ŚWIDNICOKI W ZIELONYM GAJU!

„W zielonym gaju ptaszki śpiewają…” – tak brzmią słowa piosenki, jednak w ostatnim czasie zaśpiewały tam także „Świdnicoki”!

5 maja 2022 r. w gospodarstwie edukacyjnym „W Zielonym Gaju” w Jastrzębiu zagościł nasz Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki”. Członkowie zespołu mieli okazję  zobaczyć wnętrze starej 100-letniej chaty, usiąść w nim i „zwyczajem majowym” zaśpiewać pieśni na cześć Matki Bożej.

Ponadto obejrzeli ekspozycję dawnych sprzętów użytku codziennego, a także spróbowali nim się posługiwać. Dawniej życie dzieci na wsi było ściśle związane z pracą w gospodarstwie. Dzieci pomagały dorosłym w niemalże wszystkich pracach polowych więc musiały umieć obchodzić się wieloma narzędziami. Nasi uczniowie mieli okazję sami sprawdzić się w tych obowiązkach, co jak uznali, wcale nie było takie łatwe. Najprzyjemniejszym jednak zajęciem była opieka nad zwierzętami, których w żadnym gospodarstwie nie brakowało, a i w tym, jest ich bardzo dużo. Była to wspaniała lekcja edukacji regionalnej dla naszych uczniów!

Bardzo dziękujemy Państwu Kwit za tak gościnne przyjęcie i zapewniamy, że zajrzymy tam jeszcze nie raz!