Wycieczka „Świdnicoków” do Zagrody Lachowskiej „Kubalówka” - wrzesień 2023

13 września 2023 r. członkowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Świdnicoki” wybrali się do Podegrodzia, gdzie mieli okazję zobaczyć jak to dawniej mieszkało się w „Kubalówce”. W zagrodzie tej znajduje się chata chłopska z połowy ubiegłego wieku, oraz spichlerz i kuźnia wyposażone w stare, tradycyjne sprzęty. W kuźni uczniowie mogli przyglądać się pracy kowala, a nawet samemu sprawdzić się w roli pomocnika kowala. Jak się okazało wyzwanie to spodobało się nie tylko chłopcom, ale również naszym zespołowym dziewczętom, którym ikry nie brakuje i bez problemu radziły sobie z kowalskim młotem w ręku. W lachowskiej chacie czekała na wszystkich pani Teresa Cabała z którą mieliśmy okazję zrobić przepiękne tradycyjne kwiatki z bibuły, gdyż bibułkarstwo to jedna z technik plastyki obrzędowej w naszym regionie. Był to nasz wyjazd integracyjny więc tańców, zabaw i śpiewu nie brakowało. Podczas zabawy przygrywał nam pan Rafał Hasior.

Na koniec gospodarz zagrody pan Krzysztof Bodziony zaprosił wszystkich na kiełbaski. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i tak miłe przyjęcie. Z pewnością wrócimy tam jeszcze nie raz.