Z życia szkoły

Rok szkolny 2023/2024

„Mała książka – wielki człowiek”  2023/2024

                   Nasze pierwszaki zaczynają swoją przygodę czytelniczą i z wielką radością dołączyli do grona biorących udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”. Jest to projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego uczniowie klasy pierwszej otrzymali specjalne Wyprawki Czytelnicze. W skład każdej Wyprawki wchodzi książka autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki – Justyny Bednarek oraz broszura dla rodzica ,,Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”. Celem kampanii jest zachęcenie do rodzinnego czytania. Mamy nadzieję, że dzięki tym książkom czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością dla naszych najmłodszych uczniów, a także pomoże rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania. Życzymy przyjemnej rodzinnej lektury!

 

Zabawa andrzejkowa

                          28 listopada 2023 roku w całej szkole rozbrzmiewała wesoła muzyka i głośne śmiechy. A to wszystko za sprawą zabawy andrzejkowej dla klas 0 - VIII. Głównym elementem  uroczystości były oczywiście tańce. Uczniowie i uczennice poruszali się w rytmie dyskotekowych dźwięków zarówno w zorganizowanych wspólnie układach tanecznych, jak i indywidualnie demonstrując swoje talenty i umiejętności. Dzieci z klas 0-III brały udział w licznych konkursach ruchowych, które przysporzyły wiele śmiechu i zadowolenia. Wszyscy uczestnicy ambitnie i z zapałem angażowali się w konkurencje, pomimo zmęczenia. Nie zabrakło również tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Korytarz i salę zabaw odwiedziły "czarownice" z Samorządu Uczniowskiego przepowiadające przyszłość. Niejedna osoba wychodząc po zabawie ze szkoły zastanawiała się czy przypadkiem karteczka z wylosowaną nazwą zawodu nie jest tym, co chciałaby w życiu robić. To był dzień pełen wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

GALERIA

 

Szkoła Pełna Talentów!

                          Nasza szkoła wzięła udział w kampanii społecznej „Szkoły Pełne Talentów” organizowanej przy współpracy ze sklepami Lidl. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem zbieraliśmy „talenciaki” i wrzucaliśmy do skrzynek w naszej szkole. Z radością informujemy, że dzięki tej wzajemnej współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli nasza szkoła otrzyma Emocjomierz – przyrząd służący do wskazywania, jakie emocje w danej chwili odczuwamy, określania ich siły oraz podpowiadania, jak obniżyć ich natężenie. Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się z nami w to działanie, a organizatorom kampanii za nagrodę!

Dzień Życzliwości i Pozdrowień 

                           21 listopada 2023 roku szkolny korytarz, pomimo kiepskiej aury na dworze zamienił się w promienne, pełne ciepła i radości miejsce. Wszystko za sprawą uczniów klas młodszych, którzy świętując Dzień Życzliwości i Pozdrowień w słonecznych strojach , z uśmiechami na twarzach, jeszcze bardziej niż zazwyczaj, okazywali sympatię i pomoc swoim kolegom i nauczycielom. W przyjaznej atmosferze dzieci mogły wspólnie ze sobą pobyć, zrobić coś miłego dla siebie, wspólnie się pośmiać, a także poprzytulać. Niektórzy mogli wykazać się swoimi talentami aktorskimi odgrywając zainspirowane przez opiekunów scenki. Wszyscy z pozytywną energią i nastawieniem do świata i ludzi wrócili, jakby lżejsi i szczęśliwsi na lekcje.

GALERIA

 

Niebieski Marsz Praw Dziecka

                    20 listopada 2023 roku uczniowie klas 0-3 uroczyście obchodzili Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu wszyscy ubrali się na niebiesko.  W bardzo przystępny sposób, dzięki prezentacji multimedialnej, mogli zapoznać się z wybranymi prawami dziecka. Przedstawiona została postać Janusz Korczaka, który jako jeden z pierwszych mówił i walczył o ich prawa. Dzieci dowiedziały się jaka idea przyświecała Uchwaleniu Konwencji o Prawach Dziecka. Po krótkim quizie sprawdzającym zapamiętane informacje uczniowie z niebieskimi wstęgami w rękach wyruszyli korytarzami szkoły w Niebieskim Marszu Praw Dziecka. To entuzjastyczne wydarzenie miało na celu uświadomienie uczniom, że prawa dziecka, jak i człowieka to najbardziej elementarne i przynależne każdej jednostce ludzkiej z racji urodzenia prawa.

GALERIA

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                   17 listopada 2023r. uczniowie klasy III i IV wzięli udział w rywalizacji z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Młodzi matematycy mieli szansę wykazać się swoją pamięcią i zaprezentować swoje umiejętności w konkursach przygotowanych przez wychowawców. Dzieci spisały się wyjątkowo dobrze zarówno w liczeniu pamięciowym, jak i w rozwiązywaniu zadań pisemnie. Gratulujemy.

GALERIA

 

Pasowanie na czytelnika

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". 

/W. Szymborska/

               15 listopada 2023 roku odbyło się w naszej szkole Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I.  Z tej okazji inscenizację przygotowali członkowie „Koła Przyjaciół Biblioteki” z klasy 3. Aby nasi najmłodsi uczniowie mogli stać się prawowitymi czytelnikami biblioteki szkolnej, musieli przejść test, który przygotowali dla nich specjaliści w dziedzinie książek, tj. Wróżki, Krasnale, Czerwony Kapturek i Dzieci.  Test polegał na odgadnięciu zagadek dotyczących bajkowych postaci. Pierwszaki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Po zagadkach dzieci wysłuchały prośby Książki, a następnie powtórzyły słowa przysięgi:

„My uczniowie pierwszej klasy,
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
I wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika traktować z powagą.”
Przyrzekamy!

             Po przysiędze Książka  pasowała każdego pierwszaka na czytelnika, a następnie każdy nowy czytelnik biblioteki szkolnej otrzymał w prezencie dyplom, słodki upominek, a rodzice i opiekunowie dostali list. Tym miłym akcentem zakończyliśmy nasze spotkanie. Życzymy naszym nowym czytelnikom wielu przyjemności z czytania książek.

GALERIA

 

Nasza szkoła wzięła udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości           

                   11 listopada 2023 roku delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor Lucyną Borzęcką wzięła udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości znalazło się złożenie kwiatów pod pomnikiem w Łukowicy oraz uroczysta msza św. w intencji ojczyzny w Kościele Parafialnym. Uświetnieniem obchodów był wzruszający spektakl pt.:„Dzieci z Wrześni”, który wystawiła nasza grupa teatralna na deskach parafialnej sceny pod główną nawą kościoła w Łukowicy. Cieszymy się, że mogliśmy godnie reprezentować naszą szkołę w tak ważnej patriotycznej uroczystości.

GALERIA

 

"Kocham, kocham, kocham Cię Polsko..." - 105. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

             "Kocham, kocham, kocham cię Polsko..." tymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej w Świdniku podkreślili swój szacunek i miłość do ojczyzny. 10 listopada 2023 roku odbyła się bowiem piękna, patriotyczna akademia z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystej oprawie rozpoczęliśmy ją od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Hymnu Narodowego. Następnie z uwagą obejrzeliśmy spektakl w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego pt. „Dzieci z Wrześni”. W trzech aktach widzowie mogli zobaczyć jak wyglądała sytuacja w czasie strajków uczniów, którzy protestowali przeciwko germanizacji Polaków. Wysłuchać można było głosów rodziców, dzieci, poetów, a nawet zaborców – nauczycielki, która gnębiła uczniów za modlitwę i używanie języka polskiego. Konkluzją całego przedstawienia był akt ostatni, który opowiadał o walce o polskość, wolność, prawdę i szacunek dla drugiego człowieka.

             Spektakl dopracowany w wielu najdrobniejszych szczegółach - od strojów, po grę aktorską i piękne wykonanie utworów muzycznych młodych ludzi - poruszył widownię. Świadczyć mogły o tym wypowiedzi zebranych tuż po przedstawieniu. Wydarzenie to zakończyło się przemówieniem Pani Dyrektor Lucyny Borzęckiej, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii.

              Na scenie mogliśmy zobaczyć: Franciszka Stanisza (ojciec), Anię Pietrzak (matka), Hanię Stefanowicz (Bronka), Dawida Bielaka (Jasiek), Lenę Klimek (babcia), Ignacego Kutka (Staś), Olę Saskę (nauczycielkę), Mikołaja Kutka (Romek), Mikołaja Stanisza (Władek), Oliwię Klag, Magdę Krok, Milenę Morzywołek (rodzice), Teresę Kutek (Tekla), Jagnę Stefanowicz (Maria Konopnicka), Natalię Bukańską (Bolesław Prus), Łucję Tobiasz (Henryk Sienkiewicz), a także Karola Kukuczkę, Kingę Rams, Julię Szyszkę, Zosię Stefanowicz, Julię Klimek, Amelkę Nowogórską i Julię Białkowską.

           Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i nauczycieli.

GALERIA

 

Dzień Postaci z Bajek

                         9 listopada 2023r. szkolny korytarz zamienił się w zaczarowaną krainę pełną barw i tajemniczych osób, a to za sprawą uczniów kl. 0 - 3, którzy z okazji Dnia Postaci z Bajek zamienili się w bohaterów baśni. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje stroje, wysłuchać bajek czytanych przez nauczycieli oraz wziąć udział w krótkim quizie sprawdzającym znajomość popularnych baśni i opowiadań. Na zakończenie zostały rozdane nagrody i dyplomy dla dzieci biorących udział w konkursach biblioteki szkolnej: Kocham drzewa i książki oraz By się czytać chciało zakładkę stwórz wspaniałą.

GALERIA

 

Śniadanie Daje Moc

                  7 listopada 2023 r. uczniowie klas 0-3 zorganizowali, z pomocą wychowawców oraz rodziców, akcję Śniadanie Daje Moc. Dzieci, zaopatrzone w produkty zawierające duże ilości witamin i składników mineralnych oraz niezbędne akcesoria, rozpoczęły przygotowania do warsztatów kulinarnych. Oczywiście, gdy stanowiska pracy były już gotowe, zadbano również o higienę i bezpieczeństwo. Po tych czynnościach można było zabrać się wreszcie do pracy. Wielkie zaangażowanie, skupienie, ale również wesoły nastrój towarzyszyły młodym kucharzom. Gdy zajęcia dobiegły końca przyszedł czas na kolejną przyjemną część dnia, a mianowicie konsumpcję własnoręcznie przygotowanych kanapek. 

GALERIA

 

„Ekologiczny Powiat Limanowski” - spotkanie z przedstawicielem LOT w Limanowej

                         6 listopada 2023r. uczniowie klas młodszych wzięli udział w prelekcji przedstawiciela Lokalnej Organizacji Turystycznej pt. „Ekologiczny Powiat Limanowski”. Dzieci mogły przypomnieć sobie, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i w jaki sposób można to robić. W aktywny sposób włączyły się w pogadankę, przez co przekazywane treści na pewno bardziej się utrwaliły. Młodzi mieszkańcy naszej miejscowości zapewnili, iż będą przestrzegać wszystkich zasad proekologicznych, byśmy mogli dłużej cieszyć się czystą Ziemią.

GALERIA

 

Znicz dla Nieznanego Żołnierza

"Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią im się płaci.

Chwiejna waluta. Nie ma dnia,

by ktoś wieczności swej nie stracił."

/W. Szymborska/

                 Święto Zmarłych to czas, w którym odwiedzamy groby i wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Kultywując polską tradycję, a tym samym realizując działania akcji „Szkoła pamięta”, w ostatnich dniach października uczniowie klas I-III wraz z opiekunami udali się na Grób Nieznanego Żołnierza. Mogiła znajduję się w pobliskim lasku na terenie Świdnika. Dzieci postanowiły zapalić znicz i odmówić modlitwę na grobie żołnierza niemieckiego, podkreślając w ten sposób fakt, iż w obliczu śmierci wszyscy stają się równi. Nie liczy się narodowość, ani cel przyświecający jednostką, oddaje się cześć człowiekowi. W ten symboliczny sposób, złożyły hołd również poległym Polakom, walczącym w tym okresie, wspominając o nich w swoich rozważaniach.

GALERIA

 

Turniej Gier i Zabaw Mały Mistrz Małopolski

                    31 października 2023 r. ośmioro zawodników z klasy III wyruszyło na halę sportową do Łukowicy, aby reprezentować szkołę w Turnieju Gier i Zabaw Mały Mistrz Małopolski. Osiem drużyn z okolicznych miejscowości stanęło na linii startu, żeby wykazać się w dwunastu różnych konkurencjach. Zabawy sprawdzały przede wszystkim szybkość zawodników, ale także zwinność, skoczność, rzutność i oczywiście kładły nacisk na współpracę w drużynie. Nasz zespół pokazał się z jak najlepszej strony, wszystkie ćwiczenia wykonywane były z wielką dokładnością i precyzją. Widać było ogromne zaangażowanie i chęć rywalizacji. Emocje sięgały zenitu, tak u zawodników jak i u opiekunów poszczególnych drużyn. Pomimo, iż nie udało się zająć pierwszego miejsca cały zespół zasługuje na uznanie. Dzieci udowodniły, że potrafią grać fair play i tworzą naprawdę zgraną drużynę. Wszyscy uczestnicy zostali odznaczeni medalami za udział w turnieju i zadowoleni wrócili do swoich szkół.

GALERIA

 

Pamiętamy o bohaterach naszej wolności - działania w ramach akcji "Szkoła pamięta"

Biało-czerwona flaga na szarym tle, obok napis Szkoła pamięta 2023 - zapraszamy do udziału w akcji.

            We czwartek 26 października 2023 roku uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Przyszowej. Celem wyjazdu, odbywającego się w ramach akcji „Szkoła pamięta", było zapoznanie uczniów z bohaterami wolności, którzy związani są z historią naszego regionu. Inicjatorem wyjazdu był pochodzący z Przyszowej nasz nauczyciel historii - Pan Bartosz Wilczyński. 

             Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie kościoła pw. Św Mikołaja w Przyszowej. Historię oraz ciekawostki związane z kościołem w atrakcyjny sposób przedstawił ksiądz proboszcz Jan Gajda. Następnie uczniowie przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odwiedzili grób lokalnej bohaterki niezłomnej Genowefy Kroczek „Lotte”, która w trakcie II wojny światowej, była organizatorką wiejskich szpitalików, ratujących życie wielu rannych. Za swoją konspiracyjną działalność „Lotte” zapłaciła najwyższą cenę -  śmierć. Ostatnim punktem wycieczki były odwiedziny dworu Żuk-Skarszewskich. Pomimo, że dworek obecnie pełni funkcję domu mieszkalnego, to dzięki gościnności pani Żuk-Skarszewskiej, uczniowie weszli do środka tej zabytkowej posiadłości. Oprócz tego, właścicielka dworu w ciekawy sposób przedstawiła uczniom historię i losy przedstawicieli rodu Żuk-Skarszewskich.

               Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni, pełni wrażeń oraz bogatsi o cenną wiedzę o historii naszego regionu. 

GALERIA

 

 "Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości” - żywa lekcja historii

            25 października 2023 roku uczniowie klas III - VIII wzięli udział w żywej lekcji historii pt.” Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. Treść widowiska nawiązywała do kwestii rozbiorów Polski oraz zawiłych meandrów odzyskania po 123 latach niepodległości. Obok rysu historycznego, obejmującego zrywy narodowe Polaków i dążenia do niepodległości, uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie takie wydarzenia i fakty jak powstanie listopadowe i powstanie styczniowe, wybuch I wojny światowej i jej konsekwencje, podział na trzy zabory czy znaczenie przybycia marszałka Piłsudskiego na teren Polski. Ponadto, była możliwość zapoznania się z mechanizmem poboru do wojska jak i typowymi elementami mundurów wojskowych. Całe przedstawienie odbywało się w scenerii licznych przedmiotów z tego okresu. Na podstawie ilości osób zgłaszających się do odpowiedzi wnosić można, że lekcja naprawdę się udała, a uczniowie zapamiętali bardzo dużo faktów, dat i ciekawostek historycznych. Udział w tym wydarzeniu dał dzieciom i młodzieży możliwość bliższego zetknięcia się z historią znaną dotychczas tylko z podręczników.

"Nie zastąpi Ciebie nikt" - apel papieski w naszej szkole

            Dzień Papieski, jak co roku w naszej szkole,  był okazją do przypomnienia i uczczenia pamięci św. Jana Pawła II. 23 października 2023 roku uczniowie klasy III i VIII pod opieką ks. Pawła Lebdy przygotowali z tej okazji apel papieski. Przypomnieli oni postać Karola Wojtyły: jego dzieciństwo, młodość, wybór na papieża, jego zamiłowanie do gór oraz…wadowickich kremówek. Nie zabrakło również anegdot z życia Jana Pawła II, a każdy miał okazję jeszcze raz przypomnieć sobie wybrane przemówienia Ojca Świętego. Muzycznym dopełnieniem tej uroczystej okazji był wspólny śpiew "Barki", ukochanej pieśni papieża. Na zakończenie ks. Paweł zaprosił wszystkich do Kawiarenki Papieskiej, w której częstował wspaniałymi kremówkami. Każdy uczeń losował cytat Świętego Jana Pawła II. Hasła, które każdy wylosował miały na chwilę zatrzymać czas i skłonić do refleksji. Poprzez wspomnienie postaci Jana Pawła II, uczniowie wyrazili podziw i wdzięczność za Jego nauczanie i posługę miłości Kościołowi i rodzinie ludzkiej.

GALERIA

 

40.rocznica nadania szkole imienia Jana Kochanowskiego oraz 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej

„Nauka skarbem drogim,
Tak bogatym jak ubogim
I bogactwa często giną
Lecz nauki nie przeminą”.

/Jan Kochanowski, Pieśń IX/

                  18 października 2023 roku Szkoła Podstawowa w Świdniku obchodziła jubileusz 40-lecia nadania imienia Jana Kochanowskiego. Obchody rozpoczęły się w kościele Mszą św. o godz. 11.00, którą odprawili ks. Dziekan Wiesław Majca oraz ks. Paweł Lebda. W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm RP Pani Urszula Nowogórska, Wójt Gminy Łukowica Pan Bogdan Łuczkowski, Radny Gminy Łukowica Pan Henryk Talar, sołtysi sołectw z obwodu szkoły Pani Maria Twardowska i Pan Stanisław Pustułka, Dyrektor Zespołu Obsługi Edukacji Pani Joanna Juras, emerytowany dyrektor Pani Helena Borucka, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniowie i rodzice.

                    Cała społeczność szkolna po mszy świętej, ze sztandarem na czele, przeszła na teren szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, prowadzona przez uczniów klasy VII: Hannę Stefanowicz i Ignacego Kutka. Oficjalnego powitania gości dokonała pani dyrektor Lucyna Borzęcka. Po części oficjalnej nadszedł czas na program artystyczny, który składał się z montażu słowno-muzycznego oraz przedstawienia teatralnego opartego na twórczości Jana Kochanowskiego. Dzieci zachwyciły swoimi umiejętnościami aktorskimi i wokalnymi. Wspaniałym dopełnieniem programu był renesansowy taniec w wykonaniu uczniów.

                   Kolejnym punktem uroczystości były życzenia dla wszystkich nauczycieli z okazji ich święta, które w tym roku zbiegło się ze wspaniałym jubileuszem, jakim jest 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. Uroczyste 100-lat po lachowsku wybrzmiało z ust uczniów należących do Szkolnego Koła Regionalnego „Świdnicoki”.

                  Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wystąpieniach zwracali uwagę na współpracę szkoły ze społecznością lokalną, jej bogaty dorobek , liczne sukcesy oraz prowadzoną współpracę z innymi placówkami oświatowymi. Złożyli również gratulacje, a także życzenia dalszego rozwoju placówki. Udział w uroczystości dostarczył zebranym wielu emocji, ale jeszcze więcej wzruszeń i radości. Jubileusz 40-lecia nadania imienia szkole to wydarzenie, które na długo zapisze się w pamięci uczestników –zarówno gości, jak też aktualnych pracowników i uczniów szkoły.

GALERIA

 

Święto Drzewa

              10 października 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Drzewa. W tym dniu na naszych ubraniach dominował kolor zielony. Pokazaliśmy, że jesteśmy świadomi odpowiedzialności jaka spoczywa na nas za stan naszych drzew. Uczniowie klasy III, należący do koła przyrodniczego, aktywnie włączyli się w organizację tego święta. Z tej okazji przygotowali program artystyczny pt. „Kochajmy drzewa”. Uczniowie  klas I – III z uwagą i w skupieniu wysłuchali przedstawienia. Następnie osoba prowadząca zadawała pytania, na które wszyscy zebrani odpowiadali prawidłowo. W ten sposób wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą, ale też świadomością odpowiedzialnością za zmiany klimatyczne.  Wszyscy zebrani zgodni stwierdzili, że to od nich zależy czy będziemy w stanie zachować środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń. Pokazali, że cechują ich odpowiednie postawy proekologiczne, a także, że ochrona przyrody nie neguje prawa społeczeństwa do rozwoju cywilizacyjnego, lecz podnosi jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. Na zakończenie spotkania został ogłoszony konkurs fotograficzny pt:. „Kocham drzewa i książki”.

GALERIA

 

Próbna ewakuacja

              5 października 2023 r. odbyła się pierwsza w tym roku próbna ewakuacja w naszej szkole. Po sygnale dźwiękowym uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki czyli boisko szkolne. Nauczyciele na podstawie dziennika przekazali prowadzącej akcję ewakuacyjną - Pani Dyrektor - informacje dotyczące stanu liczebności klas. Obserwatorem akcji był Pan Jacek Luty, pracownik oborny cywilnej w Urzędzie Gminy w Łukowicy

               Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki.

GALERIA

 

PASOWANIE NA UCZNIA 2023

„Ślubuję być dobrym Polakiem,

dbać o dobre imię swej klasy i szkoły.

Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,

jak dla niej pracować kiedy urosnę!

Będę się starać być dobrym kolegą,

 swym zachowaniem i nauką

sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Ślubuję!”

 

          Tymi słowami 4 października 2023 r. nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. W tym podniosłym momencie, pełnym wzruszeń towarzyszyli im rodzice i koledzy z klas 0-3. Uczniowie klasy 1 przedstawili krótki montaż słowno – muzyczny, prezentując swoje umiejętności zdobyte po pierwszym miesiącu nauki oraz pomyślnie zdali egzamin przygotowany dla nich przez starszych kolegów. Po uroczystym akcie pasowania, którego dokonała nasza Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, "świeżo upieczonym" uczniom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców i upominki od sponsorów (PZU i Bank Spółdzielczy w Limanowej).

Życzymy naszym najmłodszym uczniom wielu sukcesów i powodzenia na drodze do zdobywania wiedzy!

GALERIA

 

Ogólnopolski Dzień Tornistra 

          3 października 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Tornistra. Jest to akcja edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, która ma na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków. Tego dnia w obecności pani dyrektor i wychowawców klas I-III, pani pielęgniarka ważyła z dziećmi tornistry, a później uświadomiła uczniom jakie są konsekwencje noszenia zbyt przeładowanych plecaków. Zmniejszenie pojemności płuc, bóle pleców czy krzywienie się kręgosłupa to wady, z którymi najbardziej borykają się dzieci. Na zakończenie pani pielęgniarka wytłumaczyła także co powinno się znajdować w dobrze zapakowanym plecaku.

GALERIA

 

Zawód bankowiec - spotkanie z pracownikami Banku Spółdzielczego w Łukowicy

                3  października 2023 roku odbyło się spotkanie z pracownikami Banku Spółdzielczego w Łukowicy. Uczniowie klas 6-8 mieli okazję poznać historię banku oraz dowiedzieć się na czym polega praca bankowca. Ponadto pracownicy opowiedzieli, jakie cechy powinien mieć bankowiec oraz przekazali informacje, kto już może założyć konto w Banku i jakie zasady trzeba znać przy prowadzeniu konta. Uczniowie mieli możliwość wzięcia też udziału w mini konkursie, w którym otrzymali nagrody.

GALERIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023

              29 września 2023 r.,  jak co roku,  obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji zawitała do nas Pani Jesień, która przyniosła kosz darów, a wśród nich książki o tematyce jesiennej. Na wspólnym spotkaniu uczniów klas 0-3, nauczyciele i starsi uczniowie czytali młodszym. Uważni słuchacze zostali natomiast nagrodzeni niespodzianką od Pani Jesieni. Rozmawialiśmy również na temat korzyści płynących z czytania książek na głos i o tym, że jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, zwłaszcza podczas długich jesiennych wieczorów.

GALERIA

 

Akcja sprzątanie świata 2023

            27 września 2023 r. uczniowie klas 0-III zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły, drogę w kierunku Łukowicy i część brzegu rzeki. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

GALERIA

 

Europejski Dzień Języków 

            Dnia 26 września 2023r.,  jak co roku,  odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Uczniowie w tym dniu mieli okazję posłuchać ciekawostek i obejrzeć scenki rodzajowe, dlaczego warto uczyć się języków.  W tym dniu został również rozstrzygnięty konkurs na słownik w języku obcym:

1 miejsce – Kamila Zając kl.8

2 miejsce – Julia Klimek kl.6

                    Lena Klimek kl.7

3 miejsce – Katarzyna Gurgul kl.5

Wyróżnienia – Kinga Dudka kl.5

                         Agata Trzaskowska kl.5

                         Martyna Sawina kl.5

                         Milena Morzywołek kl.5

 

Projekt "Laptop dla ucznia"

Logo Laptopu dla ucznia

                        26 września 2023 roku uczniowie klasy IV wraz z rodzicami odebrali laptopy w ramach rządowego projektu "Laptop dla ucznia". Sprzęt zostały im przekazany przez Wójta Gminy Łukowica Pana Bogdana Łuczkowskiego oraz Dyrektora Zespołu Obsługi Edukacji Panią Joannę Juras. Program „Laptop dla ucznia” to inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań uczniów. 

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

                       25 września 2023 roku w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory były poprzedzone kampanią, w trakcie której kandydaci przygotowali swoje plakaty wyborcze i prezentowali swoje programy. Do głosowania byli uprawnieni uczniowie klas I-VIII.  Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a po jego zakończeniu dokonała obliczenia głosów. Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły cztery osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

Przewodniczący Samorządu Szkolnego – Ignacy Kutek – uczeń klasy VII
Zastępca przewodniczącego – Franciszek Stanisz – uczeń klasy VII
Sekretarz – Julia Klimek– uczennica klasy VI

Skarbnik - Maciej Dudka - uczeń klasy VIII

Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym!!!

GALERIA

 

Zielone SERCE LOT-u dla naszej Szkoły

                 22 września 2023 roku dzięki staraniom Pani Dyrektor przy naszej szkole stanęło metalowe serce na nakrętki. Zbieranie nakrętek na cele charytatywne ma w naszej placówce już wieloletnią tradycję. We wcześniejszych latach uczestniczyliśmy bowiem w wielu zbiórkach nakrętek na rzecz chorych dzieci. Tym razem będą one wrzucane bezpośrednio do serduszkowego pojemnika, które zostało umieszczone przed budynkiem szkoły. Mieszkańcy okolicy zapewne przyłączą się do akcji i również będą mieli możliwość uzupełnienia serca nakrętkami. Taka inicjatywa ma walory wychowawcze i edukacyjne. Dzieci uczą się, że mogą pomóc, a także tego, że należy chronić środowisko. W przekazaniu serca wzięli udział: Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej - Pani Agata Zięba, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego - Pan Józef Pietrzak, Radny Powiatu Limanowskiego- Pan Kazimierz Jasiński, ponieważ realizacja tego przedsięwzięcia odbyła się w ramach projektu "Ekologiczny Powiat Limanowski-edycja 2023".

GALERIA 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

                15 września 2023 roku w klasie VI odbyły się zajęcia z pedagogiem specjalnym. Tematyka przeprowadzonych zajęć korelowała z Międzynarodowym Dniem Kropki. Uczniowie zostali zapoznani ze znaczeniem tego święta. Brali udział  w zajęciach budzących poczucie odwagi i rozwijających kreatywność. Każdy uczestnik mógł narysować na tablicy dowolną myśl rozpoczynając od jednej małej kropki. Następnie wspólnie rozmawiali o powstałych rysunkach, co budowało w uczestnikach poczucie przynależności do grupy oraz satysfakcję z bycia zauważonym i  docenionym. Kolejna część zajęć opierała się na zabawie ruchowej „ćwiczenia z Kropką”. Klasie została zaprezentowana graficzna postać kropki podczas różnych ćwiczeń. W burzliwej dyskusji uczniowie próbowali wyłonić imię dla bohaterki dnia. Klasa zgodnie nadała imię- Grażynka.  Wraz z kropką Grażynką wykonali masę wesołych ćwiczeń, w których nie zabrakło kreatywności w interpretacji jak i wykonaniu. Na podsumowanie zajęć uczniowie podawali przykłady sytuacji, w których kropka ma istotne w życiu znaczenie. Zgodnie stwierdzili, że są sytuacje w których warto być asertywnym i umieć powiedzieć NIE.

GALERIA

 

"Bezpieczna droga do szkoły" - spotkanie z policjantem

               14 września 2023 roku odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla klas I - VIII z policjantami z Posterunku Policji w Łukowicy. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze w przypadku, kiedy nie ma chodnika lub pobocza, prawidłowego przekraczania jezdni. Podkreślali także, jak ważne jest noszenie kamizelek i elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Tematem rozmowy z uczniami klas starszych była dodatkowo agresja i przemoc wobec rówieśników, brak szacunku wobec osób dorosłych i poszanowania mienia. Pan policjant poruszył także temat cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

GALERIA

 

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

2023 Nad Niemnem  Aktualności  Inicjatywy  Narodowe Czytanie  2023 Nad  Niemnem  Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

               8 września 2023 roku uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu. Nasza szkoła przystąpiła do kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Zapewne wiele osób zadawało sobie pytanie: czy można w szkole podstawowej zmierzyć się z tak obszerną i trudną lekturą, jaką jest “Nad Niemnem”. Ale udało się... A wszystko dzięki naszej grupie teatralnej, która sprawiła, że prezentacja tej słynącej z długich opisów przyrody pozytywistycznej powieści stała się przygodą i przyjemnością. Przy okazji uczniowie poznali tło historyczne powieści i biografię Elizy Orzeszkowej. Usłyszeli historie postaci, dla których wielkie znaczenie ma troska o sprawy narodowe, a także tych, którzy woleliby zapomnieć o swojej ojczyźnie. W trakcie czytania uczestnicy Narodowego Czytania poznali bohaterów powieści: Justynę Orzelską, Benedykta i Witolda Korczyńskiego, Jana Bohatyrowicza, a także Zygmunta Korczyńskiego i jego matkę, panią Andrzejową. Wspólnie z nimi odwiedzili grób Jana i Cecylii – legendarnych protoplastów rodu Bohatyrowiczów. Fragmenty powieści "Nad Niemnem" czytali także nauczyciele naszej szkoły: Pani Karolina Borucka, Pani Natalia Dyrek i Pani Ewa Rapacz. Po zakończeniu spotkania każdy z uczestników miał okazję otrzymać okolicznościowy stempel Narodowego Czytania 2023, przesłany przez Kancelarię Prezydenta RP. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Narodowego Czytania 2023.

GALERIA

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

"Lećmy i nigdy odtąd nie zniżajmy lotu"

/A. Mickiewicz/

                      Wakacje już dobiegły końca. Wypoczęci, opaleni, z uśmiechami na twarzach i pełni zapału do pracy wróciliśmy do murów naszej szkoły. 4 września 2023 roku, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, spotkaliśmy się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024. Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka serdecznie powitała wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców. Ze szczególną życzliwością  zwróciła się do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, życząc im, aby jak najszybciej poczuli się w niej jak w swoim domu. Wszystkim natomiast życzyła wytrwałości i sukcesów w nadchodzącym nowym roku szkolnym. Wypada mieć nadzieję, iż wszyscy dołożymy starań, aby Naszej szkolnej codzienności nadać jak najtrwalszą i najpiękniejszą jakość.

Szkolną przygodę czas zacząć… POWODZENIA!

GALERIA