„Świdnicoki” kolędują -

czyli rozśpiewane Boże Narodzenie 2021!

Okres Bożego Narodzenia to czas niezwykły, magiczny i radosny. W dzisiejszych czasach - w czasach pandemii, zdajemy sobie sprawę i doceniamy  jak wspaniałym jest możliwość przebywania z drugim człowiekiem. Jak ważne są wspólnie podejmowane wyzwania i przedsięwzięcia!

Wspólne kolędowanie, odwiedzanie domostw „po kolędzie” wywodzi się z naszej tradycji. W czasie od Świętego Szczepana do Święta Trzech Króli chodziły grupy kolędnicze i wystawiały inscenizacje kolędnicze. Ludzie również odwiedzali się nawzajem. Zbierano się w jednym z domów aby wspólnie śpiewać kolędy. To właśnie te lachowskie kolędy i pastorałki chcą ocalić od zapomnienia nasze Świdnicoki, prezentując je szerszej publiczności -na ile oczywiście warunki sanitarne pozwolą.

19 grudnia 2021 r. nasz Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki” uświetnił swoim występem Gminny Jarmark Bożonarodzeniowy. Uczniowie zaprezentowali mało znane kolędy i pastorałki naszego regionu. Publiczność była pod wrażeniem zaangażowania wszystkich występujących co nagradzała gromkimi oklaskami. Bardzo się cieszymy, że wśród członków zespołu są uczniowie grający na instrumentach, dzięki czemu udało się stworzyć również naszą zespołową kapelę, którą wspomaga na akordeonie Pan Marian Iwan – przyjaciel zespołu.

Ze względu na panującą pandemię Covid-19 nasz zespół nie mógł się udać  na prawdziwą wędrówkę „po kolędzie” od domu do domu, ale ich muzyki można było posłuchać na mszach św. w Kaplicy w Świdniku i w Kościele Parafialnym w Łukowicy.

30 stycznia 2022 r. nasze Świdnicoki wystąpią również na Koncercie Bożonarodzeniowym w Kościele Parafialnym w Łukowicy na który już dzisiaj wszystkich serdecznie zapraszamy.