim dziadkom za ich dobroć i miłość do swoich wnucząt. Każdy przedszkolak podarował swoim gościom własnoręcznie wykonany prezent.

 

Urodzinki listopadowe i grudniowe

 

                  Każde dziecko marzy o tym, aby dzień ich urodzin był jak najpiękniejszy. Dzieci świętują swoje urodziny w domu z rodziną, ale wiele radości sprawia im to kiedy mogą bawić się wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkola. W listopadzie swoje urodzinki obchodzili: Teresa, Maksiu, Emilka i Kornelia. Natomiast w grudniu Zosia i Paulina. Jak zawsze nie zabrakło wspaniałych zabaw, podczas których jubilaci mogli poczuć się wyjątkowo, a pozostałe dzieci także smakować pysznego poczęstunku.

Mikołajki

                 6 grudnia nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu przedszkola. Piękny wystrój i muzyka przypominały, że jest to właśnie ten dzień, w którym Mikołaj odwiedzi dzieci z naszego przedszkola. Od samego rana w placówce panowała radość i poruszenie. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków Świętego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki. Po przybyciu wyczekiwanego gościa dzieci zaprezentowały Mikołajowi swoje umiejętności wokalne, taneczne
i recytatorskie.

 

                                                                                                                                                            Dzień Pluszowego Misia


             25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego najmilszego misia.  Ważnym punktem naszej uroczystości było spotkanie z Panią Eweliną, która opiekuje się naszą szkolną Biblioteką i to ona przeczytała nam bajeczkę pt. ,, Brzydki Miś”. Następnie oglądaliśmy zbiór książek z misiami oraz robiliśmy pamiątkowe zdjęcia w fotobudce przypominającą misia.

 

                                                                                                                                                     Dzień Życzliwości i Pozdrowień


             21 listopada 2019 r. był to dzień wyjątkowy… pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Było radośnie, życzliwie i słodko. Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach, miejscach m. in. w szkole, w domu, w sklepie, na ulicy, czy w autobusie. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru.

                                                                                                                                               

                                                                                                                                                       Wycieczka do Kopalni soli w Bochni


             19 listopada 2019r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z klasą I i II wybrały się na wycieczkę autokarową do Kopalni Soli w Bochni. Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Sutoris. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na dzieciach duże wrażenie. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie woda podziemnych chodników. Wycieczka wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród dzieci.

 

Śniadanie daje moc

           13 listopada 2019 r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego  wzięły aktywny udział w akcji edukacyjnej "Śniadanie daje moc". W akcję zaangażowali byli również rodzice dzieci, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań, także zaopatrując dzieci w zdrowe artykuły spożywcze. Przedszkolaki z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji, przygotowując wspólnie posiłek , a także wyraziły chęć powtórzenia takich działań. Wszystko
wszystkim bardzo smakowało.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

               Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych i znakomity moment, aby przypomnieć sobie niektóre z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują nam ważne prawdy życiowe i uczą uniwersalnych wartości moralnych.

              Przedszkolaki również nie mogły pominąć tak ważnej uroczystości, dlatego uczciły święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Ten wyjątkowy dzień był okazją do wspólnego słuchania bajkowej literatury i zachęcania do rozwijania zainteresowań czytelniczych w środowisku. W związku z tym zaprosiliśmy do udziału w akcji Panie z Publicznej Biblioteki z Łukowicy i Przyszowej. Panie przeczytały dzieciom bajki o tematyce troszkę nowoczesnej takie jak ,, Tupcio Chrupcio” oraz ,, Niedźwiedź i pianino”. Dzieci słuchały bajek z zapartym tchem. To był z pewnością niezapomniany dzień.

 

Urodziny w październiku

W naszym przedszkolu świętujemy urodziny każdego dziecka.
Jest to dzień pełen niespodzianek, słodkości, życzeń i uścisków.
W miesiącu październik swoje urodzinki obchodzili Madzia i Szymon.
Życzymy im sto lat!

 

SKO, czyli Szkolna Kasa Oszczędności

         SKO, czyli Szkolna Kasa Oszczędności to program umożliwiający dzieciom wypracowanie  umiejętności systematycznego oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi.Głównym celem prowadzenia Szkolnej Kasy Oszczędności jest wyrobienie nawyku oszczędzania wśród dzieci naszej szkoły. Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego również należy do SKO. 31 października jest dniem oszczędzania, dlatego z okazji tego dnia odbyło się spotkanie klas 0-III na krótkiej pogadance na temat oszczędzania. Delegacja dzieci z przedszkola, które należą do klubu zrobiły prace plastyczne o tematyce ,,Moje oszczędzanie” natomiast dzieci z klasy I-III brały udział w Quizie.

 

Pasowanie na przedszkolaka

             Dzień 28 października 2019 roku to dzień, który pozostanie na długo w pamięci dzieci z zerówki i ich rodziców. Tego  dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – Pasowanie na przedszkolaka. W uroczystości brali udział przedszkolaki, ich rodzice oraz Pani Dyrektor. Uroczystość rozpoczęła się  powitaniem gości przez wychowawczynię grupy  i przedstawieniem przez ,,Żabki” krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor  mgr Lucyna Borzęcka dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz mały słodki upominek.

 

Urodziny we wrześniu

          Dzień urodzin dla każdego dziecka to dzień  szczególnie ważny dla niego, to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Jest najważniejszy, a inni zastanawiają się w jaki sposób mogą mu sprawić radość i przyjemność. Dzień ten stanowi symbol jego narodzin i przyjścia na świat. Urodziny w naszym przedszkolu to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci, a w szczególności jubilata. We wrześniu obchodziliśmy urodziny Kamila. Życzymy mu wszystkiego najlepszego!!!

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 

            20 września  to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły od nauki piosenki ,, Jestem sobie przedszkolaczek”, a następnie bawiły się przy dźwiękach wesołej muzyki. Wszystkim dopisywał wspaniały humor. Dzieci wykazywały wiele pozytywnej energii. Na koniec dnia przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale upamiętniające ten jeden dzień w roku.

 

Rok szkolny 2018/2019

Wigilia - czas oczekiwania

"W żłóbku będzie Ci najlepiej mój synku kochany, 
Otulimy Cię miłością, przykryjemy sianem 
Aniołkowie w stajeneczce uniosą ku gwiazdom ,
Byś do Ojca się przytulił i spokojnie zasnął…"


21 grudnia 2018 roku
można było poczuć w całej szkole prawdziwie świąteczną atmosferę. To właśnie tego dnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego przedstawiły całej społeczności szkolnej oraz przybyłym rodzicom piękne Jasełka, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 

Spotkanie ze Św. Mikołajem w Oddziale Przedszkolnym

"Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem,
bo gdzieś zgubił saneczki w tę mroźną pogodę…
Mikołaj, Mikołaj lat ma już bez liku,
a prezenty dziś wiezie dzieciom w bagażniku…"


6 grudnia 2018 roku
do naszej szkoły przybył Św. Mikołaj ze swoimi pomocnikami. Wszystkie dzieci obdarował wspaniałymi prezentami i serdecznym uśmiechem, za co dzieci odwdzięczyły się pięknym śpiewem piosenki o Mikołaju.

 

Listopad- urodzinki

"Idzie misio, idzie konik,małpka, piesek no i słonik.
Wszyscy razem z balonami,z najlepszymi życzeniami.
Bo to dzień radosny wielce - masz już kolejny roczek więcej!
W listopadzie swoje urodzinki obchodzili Mikołaj i Emilka
Życzymy im wszystkiego najlepszego !"

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

23 listopada 2018r. w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem rodziców. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki i rodzice zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w „misiowej krainie”. Każde dziecko wspólnie z rodzicem wykonywało piękną wyklejankę z misiem na czele. Wszystkie dzieci były bardzo aktywne i kreatywne. Przy tworzeniu dzieł było dużo emocji, wszystkim dopisywał dobry humor. Dopełnieniem tego dnia były odwiedziny wolontariuszy z SK Wolontariat, którzy podarowali dzieciom własnoręcznie wykonane misie i łakocie. Na zakończenie obchodów tego święta każde dziecko zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie w misiowej fotobudce.

 

Spotkanie z Filminkiem

"Filminek, Filminek nie lubi smutnych minek…"

16 listopada 2018r. wesoły autobus z gromadką dzieci z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły wyruszył w podróż do MCK „Sokół” w Nowym Sączu na zajęcia edukacyjne "Spotkanie z Filmikiem" w ramach bonu kultury. Dzieci na miejscu spotkały się z czarodziejem Barnabą, który wspólnie z nimi czarował różne zwierzątka. Później obejrzały 4 krótkie bajki z morałem o tematyce czarodziejskiej. Wszyscy byli zachwyceni wycieczką i bardzo szczęśliwi. Ten wyjazd dostarczył dzieciom mnóstwa emocji, wrażeń i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 

„Śniadanie Daje Moc” 2018

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do zabawy, nauki i lepiej koncentrują się podczas zajęć. To najlepszy start w nowo rozpoczynający się dzień, dlatego też ,"zerówkowicze" przyłączyli się do programu edukacyjnego "Śniadanie Daje Moc". Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie się w organizację śniadania w Oddziale Przedszkolnym.

 

Czyste powietrze wokół nas

W bieżącym roku szkolnym w naszym Oddziale Przedszkolnym realizujemy program przedszkolnej edukacji antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas". Program ten cieszy się wielkim zainteresowaniem dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz ich rodziców. Celem realizacji tego programu jest wzbogacenie i usystematyzowanie wiedzy na temat szkodliwości dymu nikotynowego. Zadania wynikające z tego programu są realizowane poprzez różne formy pracy, np.: zajęcia z dziećmi, spotkania z rodzicami, pogadanki nauczyciela, pielęgniarki, konkursy plastyczne, piosenki …

Dzieci dowiadują się jak trzeba zachowywać się w przypadku, gdy narażone są na wdychanie dymu nikotynowego. Rodzice zaś powinni uświadomić sobie swoją rolę
w rozwoju zdrowotnym dzieci.
Wszyscy powinniśmy mieć na uwadze troskę o zdrowie naszych dzieci!.

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Dzień Postaci z Bajek przypada na dzień urodzin Walta Disneya, czyli 5 listopada. Dziecięcy świat po części utkany jest z bajek i baśni. Magia, tajemnica, humor i nauka ukryte w barwnych opowieściach fascynują od stuleci i małych, i dużych.

Moc baśni jest tak silna, że nawet my, dorośli, pamiętamy je do dziś. Bajki są też swoistym łącznikiem pomiędzy pokoleniami. Bajka zacieśnia więzi rodzinne. Chętnie słuchamy bajek, ale też chętnie je opowiadamy. Zawsze piękny jest widok dzieci wtulonych w ramiona bliskich, gdy słuchają melodyjnego głosu babci, łagodnego tonu mamy, usypiającego szeptu taty lub dziadka. Nie dziwi więc fakt, że bajki i baśnie doczekały się swojego święta.

W naszej szkole uczniowie klas O-III uczcili to święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Dzieci wysłuchały pięknej „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”, którą czytały starsze koleżanki, pani bibliotekarka, wychowawczyni klasy I i Pani Dyrektor. Czytany tekst był wprowadzeniem do zbliżających się obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzień Postaci z Bajek dostarczył dzieciom dużo wrażeń i pozytywnej energii.

 

Urodziny

Wrzesień

Urodziny to dla dzieci prawdziwe święto. W przeciwieństwie do dorosłych, każde z nich z niecierpliwością czeka na ten dzień, licząc na wyjątkowe upominki i wiele niezapomnianych atrakcji. Dlatego również w naszym przedszkolu obchodzone są rodzinki naszych milusińskich.
We wrześniu swoje urodziny obchodzili Filip i Julia.
Życzymy im wszystkiego najlepszego

Październik

"W pierwszym wagonie olbrzymie słonie.
Dalej żyrafy... lisy... niedźwiedzie...
Na samym końcu pyszny tort jedzie...
Zające z miną uśmiechniętą wołają:
"Dziś jest Wasze święto!”


W październiku swoje urodziny obchodzili Madzia i Szymon.
Życzymy im wszystkiego najlepszego!!!