Z życia szkoły

Wycieczki szkolne

Rok szkolny 2023/2024

           Wyjazd do kina Sokół na film pt. "Głowa pełna Ciebie" w ramach projektu KINOTERAPIA

                W piątek 15 grudnia 2023 roku, uczniowie klasy 5 i 6 pojechali do kina Sokół w Nowym Sączu na seans filmowy pod tytułem ,,Głowa pełna Ciebie” w ramach KINOTERAPII. Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz asertywnego zachowania.

                 Film ,,Głowa pełna Ciebie” to ekranizacja książki autorstwa Mansa Ghartona i Johana Unenge. „Głowa pełna ciebie” traktuje o ważnych dla młodych ludzi sprawach: akceptacji, przyjaźni, pierwszych zauroczeniach i życiowych niepowodzeniach, których jednak nie należy brać zbyt serio. Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wielu niezapomnianych emocji, które  sprawiły że w oczkach widzów  pojawiło się wzruszenie i łezka w oku. Po obejrzeniu filmu odbyło się spotkanie z Panią psycholog, wykładowcą, trenerem Jolantą Piesiewicz – Miłek, które prowadził Karol Szafraniec – filmoznawca. Pełni wrażeń kinowych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do domu. Dzień był wyjątkowo udany.

GALERIA

 

Perypetie Tomka Sawyera na scenie     

          12 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 4 i 5 uczestniczyli w wyjeździe  do Limanowskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne pt. ,,Przygody Tomka Sawyera”. Punktualnie o godzinie 8:00 wyjechaliśmy spod szkoły. Przedstawienie miało się zacząć o 8:30, niestety, trochę się opóźniło. Chwilę po rozpoczęciu inscenizacji pojawiła się pierwsza postać - Ciocia Polly. Później zaczęły przybywać następni bohaterowie. Aktorzy wrocławskiego teatru „Artenes” wystąpili w spektaklu, będącym inscenizacją powieści przygodowej Marka Twaina, która należy do grupy lektur szkolnych. Głównym bohaterem przedstawienia był chłopiec o imieniu Tomek, wychowywany przez ciotkę. Nie lubił się uczyć ani pracować. Najchętniej spędzał czas na wesołej zabawie z Huckiem Finnem – swoim przyjacielem. Ciągle miał zwariowane pomysły. Widzowie wspólnie z głównym bohaterem przeżyli kilka ciekawych i śmiesznych przygód. Przedstawienie wszystkim się podobało. Komiczne sytuacje, dowcipne dialogi i piosenki sprawiły, że publiczność z zainteresowaniem śledziła zmagania bohaterów i przeżyła wiele emocji. Miłe wspomnienia ze spektaklu pozostaną w pamięci uczniów na długi czas. Mogli oni rozwijać swą wrażliwość estetyczną, obserwować grę aktorów, kostiumy, rekwizyty, dekoracje. Przenieśli się w pełen przygód, dowcipów i psot świat Tomka i jego przyjaciół.

    

Wyjazd kl. VI - VIII na spektakl pt." Dziady" cz. II   

         12 grudnia 2023 roku odbyła się wycieczka klas VI – VIII do Limanowskiego Domu Kultury. Wspólnym celem było obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Dziady” cz.II, w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES we Wrocławiu. Oryginalny obraz dramatu wileńsko – kowieńskiego wzbogacono fragmentami scen z części III. Interesująca scenografia, niezwykłe kreacje aktorskie wywołały zainteresowanie naszej młodzieży. Ciekawa inscenizacja wprowadziła nas w nastrój odprawianych guseł. Charakteryzacja aktorów idealnie dopełniła dobrą grę, a wplatana muzyka i efekty specjalne spotęgowała odbiór sztuki. Występ podobał się uczniom, podczas lekcji podzielili się swoimi wrażeniami. Dzięki temu z pewnością lepiej zapamiętają treść dramatu, który jest lekturą obowiązkową.

 

    Wyjazd kl. I-III do Limanowskiego Domu Kultury na spektakl „Baśniowe granie”

               W dniu 12.12.2023 r. uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami pojechali do Limanowskiego Domu Kultury na spektakl „Baśniowe granie”. Elegancko ubrani i odpowiednio przygotowani do odbioru sztuki teatralnej w ogromnych emocjach czekali na jej rozpoczęcie. Kiedy zgasły wszystkie światła sala zamarła. Gra aktorska pochłonęła wszystkich widzów, którzy w wyobraźni przenieśli się do magicznej krainy ze sceny. Spektakl poruszał bardzo ważne i aktualne tematy dotyczące bezpośrednio dzieci. Mówił o zagrożeniach z jakimi wiąże się zbyt długie korzystanie z komputera i Internetu. Aktorzy bardzo obrazowo przedstawili jakie konsekwencje mogą wynikać z nieprzestrzegania zasad dotyczących bezpiecznego użytkowania tych urządzeń. Pełni przemyśleń i mocnych postanowień uczniowie wrócili do szkoły.

GALERIA

 

Wycieczka klasy III do Łukowicy

               W dniu 13.11.2023r. klasa III wraz z opiekunem wybrała się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy oraz do Piekarni Pszczółka. Dzieci mogły zapoznać się z pracą bibliotekarza, którą w bardzo przystępny sposób przedstawiła nam Pani Katarzyna. Mogli także samodzielnie wprowadzić do komputera oddane przez klientów książki, a także wypożyczyć nowe. Przechadzając się między regałami wypatrywali pozycji, które sami wypożyczą przy następnej wizycie.

            W drodze do kolejnego punktu wycieczki trzecioklasiści przespacerowali się po parku oglądając staw z kaczkami oraz zaczerpnęli krótkiej kuracji w tężni solankowej. W piekarni spotkali się z piekarzem, który opisał cały proces powstawania chleba od momentu dostarczenia mąki do gotowych bochenków. Dzieci mogły pod nadzorem Pana piekarza formować własnoręcznie bułeczki i chleby oraz zadawać nurtujące je pytania, na które gospodarz piekarni cierpliwie odpowiadał. Z nowymi wiadomościami, wielkim podziwem dla pracy piekarza oraz słodkimi rogalikami, które dostali w prezencie wrócili do szkoły.

GALERIA

Wycieczka klasy II do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy

              W dniu 31.10.2023 r. klasa II wzięła udział w „Lekcji Bibliotecznej” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łukowicy. Uczniowie zapoznali się z  pracą bibliotekarza i zasadami korzystania ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Łukowicy. Pani bibliotekarka Katarzyna Bochenek nagrodziła uczniów miłą niespodzianką na zakończenie lekcji. Następnie całą grupą udali się do Małęj Galerii w GOKSiT, gdzie mieli okazję zobaczyć przepiękną wystawę architektoniczną autorstwa Jadwigi Nalepy. Kolejnym etapem wycieczki było skorzystanie z atrakcji znajdujących się w Parku Podworskim m.in. tężni solankowej. Przed wyruszeniem w drogę powrotną wstąpili do Starego Kościoła w Łukowicy oraz do Piekarni „Pszczółka.”

GALERIA

 

WYJAZD DO KINA KL. I-III

                W dniu 12.10.2023 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do kina Sokół w Nowym Sączu na film Magdaleny Nieć pt. „O psie, który jeździł koleją”. Nie jest to dokładna ekranizacja znanej książki, zawiera zaledwie kilka odwołań do oryginału. Przedstawia wzruszającą historię chorej na serce dziewczynki, która zaprzyjaźnia się z poznanym na stacji, bezdomnym psem. Pośród smutnych, ściskających serce scen, które doprowadzały widzów do łez, dla równowagi przeplatają się wątki humorystyczne, po których wybuchały salwy śmiechu na widowni. Jest to prawdziwie familijna opowieść, która porusza odbiorców w każdym przedziale wiekowym, pokazuje co w życiu tak naprawdę jest ważne oraz to, że ludzie potrafią być wspaniałomyślni i pomocni. Szczęśliwe zakończenie daję nadzieję i siłę do walki z przeciwnościami losu. Pełni pozytywnych emocji uczniowie wracali do szkoły po drodze przypominając sobie piękną scenerię, którą chwilę wcześniej widzieli na ekranie kinowym.

GALERIA

 

Wyjazd do kina "Sokół" w Nowym Sączy w ramach projektu KINOTERAPIA KL. V-VI

                 11 października 2023 roku uczniowie kl. V i VI uczestniczyli w wycieczce do kina „Sokół” w Nowym Sączu. Po dotarciu do kina i zajęciu miejsc w sali kinowej oczekiwaliśmy na film. Tematem pierwszego spotkania w ramach KINOTERAPII było „Prawdziwe zwycięstwo”. Obejrzeliśmy fil pt. "Mecz o wszystko". To był niezwykłe przeżycie. Widownia reagowała głośno: niektórzy śmiali się, bili brawo. Po zakończonej projekcji odbyło się spotkanie z psychologiem i rozmowa powiązana z tematem zajęć, poszerzona o analizę filmu. Film został wybrany tak, aby odpowiadał potrzebom i oczekiwaniom młodych widzów, dotykał ważnych dla nich spraw i był inspiracją do podejmowania dyskusji na najtrudniejsze nawet tematy. Po zakończonej projekcji udaliśmy się do autokaru i w drogę powrotna do domu. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym
filmie. Emocje związane z filmem pozostały do wieczora.

 

WYCIECZKA DO KRYNICY ZDRÓJ

           Wczesnym rankiem 27 września 2023r.  prawie wszyscy uczniowie klas 4 - 6 wraz z opiekunami, wyruszyli na całodniową wycieczkę  do Krynicy Zdrój, Powroźnika i Maciejowej. Celem wycieczki było zapoznanie z walorami turystycznymi tego regionu. Jechaliśmy malowniczą trasą doliny Popradu. Po drodze mijaliśmy urokliwe miejscowości takie jak: Rytro, Piwniczną i Muszynę. Przez okna autokaru podziwialiśmy piękne widoki na Pasmo Radziejowskie, Pasmo Jaworzyny oraz wioski po stronie Słowackiej. Podczas podróży w autokarze panowała sympatyczna atmosfera i doskonały nastrój.

        Pierwszą atrakcją tej wycieczki było zwiedzanie cerkwi pw. Św. Jakuba Młodszego Apostoła z 1604r. w miejscowości Powroźnik. Cerkiew ta w 2013r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Przechodząc przez próg cerkwi możemy poczuć łemkowskie dusze oraz podziwiać przepiękny trójdzielny ikonostas i wiele ikon zdobiących ściany cerkwi między innymi Cztery Wielkie Ikony „Sąd Ostateczny” z 1623r. Duszą cerkwi jest zakrystia, która zapiera dech w piersi – taka jest piękna.

       Później udaliśmy się do uzdrowiska w Krynicy. Po wyjściu z autokaru spacerowaliśmy po tamtejszym deptaku, obejrzeliśmy główne ujęcie wody mineralnej, podziwialiśmy stare domy zdrojowe, muszlę koncertową, fontanny, piękne kwiaty. Po krótkim odpoczynku wyjechaliśmy kolejką linowo- terenową na szczyt Góry Parkowej. Szczyt ma wysokość 741 m n.p.m. i znajduje się w samym sercu Krynicy, nad Deptakiem. Tam na uczniów czekała wspaniała rozrywka, tzw. „Rajskie Ślizgawki”. Po zjechaniu  z Góry Parkowej udaliśmy się do Muzeum Nikifora, gdzie podziwialiśmy malowidła krynickiego malarza. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do pijalni wód, gdzie każdy mógł podziwiać piękne, egzotyczne rośliny oraz skosztować wody mineralnej. Uczestnicy wycieczki zakupili różne pamiątki, które będą im przypominać pobyt w tym malowniczym zakątku Polski.

        Na koniec  udaliśmy się do Maciejowej, gdzie mogliśmy podziwiać cerkiew wraz z zachowanym ikonostasem z XVIII w. Obecnie jest ona kościołem rzymskokatolickim pw. Najświętszej Marii Wniebowziętej.

        Wszyscy powrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza, że dopisała pogoda, która o tej porze roku nie zawsze bywa łaskawa. Pozostały kolorowe zdjęcia i miłe wspomnienia.

 

Wycieczka do Oświęcimia Auschwitz-Birkenau

              27 września 2023 roku uczniowie kl. VIII wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Oświęcimia Auschwitz-Birkenau. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia i poznania historii obozu koncentracyjnego.

Obóz Auschwitz, który jest zarówno cmentarzem, stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

            Następnie uczniowie mieli czas na zakup pamiątek. Wrażenia z tej wycieczki na długo pozostaną w pamięci ósmoklasistów.

GALERIA

 

Klasowa wycieczka do Niepołomic

              27 września 2023 roku uczniowie kl. VII wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Niepołomic. Pierwszą atrakcją wyjazdu był Zamek Królewski z XIV w. przebudowany w stylu renesansowym w XVI w. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania z fantastycznym przewodnikiem, który w ciekawy sposób przybliżył historię Zamku, opowiedział o jego właścicielach, ale przede wszystkim wyjaśnił, dlaczego nazywa się go "Małym Wawelem". Zajęcia miały charakter interaktywny, dzięki czemu uczniowie mogli także pochwalić się swoją wiedzą historyczną, a ta - jak się okazało- jest imponująca. Następnie klasa wzięła udział w lekcji muzealnej pt.: "Renesansowy Dwór Jagiellonów", której podsumowaniem była praca w grupach. Jej efektem były wspaniałe graficzne mapy myśli, które przygotowali uczniowie. Kolejno przewodnik oprowadził nas po wystawie Trofeów Myśliwskich, dzięki której odbyliśmy „podróż” po Puszczy Niepołomickiej, prezentującej bogactwo świata zwierząt. Potem udaliśmy się do galerii, w której mogliśmy podziwiać najwspanialsze obrazy i rzeźby, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Autorami dzieł są wybitni polscy artyści, m. in. Henryk Siemiradzki, Artur Grottger, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski, czy Stanisław Witkiewicz. 

            Po przerwie na posiłek spacerem udaliśmy się do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach z zakresu astronomii, badań kosmosu oraz nauk fizycznych i przyrodniczych. Na kopule planetarium o średnicy 8 m zaprezentowano uczniom zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba gwieździstego w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz ruchem obrotowym Ziemi. Dowiedzieliśmy się także, z czego zbudowane jest Słońce i inne planety, jak wygląda meteoryt.

              To był bardzo intensywny dzień, ale wrażenia z wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci.

GALERIA

 

Wycieczka kl. I-III do Bochni

             21 września 2023 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami klas wybrali się na wycieczkę autokarową do Bochni. W pierwszej kolejności odwiedzili Muzeum Motyli Arthropoda, gdzie mogli podziwiać największą w Polsce ekspozycję motyli z całego świata. Zbiór liczy ponad 6000 okazów i jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka Kobieli trwającej blisko 40 lat.

            Kolejnym punktem wycieczki była Bochnia, gdzie uczniowie, korzystając ze słonecznej pogody, udali się spacerem ulicami miasta. Przygoda zaczęła się 200 metrów pod ziemią w Kopalni Soli. Uczestnicy mogli przejechać się prawdziwą górniczą kolejką oraz przejść niesamowitą trasą z prezentacjami multimedialnymi, która przybliżyła historię samej kopalni, a także  kraju. Dodatkowym walorem wycieczki była możliwość, przebywania w wyjątkowym mikroklimacie kopalni, który sprzyja poprawnemu funkcjonowaniu górnych dróg oddechowych. Po wyjeździe na powierzchnię dzieci mogły nabyć pamiątki dla siebie oraz bliskich. Pełne wrażeń i nowych wiadomości wróciły do autokaru.

GALERIA

 

Rok szkolny 2022/2023

Śladami Władysława Łokietka - wycieczka kl. IV-VII do Ojcowa i Pieskowej Skały

               14 czerwca 2023 r. uczniowie kl. IV-VII wraz z wychowawcami wyruszyli na wycieczkę śladami Władysława Łokietka. Miejscem docelowym był Ojców i Pieskowa Skała, a naszym celem nie tylko poznanie dziedzictwa kulturowego w najbliższym regionie, kształtowanie postawy uwrażliwienia na piękno przyrody i konieczność jej poszanowania oraz rozwijanie zainteresowań, ale przede wszystkim integracja grupowa. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Jaskinię Łokietka - według legendy to miejsce, gdzie król Władysław Łokietek znalazł schronienie, a bezpieczeństwo zapewniła mu sieć utkana szybko przez pająka. Przeciskaliśmy się przez wąskie korytarze, oglądaliśmy wnętrza mniejszych grot, słuchając niezwykłych legend i opowieści przewodnika. Po dłuższym spacerze, po Ojcowskim Parku Narodowym, znaleźliśmy się z powrotem w autokarze, który zawiózł nas do Pieskowej Skały. Odwiedziliśmy dziedziniec Zamku w Pieskowej Skale, o którym najstarsza wiadomość pochodzi z dokumentu wydanego przez Władysława Łokietka w 1315r. Zwiedziliśmy także wnętrza zamku, w których podziwialiśmy piękne eksponaty. Ze względu na deszcz nie mogliśmy z bliska zobaczyć Maczugi Herkulesa - niezwykłej formacji skalnej, ale z uwagą wysłuchaliśmy jej historii. Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek. Potem udaliśmy się autokarem do miejscowości Chechło, gdzie z tarasu widokowego mogliśmy podziwiać niezwykły krajobraz Pustyni Błędowskiej.

             Powrót do domu minął w radosnej atmosferze. Uśmiechy gościły na twarzach. Dzieci wracały zmęczone, ale szczęśliwe i pełne nowych doświadczeń. 

GALERIA

 

Dzień Dziecka- rekreacyjnie i na sportowo

              1 czerwca 2023 r. uczniowie klas 0-III pojechali się do kina w Limanowej na seans filmowy pt.,, Super Mario Bros”. Uczniowie klas IV-VII wraz z wychowawcami wybrali się bowiem na pieszą wędrówkę, której celem była wieża widokowa na górze Skiełek w Łukowicy. 

GALERIA 0-3

GALERIA 4-7

Świdnicoki na koncercie zespołu „Mała Armia Janosika”

         13 maja 2023 r. członkowie naszego Szkolnego Zespołu Regionalnego „Świdnicoki” wspólnie z dziećmi grającymi w Świetlicy w Młyńczyskach wzięli udział w „Leśnej Majówce” w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu. Była to impreza zorganizowana przez Lasy Państwowe, na której mieli przyjemność wysłuchać koncertu największego zespołu dziecięcego w Polsce  - zespołu „Mała Armia Janosika”. Występ śpiewających i grających 140 swoich rówieśników zrobił na naszych uczniach ogromne wrażenie! Dla wszystkich było to niezwykłe przeżycie i inspiracja do podejmowania dalszych wyzwań scenicznych. Ponadto była to również wspaniała okazja do integracji muzyków z Młyńczysk  z członkami naszego szkolnego zespołu. Być może kiedyś podejmą współpracę i razem zaprezentują nam się na scenie.

         Cały wyjazd na ten niezwykły koncert został zorganizowany przez Wójta Gminy Łukowica Pana Bogdana Łuczkowskiego, któremu ślemy serdeczne podziękowania!

 

Wyjazd do teatru na spektakl pt.: " Księga dżungli"

                   17 marca 2023r. uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. ,,Księga dżungli”, zorganizowanym w Miejskim Ośrodku Kultury  w Nowym Sączu. Piękna scenografia oraz wspaniała gra aktorska zachwyciła młodych widzów. ,,Księga dżungli” to opowieść o chłopcu o imieniu Mowgli , który został porwany przez złego tygrysa Shere Khana. Chłopiec wychowywał się w dżungli, poznał język zwierząt, a niedźwiedź Baloo uczył go praw życia dżungli oraz sztuk walki. Historia ta kończy się szczęśliwie, gdyż chłopiec znów wraca do swojej prawdziwej ludzkiej rodziny.

GALERIA

 

Wyjazd „Świdnicoków” do kina SOKÓŁ w Nowym Sączu

                 Występy na scenie przed publicznością, uświetnianie różnych uroczystości w środowisku lokalnym i prezentowanie z dumą naszego rodowitego folkloru, utożsamianie się z nim i dbałość o to, aby nie został zapomniany, to dla członków zespołu „Świdnicoki” niezwykła satysfakcja. Uczniowie czerpią radość ze wspólnych występów i wspierają się na scenie, ale nie zapominajmy, że integracja grupy jest takim elementem działalności każdego zespołu, o który nieustannie trzeba dbać. Dlatego też 7 marca 2023 r. członkowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Świdnicoki” wybrali się do kina SOKÓŁ w Nowym Sączu na film pt. „Szkoła magicznych zwierząt”. Ten wspólnie spędzony czas w miłej atmosferze, rozmowy i dzielenie się wrażeniami, z pewnością pozytywnie wpłynął na nasze relacje.

,, Poznajemy galerię od kuchni”


                   Galeria Sztuki Współczesnej BWA ,,Sokół” organizuje warsztaty, wykłady, tworząc ofertę edukacyjną dostosowaną dla szerokiego grona odbiorców. Kreowanie potrzeby kontaktu człowieka ze sztuką realizuje się poprzez spotkania na terenie galerii dostosowane do indywidualnych potrzeb gości. W czwartek 02.03.2023 r. dzieci z klas 0-III wybrały się na wycieczkę na warsztaty pt.,, Poznajemy galerię sztuki od kuchni”. W tym dniu dzieci mogły zobaczyć różnego rodzaju dzieła sztuki i zwiedzić różne zakamarki budynku, gdzie mieści się sądecka galeria sztuki. Po skończonym zwiedzaniu dzieci wzięły udział
w warsztatach i mogły same zamienić się w małych artystów i same coś namalować.

GALERIA

 

Wyjazd do kina w ramach projektu "KINOTERAPIA" - kl. VI i VII

Chłopiec zza szyby (2020) - Filmweb

                   13 grudnia 2022 roku uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w projekcji filmu "Chłopiec zza szyby" w ramach projektu 'KINOTERAPIA". Była to opowieść o chłopcu, który cierpiał na hemofilię i całe dzieciństwo musiał na siebie uważać. Zabawom rówieśników najczęściej przyglądał się z okna swojego pokoju, dlatego został nazwany "chłopcem zza szyby". Kiedy jedno z dzieci zauważyło, że Pino je szpieguje, postanowiło go odwiedzić i doprowadzić do konfrontacji. Okazało się, że Pino to sprytny, zabawny i ciekawy chłopak. Ta filmowa opowieść zwróciła uwagę naszych uczniów na wartości takie jak przyjaźń, a przede wszystkim zdrowie, które należy doceniać i szanować.

 

Wyjazd klas I-III na spektakl pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.”

                        5 grudnia 2022 r. uczniowie klas I-III wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, gdzie mieli przyjemność obejrzeć spektakl pt. "O krasnoludkach i sierotce Marysi” w wykonaniu sądeckiej grupy teatralnej Cudoki-Szuroki. Uczniowie byli pod wrażeniem scenografii i gry aktorskiej młodych artystów. Niektórzy z nich chcieliby spróbować kiedyś swoich sił na dużej scenie, czego oczywiście z całego serca im życzymy.

Galeria

 

Wyjście do kina w ramach projektu KINOTERAPIA dla klas VI i VII

                               24 listopada 2022 r. uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w drugim spotkaniu w ramach projektu KINOTERPIA, organizowanym przez kino "Sokół" w Nowym Sączu. Tym razem młodzież obejrzała film pt.:" Dziki Zachód Calamity Jane", który dotykał problemów dotyczących stereotypów i walki z uprzedzeniami. Po seansie odbyło się spotkanie z psychologiem i filmoznawcą, którzy w ciekawy sposób zaprezentowali tematykę walki z dyskryminacją w dzisiejszym świecie.

 

Dwudniowa wycieczka do Wrocławia dla klas IV-VII

Poznaj Polskę - edycja 2022 - Gmina Brańsk - Portal gov.pl

                 25 i 26 października 2022 roku odbyła się dwudniowa wycieczka do Wrocławia dla klas IV-VII. Wyjazd został zorganizowany dzięki środkom pozyskanym w ramach programu „Pozna Polskę” . 

                Wycieczkę rozpoczęliśmy od zbiórki o godzinie 3:20 na parkingu obok naszej szkoły. Następnie około 3:30 wyruszyliśmy w kierunku stolicy Dolnego Śląska. Po przyjeździe do Wrocławia udaliśmy się na rynek miasta, gdzie czekał na nas pan przewodnik. Pierwszą atrakcją był spacer po Starym Mieście, gdzie zwiedziliśmy kościół św. Idziego, Stare Jatki oraz Ratusz, a także inne zabytki Ostrowa Tumskiego. W trakcie zwiedzania pan przewodnik pokazał nam charakterystyczne dla Wrocławia figurki krasnali, których w całym mieście jest około tysiąca czterysta, a każda z nich ukazana jest w innej pozie, z innymi atrybutami.

            Kolejną atrakcją tej wycieczki była gotycka archikatedra Św. Jana Chrzciciela zachowana w nienaruszonym stanie. Jej wnętrze ucieszyło nasze oczy pięknymi freskami, kolumnami, rzeźbami, bogatym zdobnictwem i wielką przestrzenią. Ostatnim punktem zwiedzania była Panorama Racławicka, w której mogliśmy się wyciszyć i poczuć jak uczestnik tejże bitwy. Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy około godziny 18.00 wspólną obiadokolacją kolacją i mile spędzoną nocą.

      Następny ranek zaczęliśmy od wymeldowania się z hostelu przejechania autokarem do jednego z ładniejszych ZOO w Polsce, którego atrakcją jest Afrykarium. Między innymi zobaczyliśmy tam zwierzęta ze środowiska wodnego Czarnego Kontynentu, zamieszkujące również plażę i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów i dżunglę dorzecza Kongo. Widzieliśmy takie zwierzęta morskie jak rekiny czy płaszczki. Ostatnim punktem pobytu w ZOO było podziwianie większych zwierząt takich jak żyrafy czy słonie. Spędziliśmy tam przyjemnie 4 godziny. Po obiedzie udaliśmy się zaś do Hydropolis.

       Z Wrocławia wyjechaliśmy około godziny 17, a pod szkołą byliśmy już po 23, skąd do domów odebrali nas rodzice. To były naprawdę intensywne ,ale pełne wrażeń i różnorodnych doznań, dwa dni.

 

Wycieczka klas I-III do Starego Sącza i do Nowego Wiśnicza

Poznaj Polskę - edycja 2022 - Gmina Brańsk - Portal gov.pl

              21 października 2022 r. odbyła się jednodniowa, autokarowa wycieczka uczniów klas I-III do Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu i do Zespołu Architektoniczno – Krajobrazowego w Nowym Wiśniczu. Była to wycieczka współfinansowana z programu „Poznaj Polskę”. W Starym Sączu uczniowie przyglądali się wspaniałej architekturze tego miasteczka, ale najbardziej zaciekawieni byli samym Klasztorem Sióstr Klarysek i chcieli jak najwięcej wiedzieć o życiu sióstr, które będąc w klasztorze zamkniętym nie mogą wychodzić poza jego mury. Uczniowie poznali również historię klasztoru, a także wzbogacili swoją wiedzę na temat jego założycielki – św. Kingi – Pani Ziemi Sądeckiej, z którą związanych jest wiele legend dotyczących także naszej okolicy.

              Drugim punktem programu był zamek w Nowym Wiśniczu gdzie uczniowie mieli możliwość przenieść się za pomocą nowoczesnego sprzętu (okularów VR) do XVII-sto wiecznego zamku i obejrzeć różne jego zakamarki. Historia zamku i to jak on był rozbudowywany zrobiło na nich ogromne wrażenie, ale najciekawszym punktem programu okazały się być warsztaty z „Alchemikiem” na których uczniowie sami przeprowadzali różne eksperymenty i sami zrobili dla siebie perfumy. Uczniowie poznali także historię życia naszego krajana Michała Sędziwoja, który urodził się w Łukowicy i  był alchemikiem na Zamku na Wawelu. Kto wie, może wśród uczniów biorących udział w warsztatach byli przyszli wielcy chemicy…

GALERIA

 

Wyjazd klas VI i VII do kina w ramach projektu KINOTERAPIA

          12 października 2022 roku klasy VI i VII wzięły udział w wyjeździe do kina Sokół w Nowym Sączu w ramach projektu „KINOTERAPIA”. Projekt obejmuje cykl trzech spotkań, podczas których wyświetlany jest film, a następnie zorganizowana jest pogadanka na jego temat z panią psycholog. Tematem pierwszego spotkania, na podstawie filmu „Za duży na bajki ”, było kłamstwo i prawda. Polecamy ciekawy i wzruszający film, którego historia oparta jest na faktach.

 

Rok szkolny 2021/2022

 

Wycieczka Klas 0-3 do Kina Sokół w Nowym Sączu

          1 czerwca 2022 roku klasy 0 – 3 świętowały Dzień Dziecka w Nowym Sączu. Uczniowie wybrali się na wycieczkę do Kina Sokół na film animowany „Dogtanian. Psi Muszkieterier”.  Wychowankowie mieli możliwość uczestniczyć w uroczystym i zabawnym rozpoczęciu Dnia Dziecka przez byłą Panią Dyrektor  I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu - Panią Barbarę Porzucek z mężem. Przygotowane zostały ciekawe filmowe quizy, nagrody oraz słodki upominek dla wszystkich uczestników.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni i na pewno zapamiętają ten wyjątkowy dzień!

Galeria

 

Wycieczka klas 0-3 do Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego

                    12 maja 2022 r. uczniowie klas 0-3 przeżyli wspaniałą podróż w czasie za sprawą niezwykłych miejsc, które odwiedziliśmy. Wszystko zaczęło się od sentymentalnej wizyty na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu i obejrzenia Muzeum Jana Pawła II. Potem udaliśmy się do największego muzeum skansenowskiego w Małopolsce, które prezentuje architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych - Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich. Spacerowaliśmy po dawnej wsi i wchodziliśmy do domostw. Mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się jak wyglądało dawniej życie na wsi, z jakich narzędzi korzystano, jakimi zabawkami bawiły się dzieci i w jakich warunkach żyły. Podczas tej podróży w czasie chyba największe wrażenie na uczniach zrobił budynek dawnej szkoły i jej wyposażenia. Tabliczki do pisania kredą, drewniane plecaki, „dyscyplina” i worek z grochem do wymierzania kar to przedmioty, które wzbudziły największe zainteresowanie.

Kolejnym punktem wycieczki było Miasteczko Galicyjskie które jest rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej. Obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. W każdym z nich znajdują się dawne zakłady rzemieślników: stolarza, zegarmistrza, fryzjera, fotografa, rzeźbiarza, do których mogliśmy wejść i zobaczyć wszystko z bliska. Odwiedziliśmy także dawną aptekę w stylu retro i budynek Straży Pożarnej. Na koniec naszej wycieczki udaliśmy się do garncarza i sami mogliśmy sprawdzić własne umiejętności garncarskie. Nasze prace będą gotowe dopiero za dwa tygodnie bo muszą przejść proces wypalania i suszenia, ale już dziś czekamy na nie z niecierpliwością.

GALERIA

 

ŚWIDNICOKI W ZIELONYM GAJU!

       „W zielonym gaju ptaszki śpiewają…” – tak brzmią słowa piosenki, jednak w ostatnim czasie zaśpiewały tam także „Świdnicoki”! 5 maja 2022 r. w gospodarstwie edukacyjnym „W Zielonym Gaju” w Jastrzębiu zagościł nasz Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki”. Członkowie zespołu mieli okazję  zobaczyć wnętrze starej 100-letniej chaty, usiąść w nim i „zwyczajem majowym” zaśpiewać pieśni na cześć Matki Bożej.

        Ponadto obejrzeli ekspozycję dawnych sprzętów użytku codziennego, a także spróbowali nim się posługiwać. Dawniej życie dzieci na wsi było ściśle związane z pracą w gospodarstwie. Dzieci pomagały dorosłym w niemalże wszystkich pracach polowych więc musiały umieć obchodzić się wieloma narzędziami. Nasi uczniowie mieli okazję sami sprawdzić się w tych obowiązkach, co jak uznali, wcale nie było takie łatwe. Najprzyjemniejszym jednak zajęciem była opieka nad zwierzętami, których w żadnym gospodarstwie nie brakowało, a i w tym, jest ich bardzo dużo. Była to wspaniała lekcja edukacji regionalnej dla naszych uczniów!

      Bardzo dziękujemy Państwu Kwit za tak gościnne przyjęcie i zapewniamy, że zajrzymy tam jeszcze nie raz!

Galeria

    

Wycieczka klas IV-VIII do Łańcuta i Bóbrki

               Zaplanowana na 29 kwietnia 2022 roku wycieczka do Zamku w Łańcucie spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. W wyśmienitych nastrojach 41 wychowanków klas IV-VIII wraz z opiekunami wzięło udział w przedsięwzięciu. W Łańcucie oczekiwały na nas dwie panie przewodniczki, które oprowadzały grupy po pięknych komnatach, stajniach i wozowni. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się eksponatom i wystrojowi pomieszczeń, które toną w przepychu, a przede wszystkim bardzo odbiegają od wnętrz domów w obecnych czasach. Od momentu wejścia do zamku roztaczała się niesamowita atmosfera, skłaniająca nas do melancholii. Każdy apartament zdawał się skrywać jakąś tajemnicę. Dbałość o ornamenty wprawiła nas w zdumienie. W tej rezydencji warto wyróżnić: salę balową, nadworny teatr i galerię rzeźb. Na każdym z korytarzy znajdowało się wiele znakomitych obrazów, m.in. portretów osobistości z rodu Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich, czyli kolejnych właścicieli tego zamku. Po obejrzeniu Zamku uczniowie udali się do wozowni, gdzie mogli podziwiać wspaniałą kolekcję 55 powozów konnych. Dzieci spacerowały również po pięknym pałacowym parku podziwiając stare drzewa, różnobarwne kwiaty, rzeźby i fontanny.

              Po sporej dawce informacji historycznych uczniowie wsiedli do autokaru i udali się do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie znajduje się najstarsza na świecie i czynna do dzisiaj kopalnia ropy naftowej. W otoczeniu muzeum uczniowie mogli zobaczyć unikatowe urządzenia wykorzystywane w przemyśle naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Spacerując alejkami i delektując się wspaniałą, słoneczną pogodą uczestnicy wycieczki mogli przenieść się do czasów, kiedy jeszcze nie było prądu, a ropa naftowa nazywana była czarnym złotem. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w XIX- wiecznej  aptece, gdzie dzięki nowoczesnym technologiom, uczniów przywitał  sam Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie. W Domu Łukasiewicza uczniowie obejrzeli również kolekcję lamp naftowych, fotografii, ekspozycję geologiczną, a także uczestniczyli eksperymentach. Pobyt w Bóbrce przybliżył postać wybitnego wynalazcy- Ignacego Łukasiewicza, który jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści jakie daje ropa naftowa, dążąc jednocześnie do rozwoju przemysłu naftowego.

           Zauroczeni pięknym, leśnym krajobrazem oraz niezwykłą opowieścią o początkach wydobywania ropy naftowej, uczniowie udali się w drogę powrotną do Świdnika. Z pewnością wiedza zdobyta podczas wycieczki przyda się nie tylko na lekcjach w szkole, a także w życiu codziennym.

Galeria

 

Wycieczka klas 0-III do kina w Limanowej oraz udział w warsztatach edukacyjnych "Ognik"         

                                  7 kwietnia 2022 r. nadszedł dzień na który czekaliśmy prawie przez cały rok. Klasy 0 - 3 wybrały się do kina ,, Klaps” w Limanowej na film pt :,,Zając Maks i misja pisanka". Radość była ogromna, kiedy zasiedliśmy w wygodnych fotelach. Film o tematyce zbliżających się Świąt Wielkanocnych dostarczył dzieciom wielu wrażeń i emocji. Momentami sala wręcz pękała ze śmiechu. Po zakończonej projekcji udaliśmy się do Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej. Tam w obecności dwóch bardzo miłych panów strażaków dzieci zostały podzielone na dwie grupy, a następnie zabrane do obiektu jednostki. Warsztaty edukacyjne „Ognik” dostarczyły dzieciom wiedzy na temat zagrożeń w najbliższym otoczeniu, co można w nim poprawić, aby podnieść poziom bezpieczeństwa swojegoi swoich bliskich, a także jak prawidłowo zareagować w przypadku zagrożenia.
Tematyka zajęć obejmowała m.in:

- naukę prawidłowego zgłoszenia zdarzenia na numer alarmowy,

- zagrożenia tlenkiem węgla "czadem",

- zagrożenia pożarowe,

- zasady bezpiecznej ewakuacji,

Ponadto dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi za którymi powstał pożar.

Po części edukacyjnej pozostały czas mieliśmy na zapoznanie się z pracą strażaka i sprzętu jaki wykorzystują podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Zajęcia zakończyły się rozdaniem dyplomów potwierdzających zdobyte umiejętności.

GALERIA

 

Wycieczka kl. IV-VIII do Krakowa

                                 17 marca 2022 roku uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami udali się na całodniową wycieczkę do Krakowa. Głównym celem wyjazdu był udział w spektaklu pt." Opowieść wigilijna" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W podróż wyruszyliśmy o godzinie 7 rano, a po przyjeździe do Krakowa udaliśmy się prosto do teatru. W czasie spektaklu mieliśmy niebywałą okazję doświadczyć wielu teatralnych wzruszeń. Wspaniała gra aktorska i oryginalna scenografia pozwalały wszystkim z zapałem śledzić przemianę głównego bohatera - Ebenezera Scrooge’a, a tym samym utrwalić treść lektury obowiązkowej, omawianej na lekcjach języka polskiego. Doskonały i pouczający spektakl bardzo nam się podobał. Po przedstawieniu udaliśmy się w stronę Rynku Głównego, a po drodze zatrzymaliśmy się przy Barbakanie, o którym ciekawie opowiadał nam Pan Marek Sewielski. Następnie przeszliśmy spacerem przez ulicę Floriańską zmierzając w kierunku Sukiennic. Zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej hołd pruski, podziwialiśmy wieżę ratuszową, a o godzinie 12 wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Kolejny etap naszej wycieczki miał miejsce w Muzeum Książąt Czartoryskich. Zachwyciło nas szczególnie bogactwo zbiorów tego muzeum i pięknie zachowane eksponaty, a szczególnie obraz Leonarda da Vinci "Dama z łasiczką". Po wizycie w muzeum nadszedł czas na obiad, po którym przeszliśmy traktem królewskim do Muzeum Archeologicznego na lekcję muzealną o starożytnym Egipcie. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji i mieliśmy okazję skonfrontować je z własną wiedzą historyczną. Do Świdnika wróciliśmy bardzo zmęczeni około godziny 20. To był bardzo intensywny dzień, ale dzięki temu wycieczka należała do udanych.

 

Dwudniowa wycieczka klas IV-VIII w ramach programu "Poznaj Polskę"

Chęciny - Góry Świętokrzyskie - Czarnolas - Puławy

Rozpoczyna się pilotażowy program MEiN

              27 października 2021 r. uczniowie kl. IV-VIII wraz z opiekunami wyruszyli na dwudniową wycieczkę w ramach programu ministerialnego „Poznaj Polskę”. Głównym celem tego przedsięwzięcia było poznanie dziedzictwa kulturowego Polski, jej historii, a szczególnie wizyta w Czarnolesie, miejscu w którym największe dzieła tworzył patron naszej szkoły – Jan Kochanowski.

           Pierwszym punktem programu wycieczki był Zamek Królewski w Chęcinach.  Już z daleka ruiny zamku wywarły na uczestnikach niesamowite wrażenie. Naszą przygodę zaczęliśmy od podziwiania Klasztoru Ojców Franciszkanów, który ufundował król Kazimierz Wielki. Pokonując kolejne stopnie dotarliśmy do samego zamku. O historii ruin i miasta bardzo ciekawie opowiedział wszystkim jeden z opiekunów wycieczki.  Na miejscu zwiedziliśmy skarbiec  oraz weszliśmy  na wieżę, na której szczyt prowadziło ponad sto schodków. Bardzo duże wrażenie zrobiła na uczestnikach wycieczki widowiskowa panorama Chęcin i pobliskich gór, którą obserwowaliśmy ze szczytu wieży.

         Realizację kolejnego punktu programu wyjazdu rozpoczęliśmy w miejscowości Huta Szklana. Razem z panem przewodnikiem weszliśmy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Odbyliśmy krótki spacer po gołoborzach, podziwiając wspaniałe widoki Łysogór.  Wysłuchaliśmy też opowieści przewodnika na temat walorów przyrodniczych tego miejsca, a także zapoznaliśmy się z ciekawymi legendami związanymi z Łysą Górą. Następnie, zmierzając do relikwii Drzewa Krzyża Świętego, dotarliśmy na szczyt Góry Świętego Krzyża. W klasztorze, który powstał na początku XI wieku, zwiedziliśmy Muzeum Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w kaplicy Oleśnickich widzieliśmy relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, w krypcie grobowej zasuszone zwłoki rodziny Oleśnickich i, według tradycji, Jaremy Wiśniowieckiego. Obejrzeliśmy też wystawy Muzeum Przyrodniczo - Leśnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

         Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Czarnolesie. Aleją prowadzącą przez park pełen buków i dębów dotarliśmy do Muzeum Jana Kochanowskiego. Przed budynkiem dostrzegliśmy wykonaną z brązu figurę czarnoleskiego poety, który trzymał złotą różę – „symbol poezji wiecznie żywej”. Wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię z Janem Kochanowskim – wielkim renesansowym poetą i patronem naszej szkoły. W muzeum mogliśmy zetknąć się z wieloma eksponatami, związanymi z osobą Kochanowskiego oraz z jego twórczością. Uczniowie ze szczególną uwagą przyglądali się przedmiotom codziennego użytku, z których korzystał poeta i jego rodzina. Zwrócili też uwagę na rękopisy, listy, a także piękne obrazy przedstawiające Kochanowskiego i jego rodzinę. Dzięki barwnej opowieści przewodnika mogliśmy poczuć atmosferę tego miejsca i poczuć prawdziwą więź z naszym patronem. Następnie udaliśmy się do Zespołu Pałacowo - Parkowego ks. Czartoryskich w Puławach. Dzieci były zachwycone parkiem pałacowym, który kryje w sobie wiele zabytkowych obiektów. Uczniowie podziwiali zabytki (Pałac Marynki, Brama Rzymska, Domek Żółty, w którym przebywał car Aleksander II, Domek Grecki czy Altana Chińska) oraz wysłuchali wielu informacji z nimi związanych.  

          Dwudniowa wycieczka szlakiem naszego patrona, zrealizowana dzięki środkom pochodzącym z programu „Poznaj Polskę”, dostarczyła naszym uczniom wielu pozytywnych wrażeń i emocji. Była to doskonała lekcja historii i patriotyzmu, ale też dla wielu z nas być może jedyna okazja odwiedzenia miejsca, w którym żył i tworzył Jan Kochanowski.

 

Wycieczka klas I-III do Krakowa

Rozpoczyna się pilotażowy program MEiN

              20 października 2021 r. uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Krakowa, współfinansowaną przez MEiN w ramach ogólnopolskiego programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie uczniowie mieli możliwość zapoznać się z historią lotnictwa w Polsce oraz przyjrzeć się z bliska pierwszym maszynom latającym. Obejrzeli samoloty wojskowe, śmigłowce i inne latające maszyny. Największe wrażenie wywarła na nich pierwsza maszyna zbudowana przez Polaka, dzięki której uciekł on z Polski, w trudnych czasach.

                 Drugim punktem wycieczki był Kopiec Kościuszki wraz z podziemnym muzeum. Dzieci obejrzały wystawę pt. „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Ogromne wrażenie wywarła na nich multimedialna i interaktywna opowieść o Tadeuszu Kościuszce, który prywatne szczęście podporządkował służbie ojczyźnie. Wśród uczniów rozwinęła się dyskusja, czy w dzisiejszych czasach istnieje osoba zdolna poświęcić wszystko dla własnego kraju.  Zwieńczeniem całej wycieczki było obejrzenie panoramy miasta Kraków, widzianej ze szczytu Kopca Kościuszki.

                Udział w programie „Poznaj Polskę” dostarczył uczniom niesamowitych przeżyć i dał możliwość wszystkim (nawet tym mniej zamożnym) poznać miejsca bardzo ważne dla nas – Polaków. Liczymy na to, że w przyszłości takich programów będzie więcej, bo młodzi obywatele na pewno z ogromnym entuzjazmem z nich skorzystają.

GALERIA

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

                11 października 2021 roku  uczniowie klas 1-3 oraz oddział przedszkolny wybrały się do Gospodarstwa Agroturystycznego Owieczka na Święto Pieczonego Ziemniaka. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji. Każdy uczestnik mógł karmić zwierzęta, znajdujące się na terenie gospodarstwa. Po zjedzeniu pysznych kiełbasek oraz  pieczonych ziemniaków, wszyscy wzięli udział w tworzeniu Ziemniaka Cudaka. Pamiątkowe zdjęcia były uwieńczeniem tego wyjątkowego dnia, który na pewno pozostanie w pamięci uczniów na długi czas.

GALERIA

 

Integracyjny wyjazd do kina w Nowym Sączu na film pt.: " Czarny młyn"

                W ramach wspólnej integracji i świętowania z okazji nowego, dobrego roku szkolnego, 30 września 2021 roku uczniowie kl. IV-VI wybrali się do kina! Obejrzeli film pt: "Czarny młyn", będący ekranizacją bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Jest to film  opowiadający o przygodach młodych ludzi na tle niełatwego życia codziennego i czarów w opuszczonym,  mrocznym młynie... Był śmiech, zabawa, ale i zaduma, łza w oku się kręciła, ale w zakończeniu dobro i przyjaźń wszystko pokonała!  Przez całą drogę powrotną trwały rozmowy na temat obejrzanego filmu, który zrobił na uczniach ogromne wrażenie. W ciągu następnych dni na lekcjach języka polskiego we wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje w oparciu o ten film. Znajomość szczegółów, jakie uczniowie byli w stanie podać, zadziwiła wszystkich. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Uczniowie stali się doskonałymi recenzentami i nauczyli się kulturalnej i merytorycznej dyskusji. Wyjazd ten pokazał, jak bardzo uczniowie potrzebują wspólnych rozmów, uśmiechu, beztroski.

 

Wycieczka klasy VIII do Auschwitz-Birkenau

            29 września 2021r. uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą w godzinach porannych wyjechali na wycieczkę do  Muzeum Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przed wyjazdem na zajęciach z wychowawcą uczniowie poznali historię byłego obozu KL Auschwitz, jak również podstawowe informacje na temat miasta, na terenie którego powstał obóz. Zapoznali się z wydarzeniami, które rozgrywały się w czasie funkcjonowania obozu Auschwitz-Birkenau .

            Podczas pobytu na terenie Muzeum przewodnik - edukator Pan Marcin w bardzo przystępny sposób mówił o tym, kim byli więźniowie i ofiary Auschwitz, czyli o niemieckiej polityce narodowościowej z okresu wojny, której istotną częścią był rasizm i antysemityzm. Poznanie jej założeń pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć to, co się wydarzyło w obozie. Auschwitz jest dzisiaj symbolem Holokaustu.  Uświadomił  uczniom jaki charakter ma Miejsce Pamięci Auschwitz, na terenie którego odbyła się wizyta oraz znaczenie tego miejsca dla Polski, Europy i świata.

            Wygląd reliktów obozowych oraz świadomość tragizmu miejsca wywarło na uczniach bardzo duże wrażenie. Uczniowie w skupieniu i powadze przemierzali poszczególne odcinki trasy.
Auschwitz I:

Brama „Arbeit macht frei” (wprowadzenie)

Plac apelowy (tematyka reżimu obozowego)

Blok 6 (tematyka rejestracji i egzystencji więźniów,

Blok 11 i dziedziniec, znaczenie w obozowym terrorze)

Blok 27 (wystawa Szoa)

Blok 5 (zagadnienie związane z mieniem Ofiar)

Auschwitz II-Birkenau:
Brama Śmierci (temat założenia obozu Birkenau)
Rampa (warunki transportu, selekcje)
Ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III (temat Zagłady)
Barak dziecięcy w obozie kobiecym (warunki egzystencji i los dzieci).

 

Ognisko integracyjne

                 29 września 2021 roku klasa IV i V spotkały się na integracyjnym ognisku, które odbyło się w Agroturystyce "Owieczka". Była okazja do lepszego poznania koleżanek i kolegów. Przy wspólnym stole toczyły się miłe rozmowy, słychać było żarty i śmiechy. Niektóre rozbawione miny udało się nawet z zaskoczenia sfotografować, co możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach. Staraliśmy się wszystkich wciągnąć do zabawy, jednak niektórzy byli wyjątkowo oporni i od wygłupów z kolegami woleli bujanie w hamaku... Za to inni niestrudzenie zabawiali towarzystwo, więc czas mijał szybko i przyjemnie. Pogoda była jak na zamówienie - słoneczko świeciło i przyjemnie grzało. Pieczone kiełbaski i ziemniaki smakowały wyśmienicie. W nagrodę za wspaniale wykonane figurki z ziemniaków wszyscy uczestnicy ogniska otrzymali pamiątkowy dyplom. To było wspaniałe popołudnie.

 

Rok szkolny 2019/2020

Dzieci Króla Baśni - spektakl
 
                     4 grudnia 2019 roku uczniowie klas I-III naszej szkoły wybrali się na wspaniały spektakl wystawiony w kinie "Sokół" w Starym Sączu. Fabuła spektaklu w bardzo przystępny baśniowy sposób przedstawiała młodym widzom co to jest tolerancja, jak ważnym jest docenianie inności i nie ocenianie innych według wyglądu (pozorów). Podkreślała również, że naszym atutem jest to, że jesteśmy od siebie różni, a inni to nie znaczy gorsi czy lepsi. Uczniom spektakl bardzo się podobał i był doskonałą lekcją funkcjonowania w grupie społecznej.

 

Wyjazd do Starego Sącza na spektakl teatralny pt.: "Chłopcy z Placu Broni"

                     4 grudnia 2019 roku uczniowie klas IV i VI wraz z wychowawcami wybrali się na spektakl teatralny pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Przedstawiał  on poruszającą historię o magii dzieciństwa, sile marzeń i drodze ku dorosłości. Fabułę scenicznej interpretacji kultowej powieści Ferenca Molnára stanowił spór o tytułowy plac. Wraz z rozwojem akcji mieliśmy okazję poznać perypetie grupy chłopców walczących po obu stronach barykady, zanurzając się wraz z nimi w świat dziecięcych zabaw i fantazji. Ciekawe kostiumy i realistyczna scenografia (wzbogacona  ruchem, kolorem i ekspresją świateł) przeniosły widza na ulice dawnego Budapesztu, uruchamiając jego wyobraźnię i czyniąc to spotkanie niezapomnianym. Uczniowie naszej szkoły z uwagą obejrzeli przedstawienie i mamy nadzieję, że dla nich takie wartości, jak przyjaźń, lojalność, honor, patriotyzm będą tak samo ważne jak dla bohaterów sztuki.

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

               19 listopada 2019 roku uczniowie klas 0 - II uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni. W gronie uczestniczących osób byli: Pani Dyrektor, wychowawcy oraz dwoje rodziców. Wycieczka obejmowała 3-godzinną prezentację Kopalni Soli w dwóch grupach wraz z przewodnikami oraz czas przeznaczony na posiłek i kupienie pamiątek. Następnie w spokojnej i miłej atmosferze wszyscy wrócili do szkoły.

 

Wycieczka do Nowej Huty

             30 października 2019 roku, w przededniu Święta Zmarłych, uczniowie klas VI - VIII wraz z wychowawcami wybrali się na autokarową wycieczkę do Krakowa - Nowej Huty. Głównym jej celem był udział w spektaklu, będącym sceniczną adaptacją, chyba najbardziej znanej, części  "Dziadów" Adama Mickiewicza, który został wystawiony w Teatrze Ludowym.

              Zgodnie z zapowiedzią organizatorów przedstawienie przygotowane było specjalnie z myślą o młodym widzu. Reżyser w warstwie tekstowej wzbogacił II część Dziadów o wiersz Upiór oraz fragmenty z IV części, zamykające sztukę w spójną całość. Dobrze utrzymane tempo i rzetelnie podany tekst to nie jedyne walory przedstawienia. Prosta scenografia i uniwersalne kostiumy oraz sprawna gra aktorów sprawiły, że uczniowie w skupieniu śledzili to, co działo się na scenie. Niewątpliwą zaletą było umiejętne połączenie i wyważenie warstwy tekstowej, sugestywnych rekwizytów, teatru cieni oraz przejmującej muzyki.

             Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie charakterystycznym punktów Nowej Huty oraz wizyta w Muzeum Lotnictwa, gdzie za sprawą barwnej opowieści pana przewodnika uczestnicy wycieczki mieli możliwiość poznać historię samolotu, a także obejrzeć świetne eksponaty.

 

Wycieczka do Muzeum Lachów Sądeckich
i Gminnej Biblioteki Publicznej w Podegrodziu
 
               23 października 2019 roku uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Podegrodzia, w czasie której mieli okazję zwiedzać Muzeum Lachów Sądeckich. Kolekcja eksponatów państwa Zofii i Stanisława Chrząstowskich zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Uczniowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się ciekawostkom związanym z kulturą naszego regionu i przyglądali się przedmiotom używanym w dawnych czasach. Z ogromnym zainteresowaniem czytali również fragmenty książek z zakresu literatury regionalnej jakie zaproponowała im pani w Gminnej Bibliotece. Prawdziwym wyzwaniem było również czytanie literatury pisanej w języku gwarowym, ale i z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie świetnie. Takie bliskie spotkanie z przejawami naszej kultury, wzbudziło w uczniach jeszcze większe poczucie przynależności do swojego regionu a także stało się doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań regionalizmem.
 
 

Wyjazd do Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na spektakl teatralny pt.:" W drodze na Olimp"

              23 października 2019 roku uczniowie klas IV – VIII wybrali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na spektakl „W drodze na Olimp, czyli mity i legendy greckie” przygotowany przez Teatr Kalliope z Wrocławia. Spektakl oparty na mitach, legendach i wierzeniach starożytnych Greków w ciekawy i dowcipny sposób ukazał sceny z życia bogów greckich, relację o wielkich zdobywcach, herosach, niezrównanej sile i odwadze. Uczniowie poznali historię o stworzeniu świata, Posejdonie, Hadesie, Dedalu i Ikarze, dzielnym Prometeuszu, o bożku miłości, podstępnej Pandorze, cudownej nici Ariadny oraz o silnym Heraklesie. Spektakl utrzymany był w tonie żartobliwym. Bogata scenografia, kostiumy i rekwizyty pozwoliły na chwilę przenieść się do czasów starożytnych cywilizacji. Uczniowie mieli też okazję wziąć czynny udział w spektaklu, a to uczestnicząc w konkursach, a to wcielając się w role bohaterów mitu, co z pewnością przyczyniło się do szybszego przyswojenia wiedzy i lepszego odbioru sztuki. 

 

Rok szkolny 2018/2019

             Udział uczniów kl. VIII w Sądeckich Targach Edukacyjnych

          18 marca 2019 roku uczniowie kl. VIII uczestniczyli w Sądeckiech Targach Edukacyjnych, które odbyły się w hali MOSiR w Nowym Sączu. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertą liceów, techników i szkół branżowych, poznać zasady rekrutacji, a także skorzystać z porad uczniów i absolwentów tych szkół. Każdy uczestnik poprzez udział w targach miał możliwość przygotować się do wyboru dalszej ścieżki kształcenia poprzez zapoznanie się z dostępną ofertą zawodów na rynku pracy (w tym zawodów deficytowych), mógł skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców zawodowych czy też skonfrontować swoją wiedzę o danym zawodzie z jego wymiarem praktycznym. Uczniowie naszej szkoły wrócili z targów zadowoleni i zaciekawieni, z pomysłami na własną przyszłość.

 

Wyjście do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu na spektakl teatralny pt. "Gałązka rozmarynu"  

        1 marca 2019 roku uczniowie kl. V-VIII wzięli udział w przeżyciu artystyczno-patriotycznym, będące częścią obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Teatr Robotniczy im. B. Barbackiego w Nowym Sączu zaprezentował, na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, spektakl „Gałązka rozmarynu” w reżyserii Janusza Michalika. Widowisko to była 357. premierą Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, przygotowaną na jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

       „Gałązka rozmarynu” jest popularno-historycznym widowiskiem o formowaniu i pierwszych wojennych doświadczeniach Legionów Polskich. Sztuka ukazuje genezę i narastanie dążeń niepodległościowych w społeczeństwie polskim, z uwzględnieniem wszelkich różnic politycznych, obyczajowych, społecznych a nawet językowych. „Gałązka” służy również budowaniu mitu, legendy marszałka Piłsudskiego, chociaż sam Naczelnik nie bierze bezpośredniego udziału w akcji dramatu.

 Dziękujemy za wspaniałe przeżycia artystyczne!

 

 Jesteśmy blisko tradycji i kultury naszego regionu!  

8 stycznia 2019r.  uczniowie klas I-III wzięli udział w kolejnych zajęciach z cyklu Mała Akademia Folkloru. Tym razem były to warsztaty pod hasłem Na polanie pod kopką, czyli dawne zabawy i zabawki ludowe” .  Na zajęciach uczniowie  przenieśli się w świat dawnych zabaw i zabawek ludowych. Doświadczyli uczuć, jakie towarzyszyły dzieciom bawiącym się niegdyś szmacianymi lalkami, konikami, klepokami. Dowiedzieli się również, jak działał i na czym polegał mechanizm prostych zabawek z naszego regionu takich jak: terkotka, wrzutka, bacik czy wirujący furtok. Nie zabrakło również refleksji i porównania współczesnych zabaw i zabawek z tymi dawnymi. Wiele radości wszystkim dostarczyła praktyczna część zajęć, na której każdy własnoręcznie ozdobił glinianego ptaszka skrywającego świergoczącą tajemnicę… Ptaszki te „ przyfrunęły” z nami do Świdnika.  

 

Udział w warsztatach „NASZE ORŁY ”

             8 stycznia 2019r. uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Motywem przewodnim warsztatów były godło oraz flaga – nasze symbole narodowe. Na zajęciach uczestnicy mieli szansę dowiedzieć się jak Polska odzyskała niepodległość, dlaczego polskie barwy narodowe to biel i czerwień oraz z jakiego powodu na godle widnieje orzeł. W formie pokazu Multimedialnego została zaprezentowana historia godła polskiego - jak zmieniał się wygląd Orła Białego na przestrzeni wieków. W części praktycznej natomiast, uczniowie tworzyli własne Kokardy Narodowe, godła oraz zindywidualizowane pocztówki okolicznościowe nawiązujące do 100-lecia niepodległości.

 

Wyjazd na spektakl teatralny "Sherlock Holmes. Studium w szkarłacie"

         18 grudnia 2018 roku uczniowie z kl. V-VIII mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt.:. "Sherlock Holmes. Studium w szkarłacie". Tym razem widzowie zostali przeniesieni do XIX - wiecznego Londynu, gdzie wraz z najsłynniejszym detektywem Sherlockiem Holmsem i doktorem Johnem Watsonem mogli rozwiązywać tajemnicze zagadki. Obrazy nocnego miasta, światło i cień otaczające aktorów, odpowiednia muzyka, stroje, to wszystko oddziaływało na widownię i do końca sztuki trzymało w napięciu. Obcowanie z teatrem „na żywo” zawsze wzbudza duże emocje, więc wyjazd należy do udanych.

 

Spektakl teatralny
„W krainie Lawendowego Rycerza”

         12.12.2018r.  grupa najmłodszych wychowanków z naszej szkoły udała się do kina Sokół w Starym Sączu, aby obejrzeć spektakl promujący czytanie książek pt.„W krainie Lawendowego Rycerza”.Opowiadał on o małym Kubie, który bardzo lubił książki. Największą radość sprawiał mu spędzany nad książką czas z rodzicami, ci jednak mieli go niewiele. Pewnego dnia Kuba został w niezwykły sposób przeniesiony do krainy moli książkowych i Lawendowego Rycerza, gdzie przeżył wspaniałą przygodę. Nasi mali widzowie z wielkim zainteresowaniem śledzili historię rozgrywającą się na deskach teatru.

„Małpa w kąpieli i kolorowe mydełko” w MCK „Sokół”        

30 listopada 2018 roku uczniowie klasy I i II wzięli udział w zajęciach warsztatowych pt. „Małpa w kąpieli i kolorowe mydełko”  organizowanych przez  MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Dzieci przeniosły się z przestrzeni kina i literatury w świat kolorowych mydełek. Eksperymentowały z formą i kształtem tworząc własne, pachnące mydełka, a wszystko z naturalnych składników. Te kompozycje powstały poprzez zatopienie w glicerynie  naturalnych barwników i zapachów. Każde dziecko wykonało mydełko dla siebie, które w efekcie mogło stać się również prezentem dla kogoś bliskiego. Takie zajęcia dostarczyły naszym uczniom wiele radości i satysfakcji, a nuty zapachowe pobudziły ich zmysły.  

 

Wycieczka do kina  na film „„Fantastyczna zwierzęta: Zbrodnie Grindewalda

           22 listopada 2018 roku uczniowie klasy V i VI wybrali się do kina Helios w Nowym Sączu na film pt. „Fantastyczna zwierzęta: Zbrodnie Grindewalda”.  Była to okazja do spędzenia wolnego czasu w miłym towarzystwie, do wymiany zdań na temat obejrzanego filmu, którego akcja rozpoczyna się w 1927r., a scenariusz napisała J.K. Rowling (autorka cyklu powieściowego o przygodach Harry’ego Pottera). Przygoda czarodziejów będących najlepszymi przyjaciółmi ponownie splata losy Newta, Tiny, Queenie i Jacoba. Ich misja będzie także sprawdzianem ich lojalności, kiedy będą stawiali czoła nowym zagrożeniom w coraz bardziej niebezpiecznym i podzielonym świecie czarodziejów.

 

Święto Zawodów w Limanowej

          25 października 2018 roku uczniowie klasy VIII uczestniczyli w Święcie Zawodów zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej. Uczniowie mogli zwiedzić stoiska szkół zawodowych: Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej, Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej, które zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną.  Młodzież z zainteresowaniem zwiedziała ekspozycje i pracownie limanowskiego "Mechanika". 

 

Odwiedzamy Miejsca Pamięci Historycznej w naszej okolicy - wycieczka na Jabłoniec z okazji 100.rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

      18 października 2018 roku klasy V-VIII , korzystając z uroków jesiennej pogody, wybrały się na pieszą wycieczkę na Jabłoniec. Po przybyciu na miejsce uczniowie krótką historię walk o wzgórze Jabłoniec z czasów I wojny światowej oraz historię pięknego  cmentarza wojskowego nr 368. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Wycieczka udała się!

Wycieczka do teatru

7 października 2018r. dzieci z klas I – III naszej szkoły, wybrały się na wycieczkę autokarową do kina „Sokół w Starym Sączu na sztukę teatralną pt. „Świat Andersena” w wykonaniu aktorów teatru wrocławskiego IN-ART.

Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt dzieci z teatrem i aktorami. Wspaniała scenografia, piękne stroje aktorów, doskonała gra aktorska pozwoliły dzieciom
w niecodzienny sposób zapoznać się z baśniami: „Brzydkie Kaczątko”, „Nowe szaty króla” i  „Świniopas”  H. CH. Andersena.

Dzieci oglądając spektakl doświadczyły wielu przeżyć, uśmiechały się szeroko i z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Wszyscy bawili się wspaniale!

 

Wyjście do kina na film "Dyzwizjon 303. Historia prawdziwa"

             21 września 2018 roku uczniowie kl. VII i VIII wybrali się do kina Sokół w Nowym Sączu na film pt. "Dywizjon 303". Była to dla nich nie tylko okazja do integracji i przyjemnie spędzony czas, lecz przede wszystkim ciekawy sposób na poszerzenie wiedzy historycznej. Za sprawą filmu uczniowie mogli poznać istotne fakty związane z udziałem Polaków w walkach w czasie II wojny światowej oraz zrozumieć, jaką rolę odegrali polscy piloci w powietrznej bitwie o Anglię. Ten seans z pewnością przyczynił się do wzrostu poczucia tożsamości narodowej naszej młodzieży

 

Rok szkolny 2017/2018

Moskiewska Rewia na Lodzie - „Królowa Śniegu”

            27.04.2018r. grupa dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klasy I i II wraz z wychowawcami uczestniczyły w niezwykłym baśniowym widowisku w wykonaniu Moskiewskiej Rewii na Lodzie, opartym na motywach baśni H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu”. Ten wyjątkowy spektakl miał miejsce na tafli oświęcimskiego lodowiska. Doskonała oprawa muzyczna, choreografia pełna indywidualnych popisów jazdy figurowej na lodzie, barwne i  wspaniałe kostiumy, gra światła, efekty pirotechniczne wywarły ogromne wrażenie na młodej publiczności.   W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Wadowicach, mieście Jana Pawła II, w którym żył i dorastał jako młody chłopiec.

 

OSOBLIWY ALBUM PAMIĘCI

            Kolejne spotkanie uczniów w MCK „Sokół” w Nowym Sączu zostało z wielkim  entuzjazmem przyjęte przez uczniów z klasy I i II. 18.04.2018r. pierwszo-  i drugoklasiści, kolejny raz, wzięli udział w zajęciach warsztatowych „Osobliwy album pamięci”, prowadzonych w ramach projektu Bon Kultury. Uczestnicy w formie pokazu multimedialnego poznali tradycję pamiętnikarstwa, techniki i metody tworzenia pamiętników, jak również zgłębili wiedzę z wybranych zagadnień z historii fotografii. W drugiej części zajęć uczniowie tworzyli własne pamiątkowe albumy, łącząc własne zdjęcia rodzinne z reprodukcjami zabytkowych fotografii. Ponadto każdy uczestnik zajęć zadbał o elementy dekoracyjne osobistego albumu. Zajęcia zainspirowane historyczną tradycją tworzenia pamiętników i albumów, z pewnością zachęciły dzieci do prowadzenia albumu, który w przyszłości będzie wspomnieniami z dzieciństwa.

 

Widowisko „Opowieści z naszego dzieciństwa”

            28 marca 2018r. grupa dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z uczniami z klasy I i klasy II mogli ponownie spotkać się z aktorami wrocławskiego teatru „Artenes”. Tym razem obejrzeli sztukę „Opowieści z naszego dzieciństwa”. Barwna scenografia, wykwintne kostiumy, skoczne piosenki, gra aktorska, muzyka, efekty świetlne sprawiły, że młodzi widzowie mocno przeżywali przygody głównych bohaterów. Baśnie „Szczęśliwa rodzina”, „Świniopas” i „Krzesiwo” okazały się wspaniałą lekcją, gdyżwskazywały ponadczasowe wartości wychowawcze. Spektakl wywołał wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy i rozmowy.

 

Wizyta w PPSP w Limanowej

            28 marca 2018r. najmłodsi wychowankowie naszej szkoły udali się z wizytą do PPSP w Limanowej na spotkanie ze strażakami. Podczas pogadanki dzieci zostały zapoznane z zasadami prawidłowego zachowania się w sytuacjach pożaru i innych nieszczęśliwych wypadków.  W formie zabaw utrwalały numery alarmowe, szczególnie numer  do Straży Pożarnej 998 oraz numer Centrum powiadamiania ratunkowego 112. Następnie na sali gimnastycznej odbył się profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem fachowców w udzielaniu pierwszej pomocy, którymi są strażacy. Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych  realizowanych w ramach Rzadowego Programu „Bezpieczna +”. Spotkanie ze strażakami zakończyliśmy przy wozach strażackich. Dzieci miały możliwość poznania wyposażenia wozu strażackiego, jakim dysponują strażacy podczas  ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

            Dzieci wraz z opiekunami serdecznie dziękują strażakom z PPSP w Limanowej za bardzo miłe przyjęcie i przekazaną wiedzę. 

 

MOJA PRZYGODA Z WARSZAWĄ!

            7 marca 2018r. uczniowie klasy I i II dzięki zajęciom prowadzonym przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu w ramach projektu „Bon Kultury” odbyli wirtualną podróż.

          Z przepięknej dawnej stolicy Polski – Krakowa wyruszyli w podróż rzeką Wisłą do obecnej stolicy i równie pięknego miasta – Warszawy. Warsztaty inspirowane były postacią Syrenki Warszawskiej, z którą razem zwiedzaliśmy: Starówkę, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Park Łazienkowski, Stadion Narodowy i wiele innych interesujących miejsc. W czasie zajęć każde dziecko miało okazję stworzyć własny plastyczny obraz Warszawy. Dodatkową atrakcją było wykonanie puzzli na podstawie pokazu filmowego odcinka „Warszawska Syrenka“.

            Podróż palcem po mapie z Krakowa do Warszawy na pewno długo pozostanie w pamięci dzieci, a może będzie okazją do zorganizowanie szkolnej lub rodzinnej wycieczki do stolicy Polski.

 

NA LUDOWO... KOLOROWO!

         7 lutego 2018r. grupa uczniów z klas I - II uczestniczyła w zajęciach „NA LUDOWO... KOLOROWO!”zorganizowanych przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu.  Podczas zajęć uczestnicy, w formie prezentacji multimedialnej, zostali zapoznani z zagadnieniami związanymi ze sztuką ludową. Bardzo dokładnie poznali techniki i historię ludowego malarstwa na szkle. Wiedza przekazana przez Organizatorkę zajęć zotała w pełni wykorzystana w działalności praktycznej uczniów. Precyzyjnie przekazana instrukcja malowania na szkle została entuzjastycznie przyjęta przez uczniów. Każde dziecko miało okazję stworzyć własny projekt obrazu lub wykorzystać wzorniki z motywami ludowymi regionu Małopolski. Zaangażowanie dzieci w pracę, a szczególnie precyzja, wyobraźnia i efekt pracy były wielkim zaskoczeniem dla prowadzącej zajęcia i wychowawców. Podsumowaniem zajęć był test wiedzy. I tym razem dzieci wykazały się bogatą wiedzą w dziedzinie sztuki ludowej. Jednak najwięcej radości sprawił uczniom własnoręcznie wykonany obrazek na szkle, który będzie zdobił mieszkanie każdego ucznia, a może zapoczątkuje kolejne obrazy na szkle …

 

„Pierwsza gwiazdka”- wyjazd do kina

               Grudzień to czas, w którym każdy dzień zbliża nas do świąt Bożego Narodzenia . Ten bożonarodzeniowy klimat dał się odczuć w kinie Helios w Nowym Sączu. 11 grudnia 2017 roku  uczniowie klasy I i II obejrzeli seans pt. „Pierwsza gwiazdka”. Animowany film przypomniał dzieciom historię narodzin Chrystusa. Główni bohaterowie opowieści to: Maryja, Józef i ich dzieciątko oraz zwierzęta. To w końcu historia narodzin Chrystusa opowiedziana z perspektywy zwierząt. Twórcy animacji wskazali, że Boże proroctwo nie wypełniłoby się bez udziału osiołka Bo, gołębia, owieczki Ruth, wielbłądów, którzy podążają za gwiazdą i stają się świadkami narodzin Jezusa.
Film bardzo podobał się dzieciom. Pomimo, że opowiadał historię doskonale  wszystkim znaną, to cały czas trzymał w napięciu i jednocześnie bawił. Wychowankom dostarczył wiele radości i pozytywnych emocji.

 

Love Ludowe!

            8 listopada 2017 roku grupa uczniów z klasy I i II uczestniczyła w zajęciach warsztatowych Love Ludowe!  zorganizowanych i prowadzonych przez  pracowników MCK „Sokół” w Nowym Saczu. To już kolejne zajęcia w MCK, w których uczestniczą nasze dzieci w ramach projektu „Bon Kultury”.

       Tym razem autorskie warsztaty doskonale ukazały uczestnikom bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu oraz ujawniły sekrety rzemiosła artystycznego. Ta wiedza została doskonale zaprezentowana poprzez prezentację multimedialną, treścią i poziomem dostosowaną dla najmłodszych odbiorców. Druga część spotkania miała charakter indywidualnych zajęć praktycznych. Każde dziecko otrzymało drewnianą szkatułkę lub piórnik i ozdabiało własnym folkowym wzorem lub korzystało z gotowych szablonów, stosując różne techniki pracy i narzędzia: mazaki, markery, farby. Uczestnicy wykazali się twórczą inwencją, pomysłowością, kreatywnością. Ich wena twórcza często wywoływała zachwyt organizatorek zajęć. Efektem zajęć była przeprowdzona ewaluacja w formie pogadanki.

            Wpajanie uczniom miłości do własnej Małej Ojczyzny, umiłowanie i pielęgnowanie tradycji związanych nie tylko z przeszłością narodową, ale również z popularnymi tradycjami i zwyczajami regionalnymi to obowiązek nauczyciela, wychowawcy i szkoły.

 

Zwiedzamy solne podziemia

         6 października 2017 roku uczniowie kl. I i II wraz ze swoimi wychowawczyniami poznali, najstarszą w Polsce, kopalnię soli w Bochni. Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od zjazdu pod ziemię, na głębokość 212 m, szybem Campi pod opieką wspaniałych przewodników. Już sam widok kopalni zrobił na uczestnikach duże wrażenie. Po krótkim spacerze pod ziemią, na wycieczkowiczów czekała podziemna kolejka „Kuba”, którą pokonaliśmy kilometrową trasę. Mimo, że kolejka pędziła szybko, to mieliśmy możliwość podziwiania podziemnych, kopalnianych korytarzy. Dzięki holograficznym i interaktywnym inscenizacjom oraz przestrzennym słuchowiskom, dowiedzieliśmy się, jak wyglądała ciężka praca górnika i koni w kopalni. Dużym zaskoczeniem dla dzieci okazało się spotkanie ze Skarbnikiem, dobrym duchem bocheńskiej kopalni, który opowiedział swoją historię, na pożegnanie każdego obdarował woreczkiem bocheńskiej soli. Ciekawostką była Kaplica Św. Kingi, w której dzieci poznały legendę, która opowiada, w jaki sposób odkryto złoża soli w Bochni. Ostatnim punktem zwiedzania kopalni był pobyt w Komorze Ważyn. Tam wszyscy odpoczywali, zjedli posiłek, kupili pamiątki, a chłopcy nawet rozegrali mecz piłki nożnej. I tutaj można powiedzieć, że „wszystko co dobre szybko się kończy”, bo nadszedł czas wyjazdu z kopalni. 

         Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą. Był to dzień pełen wrażeń. Miłe przeżycia podczas wycieczki sprawiły, że nasi uczniowie często o niej wspominają i opowiadają o najciekawszych wydarzeniach.

 

KARRAMBA! SMOK WAWELSKI NA HORYZONCIE! 

            27 września 2017r. uczniowie klasy I i II wraz z opiekunkami uczestniczyli w inspirujących warsztatach w ramach projektu BON KULTURY,  prowadzonych przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Tym razem temat zajęć edukacyjnych brzmiał bardzo groźnie, a mianowicie KARRAMBA! SMOK WAWELSKI NA HORYZONCIE! Spotkanie przebiegało jednak w bardzo radosnej, wesołej atmosferze. Uczniowie w towarzystwie Smoka Wawelskiego zgłębiali wiedzę o „stolicy” Małopolski - Krakowie. W prezentacji multiedialnej poznali lub przypomnieli sobie najważniejsze miejsca i zabytki Krakowa, z których powinien być dumny każdy Polak. Dużo radości sprawił  pokaz filmowy odcinka „Smok expedition” z serii „Porwanie Baltazara Gąbki”. Warsztaty wzbogacone były aktywnością plastyczną, muzyczną, ruchową. Dzieci malowały postać Baltazara oraz kolorowały zabytki Krakowa. Zaprezentowany został ludowy strój krakowski damski i męski, po czym wszyscy zatańczyli polski taniec ludowy z okolic Krakowa -  krakowiaka. Na zakończenie przeprowadzono wielki test wiedzy o Krakowie. Uczestnicy zajęć zaprezentowali wysoki poziom wiadomości o „sercu” Małopolski. To efekt atrakcyjnych i aktywnie prowadzonych zajęć. Informacje zdobyte podczas spotkania, to bardzo dobra wizytówka mieszkańca małopolski, a przecież my nimi jesteśmy. Każdy z nas powinien poznawać i rozsławiać swoją małą Ojczyznę, co było głównym celem zajęć Organizatora.

 

Rok szkolny 2016/2017

Dwudniowa wycieczka do Warszawy i Czarnolasu

"Gdybyś ujrzeć chciał
nadwiślański świt,
już dziś wyruszaj ze mną tam.
Zobaczysz, jak
przywita pięknie nas
warszawski dzień..."

/Cz. Niemen, Sen o Warszawie/

     

         18 maja 2017 roku uczniowie  naszej szkoły  wraz z opiekunkami  udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy i Czarnolasu. Grupa liczyła 23 uczniów klas III-V oraz dwóch opiekunów. Wcześnie, bo o 4.00 rano zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. Wyjechaliśmy ze Świdnika  "naładowani" pozytywną energią, chęcią zwiedzenia stolicy i poznania nowych, nieznanych miejsc. Podróż nie dłużyła się, w autokarze każdy znalazł dla siebie zajęcie. Jechaliśmy zgodnie z wytyczoną trasą, a na miejsce dotarliśmy około godziny 12:00.

           Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po najciekawszych miejscach i zapoznał z ich historią. Mogliśmy się przekonać, że Warszawa to niezwykłe miasto, nie tylko ze względu na burzliwe losy, lecz także ze względu na wyjątkowe piękno wielu miejsc. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta, gdzie ujrzeliśmy pomnik Warszawskiej Syrenki, symbol stolicy.

      Kolejnym punktem w programie wycieczki był Pałac Nauki i Kultury, skąd z trzydziestego piętra  podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy, który dostarczył niezapomnianych emocji zwłaszcza miłośnikom piłki nożnej, a tych wśród naszych uczniów jest wielu.

      Po tym, pełnym wrażeń, dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas.

        Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany.  Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, od razu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali sie także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.
Następnie zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu. Potem pojechaliśmy autokarem do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najciekawszych punktów naszej wycieczki. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.

         W drodze powrtonej do domu odwiedziliśmy Czarnolas, miejsce bliskie nam ze względu na tworzącego tam Jana Kochanowskiego, patrona naszej szkoły. Zwiedziliśmy muzeum i podziwialiśmy z zaintersowaniem otoczenie, które było natchnieniem dla renesansowego poety. Na koniec zatrzymaliśmy się w Zwoleniu, aby zobaczyć kościół, w którego podziemiach znajduje się nagrobek Jana Kochanowskiego.

        Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

 

Spektakl teatralny „Baśnie Dalekiego Wschodu”

         17.05.2017r.  dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - III udały się do Limanowskiego Domu Kultury na przedstawienie pt. " Baśnie Dalekiego Wschodu". Aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia przedstawili spektakl o niezwykłych przygodach żeglarza Sindbada i jego brata. Główny bohater sztuki przekonywał, że w życiu należy iść drogą prawdy, uczciwości i dobroci. Dzieci poznały świat Dalekigo Wschodu, jego kulturę oraz istniejące tam zwyczaje. "Baśnie Dalekiego Wschodu" to niezwykły spektakl. Barwna scenografia, orientalne kostiumy, efekty wizualne oraz piosenki z charakterystycznymi dźwiękami Dalekiego Wschodu nadały sztuce niezwykłości i tajemniczości. Miłośnicy teatralnej sztuki z wielkim zaciekawieniem przeżywali ekscytującą  podróż w świat baśni Dalekiego Wschodu .

         Dzieci były pod wielkim wrażeniem i na długo ta opowieść pozostanie w ich pamięci. 

         To nie był koniec atrakcji przewidzianych na ten dzień.

         Po obejrzeniu spektaklu „Baśnie Dalekiego Wschodu” uczniowie udali się do Smykolandii. Tam czekały same przyjemności - zabawa, relaks, odprężenie. Centrum rozrywki wszystkich oczarowało ilością miejsc do zabaw i różnorodnością urządzeń rekreacyjnych /suchy  basen  z piłkami, wspinaczki, tor saneczkowy, zjeżdżalnie, tory przeszkód, boisko sportowe, tyrolka i wiele innych/. Ta niespodzianka była przygotowana z myślą o zbliżającym się Dniu Dziecka. Pobyt w Smykolandii sprawił dzieciom wiele radości, wyzwolił pozytywne emocje oraz pozwolił aktywnie spędzić wolny czas. Dzieci były zauroczone tym miejscem i często wspominają czas spędzony w Smykolandii. Z pewnością, nie jeden raz, wrócą do Smykolandii w towarzystwie rodziców, dziadków, bo zapewniali o tym podczas zabaw, które dostarczały im wspaniałych przeżyć.

         Dziękujemy Paniom ze Smykolandii za miłe i serdeczne przyjęcie oraz wesołą zabawę z dziećmi.

 

„Czarodziejska  Kraina”

         26.04.2017r. grupa najmłodszych wychowanków z naszej szkoły została zaproszona na bajkę pt. „Czarodziejska Kraina”. Spektakl uświadomił dzieciom, co to znaczy dbać o zdrowie i zarazem zachęcał do zdrowego trybu życia. Ukazał również jakie konsekwencje niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad zdrowego odżywiania się oraz brak aktywności ruchowej. Interaktywna forma teatralna z elementami pantomimy i muzyką stanowiła świetną zabawę. Dzieciom bardzo podobało się spotkanie, a to dzięki aktorom, którzy prezentowali pouczające treści w formie dialogów, piosenek oraz włączali dzieci do przeżywania przedstawienia w formie ruch i dialogu. To była wspaniała edukacja zdrowotna wyrażona poprzez sztukę, bo przecież jak żyjemy, co jemy i w jaki sposób spędzamy wolny czas jest podstawą naszego zdrowia. Dlatego właściwe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną należy kształtować od najmłodszych lat, co było przesłaniem spektaklu.  

 

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki…

        29 marca 2017r.  uczniowie klas I - III oraz dzieci z oddziału przedszkonego odbyły wycieczkę do Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw „OLSAD” w Olszanie, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie i gościnnie przyjęcie przez prezesa mgra inż. Adama Maciuszka  i innych pracowników zakładu. Pan A. Maciuszek opowiedział dzieciom o funkcjonowaniu zwiedzanego zakładu, który zajmuje się sortowaniem, pakowaniem, przechowywaniem i sprzedażą owoców / jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie/. W trakcie zwiedzania dzieci miały możliwość zobaczenia nowoczesnych chłodni- komór, w których przechowywane są tysiące ton jabłek. Poznały linie technologiczne do sortowania i pakowania owoców oraz obserwowały maszyny do składania kartonów tekturowych przeznaczonych do transpotu owoców. Na zakończenie pobytu pracownicy „OLSAD-u” każde dziecko częstowali okazałymi jabłkami. Dzieci były zainteresowane zwiedzaniem zakładu.

          Warto podejmować różne formy edukacji zdrowotnej, aby kształtować nawyki żywieniowe dzieci poprzez zwiększenie ilości spożywania owoców i warzyw w codziennej diecie na rzecz pustych kalorii.

Dziękujemy za wspaniałą lekcję promującą zalety spożywania owoców!

 

Z wizytą w muzeum

              W dniu 29 marca 2017 roku uczniowie klas 0 – III byli na wycieczce w Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. Zgromadzone tam eksponaty bardzo zaciekawiły zwiedzających. Dzieci zapozały się z tradycjami i obrzędami ludowymi związanymi z bliskim nam regionem.  Podczas wizyty pani przewodniczka opowiadała o życiu i pracy ludzi, którzy mieszkali na  terenie Podegrodzia i pobliskich miejscowości. Dzieci poznały dawne sprzęty i wyposażenie domu, meble, urządzenia rolnicze, urządzenia włókiennicze. Ponadto obejrzały wyroby ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku oraz przedmioty użytkowe z metalu wykonane przez kowala. Z dużym zaciekawieniem zwiedzający przyglądali się pięknym strojom Lachów Sądeckich oraz eksponatom związanym z Bożym Narodzeniem /gwiazdy kolędnicze, szopki, śmierć, turoń…/ W muzeum uczniowie  przeżyli wiele miłych wrażeń. Ten niepowtarzalny klimat Muzeum Podegrodzkiego na długo pozostanie w ich pamięci.

 

Spektakl teatralny „Polak Mały”

               16 marca 2017r. uczniowie klas 0 - III pod opieką swoich wychowawców wybrali się na spektakl teatralny pt. „Polak Mały” do Limanowskiego Domu Kultury.  Sztuka została przygotowana przez aktorów Wrocławskiego Teatru Edukacyjnego „Artenes”. Spektakl był doskonałą okazją do kształtowania u dzieci postawy patrioty. Wspomnienia dziadka z zamierzchłych czasów były świetną lekcją historii dla jego wnucząt i zgromadzonej na sali widowni. Dzieci miały okazję poznać lub przypomnieć sobie dzieje naszej Ojczyzny przekazane w legendach:  „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O Lajkoniku”, „Krakowscy flisacy”, „O Smoku Wawelskim” oraz „O Syrence Warszawskiej”. W trakcie przedstawienia  uczniowie razem z aktorami, z wielkim zaangażowaniem, recytowali wiersz Władysława Bełzy pt. „Kto Ty jesteś?” Przepiękna scenografia, kostiumy aktorów, muzyka, efekty świetlne i dźwiękowe, kontakt z aktorami sprawiły, że dzieci były zachwycone sztuką. Widowisko z pewnością wszystkim dostarczyło niesamowitych przeżyć i długo pozostanie w pamięci.

 

Musical „Dzwonnik z Notre Dame”

                8 marca 2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - III obejrzeli, na scenie Limanowskiego Domu Kultury, musical „Dzwonnik z Notre Dame” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego „Forte” z Wrocławia. W spektaklu muzycznym uczniowie poznali postać Quasimodo, który pokonuje swój lęk przed otoczeniem, przełamując barierę samotności i odrzucenia. Przygody Quasimodo opowiada jego najbliższy przyjaciel Garguś. Spektakl przepojony pięknymi piosenkami z pełną liryzmu muzyką, grą świateł, projekcjami multimedialnymi cieszył się dużym zainteresowaniem i wzbudził wiele emocji wśród młodych widzów.

                   Fabuła spektaklu niosła przesłanie „poznaj, porozmawiaj, pokochaj”,  płynące z coraz większego zapotrzebowania na tolerancję. Dzieci kolejny raz przekonały się, że innych powinniśmy cenić i kochać za to, co mają w głębi serca, a nie wydawać sądów po tym, jak kto wygląda lub jak się ubiera.

            Tak profesjonalnie przygotowany musical wywarł na dzieciach wielkie wrażenie, a zarazem był doskonałą okazją do kształtowania postaw społecznych i nauki tolerancji.

 

Z wizytą w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej

            W dniu 8 marca 2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych  realizowanych w ramach Rzadowego Programu „Bezpieczna +”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez strażaków w specjalnie przygotowanej sali edukacyjnej „Ognik”, powstałej w budynku PPSP w Limanowej.  Podczas spotkania strażacy przeprowadzili teoretyczne i praktyczne zajęcia z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, wykorzystując prezentację multimedialną i sprzęt pożarniczy. Uczniowie dowiedzieli się, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla, jak działają czujki dymu, jakie zagrożenia może wywołać źle użytkowany sprzęt domowy, jak rozprzestrzenia się dym w pomieszczeniu, jak należy postępować w przypadku pożaru w domu lub w szkole. Poznali sposoby alarmowania o zagrożeniach, przypomnieli sobie numery alarmowe oraz w jaki sposób powinna przebiegać ewakuacja w budynkach użyteczności publicznej (np. szkoła, basen). Dużym zainetresowaniem cieszyło się praktyczne ćwiczenie mające na celu skuteczne wezwanie  służby ratowniczej w sytuacjach zagrożenia. Po przypomnieniu zasady zgłaszania zagrożenia w otoczeniu, wybierali numer 998 i informowali dyżurnego o pożarze lub innym zdarzeniu. Dzieci z uwagą słuchały rad i wskazówek strażaka także z wielkim zaciekawieniem obejrzały film edukacyjny, w którym poznały mądrego i  bystrego Florka. Ponadto  strażacy zaprezentowali sprzęt pożarniczy. Dzieci oglądały wozy strażackie, sprzęt do gaszenia pożarów, obserwowały  drabinę ratowniczą rozsuwaną na samochodzie, przymierzały hełmn strażacki oraz mogły wsiąść do wozu strażackiego.

            Dzieci i opiekunowie serdecznie dziękują strażakom z PPSP w Limanowej za bardzo miłe przyjęcie i przekazaną wiedzę niezbędną do zapobiegania czy też minimalizowania zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi w przypadku pożaru, jak też różnych innych niebezpiecznych sytuacji. 

 

Spektakl teatralny „Baśnie Pana Perrault”

22 listopada 2016 roku uczniowie klas 0 - III  udali się do Domu Kultury w Limanowej, aby obejrzeć sztukę pt.: „Baśnie Pana Perrault” w wykonaniu aktorów Teatru „Artenes” z Wrocławia. Spektakl oparty został na trzech baśniach Perrault pt. „Bajki Babci Gąski”.  Niesamowite wrażenie na scenie wywołała postać pana Charles’a Perrault, który po każdej scenie akcentował morał płynący z baśni i wprowadzał w kolejną opowieść. Przedstawienie było bardzo ciekawe, żywiołowe, melodyjne, dzięki czemu dzieci bawiły się wspaniale. Sztukę wszyscy oglądali z dużym zaciekawieniem. Aktorzy, scenografia, muzyka, kostiumy wywoływały na twarzach młodych widzów prawdziwy zachwyt. Kolejny raz nasi wychowankowie zdobyli nowe, niepowtarzalne doświadczenia teatralne. Już dzisiaj wszyscy czekają na kolejne spotkanie z aktorami.

 

Mała Akademia Folkloru etno – inspiracje

          15 listopada 2016 roku grupa dzieci z klas I - III uczestniczyła w warsztatach - Małej Akademii Folkloru etno - inspiracje - prowadzonych przez Małopolskie Centrum Kultury w Nowym Sączu w ramach projektu Bon Kultury. Tym razem uczestnicy mieli możliwość zapoznania  się z obrzędowością, rzemiosłem artystycznym i sztuką ludową regionu Małopolski. Szczególnie zwrócono uwagę na  elementy stroju góralskiego i lachów sądeckich. Uczniowie ponadto dowiedziały się jak wygląda współczesne wzornictwo inspirowane folklorem. Ta w ciekawy sposób zdobyta wiedza poprzez prezentacje multimedialną wprowadziła wszystkich do edukacyjnej zabawy w interesującej formie etno designu. Każdy z uczestników zajęć opracował Osobisty Wzornik Etnodesignera, który następnie przeniósł na biały T-shirt i wypełnił go barwnymi farbami  i markerami do tkanin. W ten oto sposób „nowi designerzy” dzięki swojej wyobraźni stworzyli ciekawe, kolorowe etno wzory na koszulkach otrzymanych od organizatora warsztatów.

              To była super zabawa, a dzieci w pełni poczuły się prawdziwymi projektantami strojów.

 

Z Bolkiem i Lolkiem przez świat!!!

           6 października 2016 roku uczniowie klas I - III po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach filmowo - edukacyjnych, organizowanych przez Małopolski Dom Kultury „Sokół” w Nowym Sączu w ramach projektu Bon Kultury. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Dziwne kraje i ich obyczaje, czyli z Bolkiem i Lolkiem przez świat”. Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia słowa Afryka, z którym uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Więcej uwagi poświęcono na obejrzenie prezntacji o Egipcie. Uczniowie poznali typowe zwierzęta, roślinność, piramidy, burze piaskowe, faraonów, ludność, ubiór, klimat.  Ciekawie zaprezentowane informacje o dalekim kraju oraz zakręcenie globusem były punktem wyjścia do tego, aby wraz z Bolkiem i Lolkiem twórczo i aktywnie zwiedzić świat w animowanym filmie pt. „Grobowiec faraona”.

          Obejrzany film dał organozatorom doskonałą możliwość przeprowadzenia dalszych działań twórczych wśród przybyłych dzieci. Uczniowie, zachwyceni przygodami kultowych bohaterów Bolka i Lolka, przystąpili do zajęć warsztatowych. Wzięli udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, tanecznych.  Dzieci kolorowały tabliczki z pismem obrazkowym - heroglify, ozdabiały kopertę pieczątkami z emblematami egipskimi, naklejały naklejki, tańczyły w rytm muzyki egipskiej, poznały sposób wiązania turbanu. Poprzez róznorodne formy aktywności zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i  niezapomnianych wrażeń. Były okazją do poznania odległego zakątka naszej planety w formie zabawowej. Wiadamości zdobyte podczas spotkania na długo pozostaną w pamięci dzieci, a samodzielnie wykonane prace będą najlepszą wizytówką pobytu w Egipcie.

 

Rok szkolny 2015/2016

Wyjście do kina na film pt.: "Alicja po drugiej stronie lustra"

               7 czerwca 2016 roku uczniowie klasy IV i V udali się do kina Sokół w Nowym Sączu. Już wcześniej, na godzinie do dyspozycji wychowawcy uczniowie mieli możliwość wyboru, jaki chcą obejrzeć film. Wśród kilku propozycji zdecydowali się na film pt.: „Alicja po drugiej stronie lustra”.  Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, bo film o baśniowych i fantastycznych motywach wszystkim bardzo się podobał. Dodatkową atrakcją były efekty 3D, które zachwyciły wszytskich uczestników wyjazdu.

                Zbiórka odbyła się o godzinie 9.30, po czym wszytscy wsiedli do wygodnego autokaru i udali w stronę Nowego Sacza. Na miejscu był czas na zakup popcornu, ulubionego napoju i innych słodyczy. Następnie wszyscy zasiedli w wygodnych fotelach i zaczęli oglądać seans. Skupienie, cisza, śmiech, radość, niekiedy przerażenie  świadczyły o tym, że film zrobił na dzieciach spore wrażenie, że jego fabuła zaciekawiła młodych widzów. Co więcej baśń uzmysłowiła uczniom wartość przyjaźni, zaufania, miłości, honoru, waleczności, odwagi oraz potrzebę dotrzymywania danego słowa.

                Do szkoły wróciliśmy o godzinie 14.00, skąd wszyscy pobiegli do swoich domów podzielić się wrażeniami po obejrzanym filmie. W ramach kontynuacji na najbliższej godzinie wychowawczej uczniowie będą mieli możliwość podzielenia się swoimi opiniami na temat seansu.

 

Ognisko klasowe: integracja zespołów klasowych I - III

         W dniu 6 czerwca 2016 roku uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami byli na pieszej wycieczce krajobrazowej po najbliższej okolicy. Celem wycieczki było:

- utrwalanie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze,

- poznanie budownictwa, krajobrazu, roślinności, zwierząt najbliższego środowiska,

- wyrabianie umiejętności racjonalnego spędzania wolnego czasu i czynnego wypoczynku,

- integracja w grupie uczniów klas I - III,

- wdrażanie do zdrowej rywalizacji, wzajemnego szacunku, pomocy w grupie rówieśniczej i wspólnej zabawy.

         Podczas wycieczki uczniowie pokonali trasę od szkoły do lasu u Państwa Mężyków w Owieczce. Na miejscu wycieczkowicze zostali bardzo serdecznie przywitani przez Panią Stanisławę Mężyk, właścicielkę terenu. Potem obserwowali rośliny i zwierzęta. Podziwiali przepiękne widoki sąsiednich wsi, kapliczkę. Na znajdującym się tam boisku sportowym grali w piłkę nożną i siatkówkę. Na zakończenie wszyscy zebrani częstowali się kiełbaską z ogniska, bułeczkami i soczkiem ufundowanym i przygotowanym przez rodziców.

         Było bardzo miło i radośnie. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Za miłe spotkanie uczniowie podziękowali rodzicom , Pani Mężyk i wychowawcom.

 

Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy

 "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła."

/Wisława Szymborska/

 

             W dniu 24 maja 2016r. uczniowie klas I-II wraz z wychowawczyniami byli na wycieczce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łukowicy.

Celem wycieczki było:

- rozwijanie kompetencji i zainteresowań czytelniczych,

- rozbudzenie potrzeby czytania,

- rozwijanie czynnego i biernego słownictwa dziecka,

- rozwijanie wyobraźni i kreatywności,

- budowa czytelnika przyszłości.

           Wszystkie te działania realizowane były zgodnie z programem „Książka moich marzeń”. Podczas spotkania z bibliotekarką Panią Grażyną Biskup wychowankowie zapoznali się z biblioteką i jej zbiorami. Największe jednak zaciekawienie wzbudził dział literatury przeznaczonej dla dzieci. W tym dziale zebrani spotkali się z książką w sposób bezpośredni. Oglądali znajdujące się tam zbiory, chwalili się już przeczytanymi z tego zbioru pozycjami, słuchali pięknie przeczytanych przez bibliotekarkę fragmentów wybranych baśni i bajek, bawili się w bibliotekarzy i czytelników, wypożyczali wybrane książki oraz grali w różne gry w kąciku zabaw dla dzieci.

              Spotkanie w bibliotece wywołało wśród zebranych wiele emocji i pozytywnych przeżyć. Atmosfera biblioteki, serdeczny stosunek do dzieci bibliotekarki, pięknie czytane teksty pozwoliły zrealizować cel naszego spotkania w bibliotece. Bardzo dziękujemy Pani Grażynie za słodycze i to miłe spotkanie, które na pewno pozostanie na długo w pamięci naszych wychowanków. Liczymy także, że przyczyni się do podniesienia poziomu czytelnictwa wśród naszych uczniów.

 

Niezwykła wycieczka tropem gen. Emila Fieldorfa Nila

         18 maja 2016 roku  uczniowie kl. IV - VI uczestniczyli w niezykłej wystawie poświęconej Generałowi Emilowi Fieldorfowi  ps. Nil, na którą zostali zaproszeni przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Stroniu. Wystawa została przygotowana dzięki współpracy szkoły z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.  Zaprezentowane materiały  pochodzą ze zbiorów prywatnych  bratanicy generała, Marii Fieldorf, współautorki książki o Nilu. Przedstawiają  najważniejsze wydarzenia z życia generała, prezentują także bardzo cenne fotografie i istotne dokumenty. Pani Dyrektor ze Stronia barwnie opowiadała o życiu tego niezywkłego Polaka, patrioty i żołnierza, a uczniowie z zainteresowaniem i zaciekawieniem obejrzeli plansze ekspozycyjne. Bardzo miłą niespodzianką był konkurs wiedzy o generale. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali uczniowie drobny upominek. To była bardzo miła wizyta, a jednocześnie niezywkle interesująca lekcja historii, dzięki której nasi uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek, dotyczących generała Nila.

       

Wycieczka do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej i na basen

           11 maja 2016 roku wychowawca klasy V  zorganizował uczniom wyjazd do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej połączony z wyjściem na basen. Celem wyjazdu było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz wdrażanie do aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich atrakcji.

             Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w limanowskim muzeum, gdzie piątoklasiści uczestniczyli w lekcji muzealnej pt.: "W co wierzyli nasi dziadowie? – ludowe wierzenia z obszaru Ziemi Limanowskiej”.  Prezentacja obejmowała zagadnienia dotyczące dawnych wyobrażeń świata, czasu, nieba, ziemi, gór, zwyczaje magiczne i obrzędy religijne związane z pracą w polu, na pastwiskach i w lesie. Uczestnicy dowiedzieli się kim byli dla naszych przodków istoty nadprzyrodzone: płanetnicy, strzygonie, wieszczyce, przypołudnice, boginki, choboty. Uczniowie zapoznali się także z muzealnymi eksponatami mającymi związek z dawnymi wierzeniami ludowymi. Pani przewodnik oprowadziła uczniów po muzeum i ciekawie opowiadała o najciekawszych postaciach, związanych z naszą małą ojczyzną.

             Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze. Była rónocześnie świetną zabawą i integracją. Wspólnie spędzony czas był dobrym sposobem na relaks. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie oznajmili, że takich wyjazdów im brakowało. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka.

 

Wyjazd do Krynicy na Moskiewską Rewię na lodzie

           8 kwietnia  2016 roku uczniowie klas I-V wraz z wychowawcami wybrali się na wspaniałe przedstawienie. Z samego rana na parkingu pojawił się autokar, który zabrał wszystkich na halę lodowiska MOSiR w Krynicy – Zdrój. Celem wyjazdu był udział w baśniowym widowisku, opartym na motywach utworu H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu” w wykonaniu światowej sławy Moskiewskiej Rewii na lodzie. Widowisko wyreżyserowane zostało przez mistrzynię jazdy figurowej na lodzie Olgę Kondraszową. Większość uczniów po raz pierwszy zobaczyła na żywo występ profesjonalnych łyżwiarzy. Oryginalna muzyka, choreografia pełna popisów indywidualnych, zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogata scenografia, wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Dzieci nie mogły wyjść z podziwu. Oglądały przedstawienie identyfikując kolejnych bohaterów ze znanymi postaciami z baśni. Wszyscy doskonale się bawili, czego dowodem były burzliwe owacje.

       Po zakończonym spektaklu wszyscy udali się na spacer po pięknej Krynicy. Odwiedziliśmy m.in. pijalnię wód, a także usłyszeliśmy o tym, kim był Nikifor. Oczywiście był również czas na zakup pamiątek. Wyczerpani, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów, aby szybko podzielić się wrażeniami z rodzicami, którzy już na nas czekali w Świdniku.

 

W teatrze

           W dniu 22 marca 2016 roku uczniowie klas 0 - III obejrzeli w Domu Kultury w Limanowej sztukę pt. „Piotruś i Wilk”. Przedstawienie zaprezentowali aktorzy Teatru „Artenes” z Wrocławia. Podczas spotkania nasi wychowankowie bawili się wspaniale. Poprzez aktywne uczestnictwo w spektaklu, dynamiczną akcję, ciekawe efekty wzrokowe i dźwiękowe oraz skoczną muzykę i przepiękne kostiumy zdobywali nowe doświadczenia teatralne, przeżywali losy bohaterów sztuki. Zrozumieli, że tylko przyjaźń i szczere wspólne działanie mogą zamienić najtrudniejsze chwile życiowe we wspólną radość. Baśń o prawdziwej przyjaźni spełniła więc rolę dydaktyczna i wychowawczą. Mamy nadzieję, że zaprezentowane w sztuce cechy charakteru będą stosowane przez naszych wychowanków w codziennym życiu i w kontaktach z rówieśnikami.

 

Wycieczka do biblioteki

          W dniu 19 listopada 2015 roku uczniowie klasy I i III wraz z wychowawcami byli na wycieczce w Bibliotece Gminnej w Łukowicy. Wycieczka do biblioteki to jedno z wielu zadań podjętych w ramach realizacja rządowego programu „Książka naszych marzeń”. Pobyt w pięknie urządzonej i bogato wyposażonej bibliotece zachwycił naszych wychowanków. Z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści miłej bibliotekarki Pani Grażyny Biskup. To ona, w sposób profesjonalny, przenosiła młodych czytelników w krainę bajek i baśni. Umiejętnie zachęcała do oglądania  czystych i kolorowych książeczek w „Kąciku - saloniku dla dzieci”. To przemyślane kierowanie zainteresowaniami czytelniczymi dzieci sprawiło, że wszyscy zostali czytelnikami Biblioteki Gminnej w Łukowicy.   

          Spotkanie w bibliotece było bardzo kształcące. Na pewno zostanie na długo w pamięci naszych wychowanków, a tym samym przyczyni się do poniesienia ich zainteresowań czytelniczych.

 

Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

              W dniu 19 października 2015 roku uczniowie klas I - III z naszej szkoły byli na całodniowej wycieczce autokarowej w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Wycieczka była świetnie przygotowana przez Organizatorów.Podczas trzygodzinnego zwiedzania Centrum uczniowie, pod opieką miłej Pani przewodnik, uczestniczyli w kilku warsztatach. Dzięki tym zajęciom zdobyli bardzo dużo informacji i ciekawostek związanych z produkcją, malowaniem, szlifowaniem szkła oraz dowiedzieli się, jak powstają wyroby szklane, naczynia i ozdoby.

            Pełni podziwu oglądaliśmy pracę pana, który wykonał dla nas szklanego żółwika - Zenka. Uzupełnieniem wiadomości warsztatowych był film, który ukazywał historię Huty Szkła w Krośnie, jej sytuację obecną oraz plany na przyszłość. Najwięcej emocji wśród uczestników wzbudziły jednak zajęcia, podczas których dzieci same malowały własną bombkę na choinkę. Każdy z uczestników starał się wykonać swoje zadanie jak najlepiej, gdyż pomalowaną bombkę zabierał do domu. Dużą atrakcją było wybijanie medalu. Swoją pracą mógł pochwalić się rodzicom i rodzeństwu.  Ostatnim miejscem zwiedzania była wystawa szkła, która mieści się w podziemiach krośnieńskiego rynku.

             Podczas zwiedzania nasi wychowankowie byli bardzo aktywni. Chętnie udzielali odpowiedzi na pytania Pani przewodnik oraz zadawali wiele pytań. To był dzień pełen wrażeń, który długo będziemy wspominać.

 

W kinie na "Małym Księciu"

                         Tradycją w naszej szkole stały się wspólne wyjścia klas IV-VI do kina "Sokół" w Nowym Saczu. Dlatego również ten rok szkolny rozpoczęliśmy od duchowej przyjemności i łącząc jednocześnie przyjemne z pożytecznym w piątek 9 października 2015 roku udaliśmy się do kina, aby obejrzeć film pt. "Mały Książę". Zainteresowanie uczniów ekranizacją książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego było ogromne i przeszło najśmielsze oczekiwania wychowawców. Punktualnie o godzinie 12.00 zgasło światło i na ekranie pojawili się pierwsi bohaterowie. Czas się zatrzymał...

                      Najnowszy film Marka Osborne'a prezentuje najnowocześniejsze techniki animacji komputerowej. Efektem tego jest niezwykła i ponadczasowa historia małej dziewczynki, jej tajemniczego sąsiada – Lotnika i Małego Księcia, którego oboje pokochali nad życie. Wygląd postaci z filmu oparty jest na oryginalnych rysunkach samego pisarza. Baśniową opowieść wypełniają ciekawe osobowości: bohaterowie z krwi i kości, którzy swoją wyobraźnią przekraczają niejedną granicę. Każdy znalazł w tym filmie coś dla siebie. Każdy, na miarę swoich możliwości, miał sposobność do wykorzystania mocy wyobraźni i stworzenia w swojej głowie własnej wersji opowiadanych wydarzeń. Były momenty bardzo śmieszne i takie, przy których zakręcić się mogła łza w oku.

 

„ŚWIĘTO  PIECZONEGO ZIEMNIAKA”

          W dniu 8 października 2015r. uczniowie klas 0-III  uczestniczyli w niezwykłej uroczystości, w „ŚWIĘCIE PIECZONEGO ZIEMNIAKA”. Imprezę przygotowali rodzice oraz wychowawczynie klas młodszych. Podczas wspólnego spotkania na polance, wychowankowie nie tylko spożywali pieczone ziemniaki, ale także brali udział w różnego rodzaju grach i zabawach integrujących tę grupę wiekową. Spędzony czas na łonie natury był doskonałym miejscem do ukazania wychowankom jak bezpiecznie i zdrowo spędzać wolny czas. Spotkanie dostarczyło również wszystkim zebranym wiele radości i miłych przeżyć.

 

Rok szkolny 2014/2015

Wycieczka dla naszych maluchów do Krynicy

             W dniu 11 czerwca 2015 roku zorganizowano dla uczniów klas I – III wycieczkę autokarową do Starego Sącza i Krynicy. Podczas wędrówki po tych miastach maluchy miały okazję poznać ich historię, zabytki i współczesność. Dodatkową atrakcją dla dzieci było to, że trasę ze Starego Sącza do Krynicy pokonały pociągiem. Dla większości była to pierwsza podróż koleją dlatego wywoływała wiele wspaniałych przeżyć i emocji. Odbyta podróż była też lekcją praktyczną, podczas której maluchy  miały możliwość zapoznania się z zasadami bezpiecznego podróżowania oraz sposobem zachowania się na dworcu kolejowym i w pociągu.

 

Wycieczka klas IV-VI do Krakowa

             26 maja 2015 roku o godzinie 7.00 spod naszej szkoły wyjechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem naszej wyprawy był spektakl pt.:”Tajemniczy ogród”, który obejrzeliśmy w Teatrze Bagatela. Przedstawienie Przepełnione było pięknym śpiewem i wzruszającymi momentami, dlatego zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich widzach. Po spektaklu udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie następnie pod okiem sympatycznej pani przewodnik mogliśmy zwiedzać najważniejsze krakowskie zabytki. Zobaczyliśmy między innymi Bramę Floriańską, Barbakan, a także Teatr Słowackiego. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki oraz Collegium Maius. Byliśmy także na Wawelu, gdzie przewodnik oprowadził nas po katedrze i opowiedział wiele ciekawych historii związanych z grobami polskich królów. Ostatnim miejscem na Wawelu był grób państwa Kaczyńskich osadzony w tamtejszych podziemiach. Po jakże ciekawych opisach miejsc oraz opowiadanych przez przewodnika anegdotkach przyszedł czas na powrót do Świdnika. Zmęczeni i wyczerpani spacerem po krakowskich ulicach późnym wieczorem wróciliśmy do domu.

 

Wyjście do kina- "Ze wszystkich sił"

                29 kwietnia 2015 roku uczniowie klas IV-VI wybrali się wraz z wychowawcami do kina „Sokół” w Nowym Sączu na film pt.:„Ze wszystkich sił”. Film opowiadał wzruszającą historię niepełnosprawnego chłopca, który „ze wszystkich sił” pragnie zrealizować swoje największe marzenie, jakim jest udział w triatlonie IRONMAN w Nicei. Po wielu dramatycznych scenach ojciec głównego bohatera podejmuje próbę i wspólnie z synem decyduje się na niewiarygodnie trudne wyzwanie, jakim jest strat w zawodach.  Z każdą minutą akcja filmu oddala się od dramatycznego punktu wyjścia. Niesie ze sobą mocną porcję sportowych emocji, optymizm i radość życia.

               Naszym uczniom film bardzo się spodobał. To była nie tylko dawka niesamowitych przeżyć, ale przede wszystkim doskonała lekcja tolerancji i wyrozumiałości dla osób niepełnosprawnych.

 

W OLSAD – Olszana

                                    Od wielu lat nasza szkoła uczestniczy w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Z tej okazji w bieżącym roku szkolnym zorganizowano w dniu 3 grudnia 2014r. dla klas I –III wycieczkę do OLSAD w Olszanie do zakładu zajmującego się przechowywaniem i sprzedażą owoców. Na miejscu wychowankowie zapoznali się ze sposobem przechowywania owoców oraz obserwowali pracę pracowników przygotowujących owoce do sprzedaży. Na koniec zwiedzania każde dziecko zostało poczęstowane smacznym czerwonym jabłuszkiem. Dodatkiem do wspaniałych, pysznych i bardzo zdrowych owoców były także cukierki. Cukierkami częstowali się już na miejscu, w szkole, zaś podarowanymi jabłkami uczestnicy wycieczki poczęstowali dzieci z klasy zero, czym sprawili im wielką radość.  Zainteresowanie tematyką zwiedzania było duże, dlatego na pewno wpłynie na wzrost spożycia owoców wśród naszych wychowanków.

 

Lekcja historii dla najmłodszych

              W dniu 3 grudnia 2014roku uczniowie klas I – III byli na wycieczce autokarowej w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu. Zgromadzone tam eksponaty (stroje, narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, urządzenia rzemieślnicze, sztuka ludowa) bardzo zaciekawiły zwiedzających. Przepiękne opowieści pracownika muzeum okazały się cudowną lekcją historii o naszej małej ojczyźnie. Dzięki tym opowieściom nasi wychowankowie poznali legendy, tradycje, zwyczaje, zajęcia Lachów Sądeckich oraz przeżyli wiele miłych wrażeń. Ten niepowtarzalny klimat Muzeum Podegrodzkiego na długo pozostanie w ich pamięci.

 

W teatrze

          Każdy wychowawca wie, że teatr to jedna z ciekawych form kształcenia osobowości dziecka. Poprzez kontakt ze sztuką dziecko wyzwala pozytywne emocje, uwrażliwia się na piękno słowa mówionego oraz czerpie pozytywne wzorce. Z praktyki wiemy, że dzieci wiejskie mają utrudniony dostęp do sztuki, dlatego korzystamy ze spektakli wyjazdowych.

           Od kilku lat korzystamy z usług Teatru Artenes z Wrocławia. Uważamy, że jest to jeden z najbardziej profesjonalnych Teatrów, który potrafi w pełni zaangażować młodego widza, a tym samym kształcić jego osobowość. Ostatnio, w dniu  18 listopada 2014r. nasi wychowankowie z klas I-III wyjechali do Teatru Artenes do Limanowej na sztukę „Czarodziejskie słowa”. Główną bohaterką prezentowanej bajki była Księżniczka. Losy tej bohaterki uświadomiły dzieciom, że kiedy nauczą się używać czarodziejskich słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” to ich życie codzienne będzie lepsze i ciekawsze. Poza tym widzowie zaskoczeni byli wspaniałą grą aktorską, pięknymi strojami, świetną scenografią, tajemniczymi efektami świetlnymi i ciekawą muzyką.

       Tak profesjonalnie przygotowane przedstawienie wywołało wiele niezapomnianych wrażeń i sprawiło, że wszyscy nasi mali widzowie bawili się świetnie. 

 

Teatralna interpretacja "Chłopców z Placu Broni"

              13 listopada 2014 roku uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w niezywykłym spektaklu, będącym doskonałym uzupelnieniem szkolnej lektury. Teatr Współczesny z Krakowa przedstawił sceniczną realizację znanej powieści Ferenca Molnara"Chłopcy z Placu Broni". Aktorzy przedstawili losy Nemeczka i rywalizację dwóch grup chłopców, którzy walczyli po obu stronach barykady. Młodzi widzowie poznali poruszającą historię o magii dzieciństwa, sile marzeń, losach chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęcił to, co najcenniejsze- życie. Plac Broni stał się, za sprawą teatralnych zabiegów, mityczną krainą, w której króluje dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni, przeobraziła się nie tylko w walkę o miejsce zabaw, ale i o wyznawane wartości. Stylowe kostiumy, scenografia z elementami ruchu i ekspresja świateł przeniosła widzów na ulice dawnego Budapesztu, na plac symbolizujący małą ojczyznę, gdzie  młodzi chłopcy dali świadectwo przyjaźni, patriotyzmu i honoru.

 

Lekcja tolerancji

         W dniu  28 października 2014r. uczniowie klas I-III naszej szkoły uczestniczyli w przepięknym przedstawieniu kukiełkowym pt. „Piękna i Bestia”. Sztuka wystawiana była w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowicy przez Integracyjny Teatr „Nowi Gotowi’ działający przy Stowarzyszeniu „Remedium” w Tymbarku.

      Podczas przedstawienia młodzi widzowie mieli okazję podziwiania pięknych kukiełek, strojów, wspaniałej scenografii i recytacji. Sztuka, wystawiana jak wiadomo, przez osoby niepełnosprawne, bardzo trafiła do serc młodych widzów. Wszyscy, w napięciu, z wielkim zainteresowaniem śledzili losy głównych bohaterów. Cieszyli się z ich osiągnięć, a smucili z porażek. Widzowie także aktywnie uczestniczyli w akcji sztuki, a tym samym wyzwalali pozytywne emocje.

        Udział naszych uczniów w przedstawieniu był nie tylko źródłem miłych przeżyć
i doznań estetycznych, ale także przepiękną lekcją tolerancji. Chyba na zawsze zapamiętają, że nie należy nikogo osądzać po wyglądzie bo często Ci „inni”, zmienieni przez chorobę potrafią czynić rzeczy wielkie.

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

             W dniu 21 października 2014 roku odbyło się spotkanie integracyjne uczniów kl. I-III pt. „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Celem tego spotkania było zachęcenie dzieci do czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu, wyrabianie szacunku i współpracy z rówieśnikami oraz nawyku bezpiecznego zachowania się podczas zabaw. W czasie spotkania uczniowie częstowali się pieczonymi ziemniakami, przygotowanymi przez rodziców oraz brali udział w różnego rodzaju grach i zabawach ruchowych. Impreza dostarczyła dużo emocji wywołanych nie tylko smacznym posiłkiem, ale także konkurencjami sportowymi.  Wszyscy bawili się świetnie co świadczy, że cele zostały osiągnięte.

 

Wycieczka do kopalni soli w Bochni

             W dniu 10 października 2014roku uczniowie kl. I-III byli na wycieczce autokarowej w kopalni soli w Bochni. Pobyt w podziemiach kopalni, piękne opowieści przewodników, prezentacja multimedialna, efekty świetlne i słuchowe wywołały wśród uczestników wiele wrażeń. Na 4 godziny przenieśli się do  XIIIwieku, czyli czasów powstania kopalni. Z wielkim zainteresowaniem śledzili historię bocheńskiej kopalni, zadawali wiele pytań oraz udzielali odpowiedzi na pytania przewodnika. Największą  atrakcją byłjednak wjazd windą do kopalni oraz przejazd kolejką jej korytarzami. Było przy tym wiele radości i emocji. Miłe przeżycia podczas wycieczki sprawiły, że nasi uczniowie często o niej wspominają i opowiadają o najciekawszych wydarzeniach. Zatem cel wycieczki został osiągnięty.

 

Jesienne ognisko klasy IV

                 Ciepłe promienie październikowego słońca skłoniły uczniów klasy IV do zorganizowania ogniska, które odbyło się we wtorek – 7 października 2014 roku. Wyjątkowa pogoda sprzyjała opowieściom o swoich zainteresowaniach i pasjach. Uczniowie grali w piłkę, a także smażyli kiełbaski nad ogniskiem. Było dużo śmiechu i radości ze wspólnej zabawy. Ogniska integracyjne to szansa na lepsze poznanie się, wtedy budujemy wzajemne zaufanie, rozmawiamy. Wsparcie jakie otrzymujemy i jakie dajemy przyczynić się może do osiągnięcia lepszych wyników w nauce. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze. Być może pierwsza nić sympatii, jaka zawiązała się już w klasie we wrześniu, przerodzi się w przyjaźń na całe życie.

 

Rok szkolny 2013/2014

Wycieczka klasy IV i VI do Ojcowskiego Parku Narodowego

     21 maja 2014 roku uczniowie klasy IV i VI wzięli udział w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru w kierunku Pustyni Błędowskiej. Niecodzienne widoki oraz piękno otaczającej przyrody zrobiły na wszytskich opgromne wrażenie. Następnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie ruin zamku w Ogrodzieńcu. Stary zamek dostarczył uczniom wielu emocji szczególnie podczas odwiedzin w sali tortur w której mogli wypróbować niektóre z eksponatów. Równie eksyctujące były wrażenia towarzyszące, podczas wchodzenia na wieżę, z której wycieczkowicze mogli podziwiać widok na panoramę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Groty Łokietka -  największej z jaskiń na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Tam, zgodnie z legendą, miał się ukrywać król Polski Władysław Łokietek, poszukiwany przez rycerzy Wacława II.  Przyszły król Polski miał w niej ponoć przebywać około sześciu tygodni. Pani przewodnik zapoznała nas z wieloma ciekawostkami i legendami, związanymi z tym miejscem. Po zwiedzeniu groty przeszliśmy przez Bramę Krakowską – jedną z kilku skalnych bram w parku. Po trudach pieszego spaceru dotraliśmy wreszcie do autokaru, którym udaliśmy się do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Na miejscu zachwycaliśmy się różnymi egzotycznymi gatunkami zwierząt oraz podziwialiśmy piękne odmiany krzewów i roślin. Spacer po ZOO był bardzo przyjemny, ale nadszedł czas powrotu. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z przeżytej wycieczki i pomimo tego, że byli ogromnie zmęczeni, to całą drogę śpiewali i śmiali się.

 

Dwudniowa wycieczka klasy V do Krynicy Zdrój

           W dniach 25 - 26 kwietnia 2014 roku odbyła się dwudniowa wycieczka uczniów klasy V do Krynicy Zdrój. Program wyjazdu był bardzo bogaty, dlatego nie było czasu na nudę. Dla wielu niewątpliwie atrakcją była już sama podróż pociągiem, zwłaszcza że niektórzy jechali nim pierwszy raz w życiu. W Krynicy, po zakwaterowaniu i spotkaniu z przewodnikiem, uczestnicy wycieczki zwiedzali miasto. Spacerowali deptakiem, zobaczyli pomnik Nikifora Krynickiego i wysłuchali wielu ciekawych opowieści, dotyczących zwiedzanych miejsc. Pobyt w Krynicy nie mógł odbyć się bez zasmakowania wód mineralnych uzdrowiska. Niezapomnianych przeżyć dostarczył także przejazd kolejką gondolową na Górę Parkową. Ze szczytu wszyscy oglądali panoramę Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Po męczącym zejściu pieszym na uczniów czekało wyjście na basen do jednego z hoteli. Po powrocie uczniowie rozegrali turniej tenisa stołowego i zmęczeni poszli spać.

          Drugi dzień wycieczkowicze rozpoczęli od smacznego śniadania oraz wspólnych gier. Następnie wszyscy udali się na spacer po Krynicy, którego punktem kulminacyjnym były zjazdy saneczkami z sankostrady. Po tych, pełnych przezyć zjazdach, był czas na zakup pamiątek i posiłek, po czym uczniowie, wprawdzie zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach wrócili do domu.

          Wycieczka ta nie tylko dostarczyła dzieciom wielu wrażeń, ale też była aktywną formą zdobywania wiedzy, nabywania nowych umiejętności.

 

Wycieczka Pierwszoklasistów do Gminnej Biblioteki w Łukowicy

           21 lutego 2014 roku uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią odwiedzili Gminną Bibliotekę w Łukowicy. Pani bibliotekarka opowiedziała o swojej pracy oraz oprowadziła po pięknych, nowo wyremontowanych pomieszczeniach, w których znajduje się bogaty, różnorodny księgozbiór dla każdego czytelnika. Duże zainteresowanie wywarła na dzieciach sala przeznaczona dla najmłodszych „pożeraczy książek”. Kolorowy pokoik pełen barwnych, ciekawych  bajeczek, baśni, legend, opowiadań, komiksów był miejscem, które z  wielkim trudem opuścili Pierwszoklasiści. Długo oglądali książeczki,  zachwycali się ilustracjami, poznawali  znanych  bohaterów z telewizyjnych bajek. Teraz sami postanowili przeczytać wybrane książki, dlatego każde dziecko wypożyczyło kilka bajeczek. Uczestnicy wycieczki po mile spędzonym czasie wśród książek udali się na wystawę rzemiosła artystycznego.  Dzieci poznawały i zachwycały się pracami z różnych dziedzin sztuki: malarstwo, rzeźba, haft, koronkarstwo, wikliniarstwo itp.  Dużo radości dzieciom sprawił pobyt na placu zabaw z nowoczesnymi urządzeniami sportowo - rekreacyjnymi.  Już dzisiaj wiemy, że biblioteka będzie częstym miejscem odwiedzanym przez Pierwszoklasistów.

 

Wyjście do kina

          31 stycznia 2014 roku uczniowie  klasy V i VI byli w kinie  "Sokół" w Nowym Sączu na filmie ,,Hobbit- Pustkowie Smauga”. Dzięki   technologii 3D film dostarczył wielu niezapomnianych i wyjątkowych wrażeń, zwłaszcza  wzrokowych. Wszyscy przenieśli się w baśniowy świat dobrych krasnoludów, hobbitów, elfów i złych, okrutnych orków. Ekranizacja dotyka odwiecznego problemu: walki dobra ze złem. Wszystkie przygody i zmagania bohaterów potwierdzają jednak, że w ostatecznym rozrachunku zwycieża dobro.

 

Wyjazd do teatru i na basen

             9 grudnia 2013 roku uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami wybrali się na spektakl teatralny pt: "Tacy, jak my". Przedstawienie zosranizowane było przez Wrocławski Teatr Edukacyjny „Artenes”. Sztuka dotyczyła  tolerancji, ale też opwoiadała o problemach współczesnej młodziezy. Historia głównego bohatera miała pokazać młodym widzom, jak ważny w życiu każdego z nas jest drugi człowiek. Doskonała gra aktorska uzupełniona została umiejętnie wprowadzonymi fragmenatmi znanych utworów lietarckich, takich jak : "Mały Książę" , "Oskar i Pani Róża", "Lokomotywa". Dodatkowo odbiór spotęgowany był efektowną dekoracją i świetną muzyką.

               Po przedstawieniu wszyscy uczniowie udali się do Limanowskiej Pływali, gdzie spędzli czas na zabawach w basenie. To była bardzo udana wycieczka.

 

Wyjazd do teatru

W dniu 25 listopada 2013 roku uczniowie klas 0-III byli w teatrze w Limanowej. Celem wyjazdu było dostarczenie dzieciom przeżyć związanych z odbiorem oglądanej sztuki, gromadzenie słownictwa związanego z teatrem oraz pokazanie pracy ludzi teatru. Zadania te są zgodne z realizowaną podstawa programową i obowiązującym w kl. 0 – III programem nauczania i wychowania. Ponadto udział dzieci wiejskich w spektaklu to jedyna forma spotkania ze sztuką teatralną.

            W teatrze uczniowie oglądali sztukę „Polak mały” w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Edukacyjnego „Artenes”, na którą składały się polskie legendy: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O Lajkoniku”, „O Warszawskiej Syrence”, „O Wandzie, co nie chciała Niemca”.  Przepiękna scenografia i stroje, wspaniała gra aktorska, angażowanie dzieci w akcję prezentowanych legend sprawiły, że uczniowie poczuli się bardzo dobrze. Udział dzieci, ich przeżycia w spektaklu był doskonałą lekcją patriotyzmu, którą zapamiętają na długi czas. Tematyka patriotyzmu będzie nadal rozwijana przez wychowawców z wykorzystaniem materiałów otrzymanych od Organizatora spektaklu. 

 

Wyjście do kina 

             30 października 2013 roku klasy V i VI wraz z wychowawcami wybrały się do kina Sokół w Nowym Sączu, by obejrzeć długo oczekiwany film "Mój biegun". Ekranizacja opowiada historię Jasia Meli i jego rodziny od tragicznej śmierci Piotrusia – brata chłopca - do momentu wyprawy na biegun północny. To opowieść o heroicznej walce z samym sobą, z której płynie morał, że każde trudne i bolesne zdarzenia można przekuć w siłę. Film wywołał w uczniach wiele emocji i wzruszeń, które zostały podsumowane stwierdzeniem: "Na takie filmy możemy jeździć częściej".

 

Wycieczka do Zatoru 

                W dniu 10 października 2013r. uczniowie klas I - IV wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na autokarową wycieczkę do „Zatorlanii” w Zatorze. Przepięknie położony i urządzony obiekt zachwycił wszystkich wycieczkowiczów. Jesienna pogoda także sprzyjała dlatego turyści mogli spokojnie przenieść się w epokę dinozaurów i podziwiać kolejne eksponaty w Parkach: Owadów, Dinozaurów, Mitologii, Wodnym i Bajek. Najwięcej jednak radości sprawiło dzieciom oglądanie filmu 3D podczas, którego mogły sprawdzić swoje wiadomości z oglądanych wcześniej parków, jak również porozmawiać z dinozaurem, bohaterem filmu. Niemniej radości sprawił dzieciom rejs gondolą  po Parku Mitologii. 

 

Rok szkolny 2012/2013

Wycieczka do Zakopanego

               Do Zakopanego! - pierwszy raz słowa te padły na godzinie wychowawczej na początku roku szkolnego. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ większość z nas nie była jeszcze w Zakopanem. Nie mogliśmy się doczekać i już od dawna planowaliśmy trasę wypadu.Czerwiec zbliżał się niemiłosiernie, a wraz z nim wzrastało nasze podekscytowanie.

25 czerwca 2013 roku nadszedł upragniony dzień wyjazdu. W wycieczce uczetniczyli uczniowie klasy IV i V.  Wszystkim dopisywały znakomite humory, a świetna pogoda sprawiła, że ten dzień był dla nas wyjątkowy.

                    O godzinie 7.00 wyruszyliśmy w trasę. Podróż  minęła nam w przyjemnej i wesołej atmosferze. Jedną z atrakcji pobytu był wyjazd kolejką na Gubałówkę. Na szczycie podziwialiśmy piękne widoki, skąpanych w czerwcowym słońcu gór. Następnie całą grupą maszerowaliśmy i zwracaliśmy uwagę na piękno tatrzańskiej przyrody. Kolejnym miłym punktem wycieczki był zjazd wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu. Było fantastycznie. Na końcu trasy każdy mógł kupić sobie zdjęcie, które zostało wykonane, podczas jazdy kolejką. Dla wielu z nas okazało się ono wspaniałą pamiątką. Potem udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie podziwialiśmy pomnik papieża bł. Jana Pawła II oraz piękne wnętrza świątyni. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się pod skocznię w Zakopanem, a stamtąd prosto do Aquaparku. Spędziliśmy w basenach  dwie godziny, ale ten czas wykorzystaliśmy w pełni na zabawę w wodzie. Było doskonale… Zmęczeni i głodni powędrowaliśmy na Krupówki, gdzie mogliśmy się posilić i zregenerować siły. Następnie spacerowaliśmy po tej najpopularniejszej w Zakopanem ulicy, kupiliśmy wiele pamiątek i zrobiliśmy mnóstwo zdjęć.

                Nadszedł czas powrotu. Całą drogę dzieliliśmy się wrażeniami i omawialiśmy najśmieszniejsze chwile z wycieczki. Podczas tego wyjazdu mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków. Poznaliśmy uroki Tatr, Zakopanego. Oby wszystkie wycieczki były równie udane, jak ta.

 

Wycieczka do Krynicy Zdrój

                           Tym razem, 28 maja 2013 roku,  uczniowie klasy I i III udali się na całodniową wycieczkę do Krynicy Zdrój. Wycieczka od początku wywołała duże zainteresowanie wśród uczniów, ponieważ dzieci miały podróżować różnymi środkami lokomocji. Rano autokarem udaliśmy się do Starego Sącza na stację PKP. Tam zmieniliśmy środek lokomocji. Drogę do Krynicy przemierzyliśmy pociągiem. To była niesamowita frajda, gdy na peron nadjechał pociąg. Długo jechaliśmy w wagonie, ale nikt się nie nudził, bo krajobraz za oknami były przepiękny. Dużo przeżyć dostarczył przejazd pociągiem w tunelu. W Krynicy zwiedziliśmy  Pijalnię wód mineralnych. Poznaliśmy różne odmiany wód mineralnych oraz ich działanie lecznicze na nasz organizm. Każdy wzrok zatrzymywał na różnych okazach roślin znanych oraz roślin egzotycznych. W czasie spaceru po ulicach Krynicy uczniowie podziwiali piękne fontanny  oraz różnorodne rośliny zielne, tworzące ciekawe ekspozycje np: ropucha, łabędź.  Doskonałym miejsce na wypoczynek okazała się Góra Parkowa. Na jej szczyt wyjechaliśmy kolejką terenowo – linową. Z punktu widokowego podziwialiśmy panoramę Krynicy. Duże wrażenie na najmłodszych turystach wywołało Muzeum Zabawek „Bajka”. To magiczne miejsce, w którym z radością i zdumieniem poznaliśmy zabawki, którymi bawili się nasi rodzice, babcie, dziadkowie. Dowiedzieliśmy się, że wiele współczesnych zabawek ma bardzo długą swoją historię.  Zwiedzanie Krynicy zakończyliśmy w muzeum. 

                 Powrotną drogę przemierzyliśmy autokarem. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni Krynicą i w już w czasie powrotu do szkoły planowali do niej powrócić wspólnie z rodzicami w czasie wakacji.

 

Wycieczka do Limanowej

              W dniu 19.04.2013r. uczniowie klas 0-III naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Limanowej. Podczas tej wyprawy zwiedzili miasto powiatowe, Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej, znajdujące się na Limanowskim Rynku w tzw. "Buzodromie" oraz oglądali w Limanowskim Domu Kultury sztukę pt. „Andersen w trzech odsłonach”.

            Przygotowane przez Wrocławski Teatr Edukacyjny „Artenes” przedstawienie dostarczyło zebranym wiele wrażeń. Odpowiedni dobór baśni, piękna scenografia, wspaniałe stroje, rekwizyty, mistrzowska gra aktorska sprawiły, że dzieci bawiły się znakomicie. Uczniowie z zaciekawieniem śledzili losy Calineczki, Księżniczki na ziarnku grochu i Ołowianego Żołnierzyka.

            Przeżycia i emocje towarzyszyły dzieciom jeszcze przez długi czas. Świadczy to o tym, że Teatr Wrocławski spełnił swoje zadanie. Rozbudził w najmłodszych odbiorcach zainteresowania czytelnicze oraz zainteresowanie twórczością Andersena.

 

Wyjście do kina

                    12 marca 2013 roku uczniowie klas IV i V wzięli udział w wycieczce do kina Sokół, połączonej ze zwiedzaniem nowosądeckiego rynku. Głównym celem tej wyprawy była projekcja filmu pt:"Oz wielki i potężny". Seans przepełniony był niesamowitymi, fantastycznymi wydarzeniami, wspaniałymi kostiumami i niezwykłą scenerią wydarzeń. Uczniowie zachywycali się niecodziennymi efaktami specjalnymi. Ogromne wrażenie wywarła na nich historia głównego bohatera, w której doszukiwali się motywów wędrownych, znanych z baśni i innych utworów literackich. Nie zabrakło także scen, które bawiły wszystkich do łez.

              To była fantastyczna przygoda dla wszystkich uczestników wycieczki, a jednocześnie doskonała okazja do dyskusji na temat przemiany głównego bohatera. Z niecierpliwością czekamy na kolejny film, który dostarczy nam tylu wrażeń.

 

W teatrze

W dniu 29.11.2012r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Baśnie polskie”. Sztuka wystawiana była w kinie „Sokół” w Starym Sączu przez aktorów Wrocławskiego Teatru Edukacyjnego. Piękne legendy, świetna gra aktorska, profesjonalna scenografia sprawiły, że dzieci przeniosły się w czasy smoków, rycerzy, królewien. Przeżywały losy bohaterów, ich radości i smutki. Brały aktywny udział w przedstawieniu.
W sposób spontaniczny wyrażały swoje przeżycia i emocje. Udział dzieci w spektaklu był nie tylko jedną z form realizacji podstawy programowej, ale także doskonałą lekcją wychowawczą.

 

Rok szkolny 2011/2012

Wycieczka do Zakopanego i Morskiego Oka

Z okazji Dnia Dziecka wspólnie z rodzicami i wychowawcą ustaliliśmy, że pojedziemy na wycieczkę. Z pośród wielu propozycji wybraliśmy Zakopane. Razem z wychowawcą ustaliliśmy  program i trasę wycieczki, która trwała 2 dni. Każdy z nas miał przygotować o Zakopanym, górach i Parku Narodowym, aby podczas wycieczki być przewodnikiem dla pozostałych kolegów. I tak 1 czerwca 2012r. o godzinie 700usiedliśmy w małym busie, a nasze plecaki w przyczepce. Pełni radości wyruszyliśmy na poznanie naszych pięknych gór Tatr.

Zakopane powitało nas deszczem, który wcale nas nie wystraszył, ponieważ każdy z nas był zaopatrzony w pelerynę Pierwsze swoje kroki skierowaliśmy pod Skocznię, aby zobaczyć jak odważnym był Adam Małysz skacząc z tak wysoka. Wracając do autokaru spotkaliśmy nasza mistrzynię Justynę Kowalczyk biegnąca ze swoim trenerem. Naszym następnym celem był wyjazd kolejka na Gubałówkę, aby tam podziwiać piękno gór i Zakopane. Jednak ulewny deszcz zniweczył nasze plany i szybko zjechaliśmy w dół. Aby milo spędzić czas powędrowaliśmy do Muzeum Tatrzańskiego im. T. Chałubińskiego, w którym poznaliśmy etapy powstania naszych Tatr oraz skały, narzędzia, stroje, domy i tradycje góralskie, a na koniec rośliny i zwierzęta poszczególnych pięter roślinności Tatr. Najwięcej radości sprawiło nam spotkanie z niedźwiedziem brunatnym oraz kozicami i świstakami. Następnie udaliśmy się do muzeum Kornela Makuszyńskiego, który napisał „Koziołka Matołka”. Po odwiedzinach w muzeach poszliśmy na „coś słodkiego”, a potem pojechaliśmy na nocleg gdzie mieliśmy pyszny domowy obiad. Nocowaliśmy w domu wybudowanym w stylu góralskim, cały z drewna. Wieczorem odwiedziliśmy Sanktuarium na Krzeptówkach.

Ranek drugiego dnia przywitał nas piękną słoneczna pogoda. Z okien naszych pokoi widzieliśmy ośnieżone stoki gór, a między nimi Giewont. Szybko spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w drogę do Palenicy Białczańskiej. Na parkingu pozostawiliśmy busa, a sami z plecakami wyruszyliśmy pieszo do Morskiego Oka położonego na wysokości 1395 m n.p.m. Droga była długa bo 9 km ale maszerowaliśmy niestrudzenie podziwiając widoki i rozpoznając rośliny. Kiedy dotarliśmy do celu widok zaparł nam dech w piersi, tak było pięknie chociaż trochę chłodno. Mimo, że jest czerwiec mogliśmy jeszcze porzucać śnieżkami. Po odpoczynku i sesji zdjęciowej wyruszyliśmy w drogą powrotną do autokaru i domu. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni. Wycieczka dała nam wiele radości przebywania wspólnie poza szkołą, a także poznania szaty roślinnej gór i korzystania z mapy. Mieliśmy możliwość wykorzystać wiadomości i umiejętności, które zdobyliśmy w szkole. Szkoda, że tak szybko się skończyła.

 

SZKOLNA WYCIECZKA DO KRAKOWA

           29 maja 2012 roku o godzinie 7.00 wraz z opiekunami wyruszyliśmy w autokarową wycieczkę do Krakowa. Brała w niej udział klasa IV i VI. Nieco zaspani, ale podekscytowani zebraliśmy się kilka minut wcześniej przed szkołą. Pogoda była wymarzona jak na szkolną wyprawę.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie najstarszych zabytków Krakowa. Spacerem przez krakowskie planty doszliśmy do barbakanu. Następnie przeszliśmy przez Bramę Floriańską, aby kolejno udać się pod najpiękniejszy teatr w Krakowie- Teatr Juliusza Słowackiego. Nie mogliśmy pominąć oczywiście Rynku Głównego, gdzie zobaczyliśmy ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, a także najstarszy kościółek w Krakowie- Kościół św. Wojciecha. Niezwykle zainteresowała nas także kamienica, w której mieści się Restauracja Wierzynek, gdyż na historii uczyliśmy się o sławnej uczcie, która odbyła się w tym miejscu. Potem udaliśmy się pod Kościół Mariacki, skąd mogliśmy usłyszeć krakowski hejnał. Podziwialiśmy także wnętrza kościoła i przede wszystkim ołtarz Wita Stwosza.

Następnym celem wycieczki była wizyta w Sukiennicach, gdzie kupiliśmy mnóstwo pamiątek. Po krótkiej przerwie poszliśmy do najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius. Byliśmy zachwyceni wizytą w tym miejscu. Przez chwilę mogliśmy bowiem poczuć się jak w średniowieczu. Zobaczyliśmy także Wydział Polonistyki, na którym studiował Papież bł. Jan Paweł II, a także mieliśmy możliwość zwiedzenia wnętrza głównego gmachu UJ- Collegium Novum. Na końcu wybraliśmy się na Wawel, gdzie podziwialiśmy katedrę, dzwon Zygmunta, a także piękny ogród na dziedzińcu. Po drodze pani pokazała nam także dom, w którym mieszkał niegdyś Jan Długosz.

Największą atrakcją tego dnia była jednak wizyta w Muzeum Archeologicznym, gdzie mogliśmy wysłuchać prelekcji na temat życia pradawnych mieszkańców Krakowa i okolic.  Przenieśliśmy się także do starożytnego Egiptu, do świata piramid, faraonów i mumii. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy figury prehistorycznych ludzi i ich domy. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, które będą dla nas niesamowitą pamiątką. Na koniec obejrzeliśmy film o pracy krakowskiej grupy archeologów, którzy badali mumię.

Po tej historycznej wycieczce przyszedł czas na rozrywkę. Czekał na nas bowiem rejs statkiem po Wiśle. Niektórzy trochę obawiali się tej wyprawy, ale już po kilku minutach rejsu zmienili zdanie. Było wspaniale.

Po wielu godzinach wrażeń wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale zadowoleni śpiewaliśmy całą drogę piosenki. To była bardzo udana wycieczka. Dowodem tego są nasze fotografi.

 

Gminna Wycieczka do Szyku dla nagrodzonych w konkursie plastycznym

"Jan Paweł II w oczach dziecka"

17 listopada 2011r. odbyła się gminna wycieczka do Szyku dla wszystkich uczniów nagrodzonych w konkursie "Jan Paweł II w oczach dziecka". Pani Danuta Gądek-Czaja wręczyła dzieciom nagrody i dyplomy, które zdobyli w konkursie plastycznym. Uczniowie w Szyku mieli możliwość zwiedzić dworek Państwa Zbrożków i podziwiać rzeźby wykonane przez Pana Piotra Zbrożka. Zobaczyli również w jaki sposób powstają rzeżby i płaskorzeźby. Uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Panią Elżbietę Zbrożek, na których wykonali anioły z gliny.

 

Wycieczka do Wąwozu Homole


Uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w wycieczce pieszo-autokarowej do Wąwozu Homole i Krościenka.Przez kilka godzin wędrowali po górach podziwiając piękne krajobrazy.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie polichromowanego XIV wiecznego kościółka pod wezwaniem Wszystkich Świętych, który przebudowano w 1490 i później w 1589 r. na styl barokowy. 
Ostatni punkt wycieczki to wyjście na tylmanowską Kalwarię wybudowaną w latach 80. Cała parafia odprawia na tej prawdziwej, kalwaryjskiej górze, Drogę krzyżową dwa razy w roku: w uroczystość Podwyższenia Krzyża św. i w Wielki Piątek. Pokonanie tej trasy wymagało od wszystkich uczestników wykazaniem się olbrzymią sprawnością fizyczną. 
W godzinach popołudniowych wróciliśmy do Świdnika w doskonałych humorach. Zmęczeni, ale szczęśliwi nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu.

 

Rok szkolny 2010/2011

Ognisko w zoo

Dnia 7.10.2010r. rodzice uczniów klasy IV -P. M. Plata, P. A. Opoka, P. B. Krok - zorganizowali dla swoich pociech ognisko w naszym małym zoo. Ognisko odbyło się po zajęciach lekcyjnych. Sami uczniowie zbierali chrust, aby rozpalić ognisko, a potem piekli kiełbasy. W wolnych chwilach obserwowali zachowanie zwierząt zwłaszcza danieli, muflona, pawi. W ogrodzie urządzili zabawy i rozgrywki w piłkę. Byli bardzo szczęśliwi, bo wszyscy razem świetnie się bawili. 

  

Sądecki Park Etnograficzny i Miasteczko Galicyjskie

23 września uczniowie klasy V i VI wraz z wychowawcami i nauczycielką historii zwiedzili Skansen i miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z różnorodnością kulturową południowej Polski, a szczególnie naszego regionu Lachów Sądeckich. Dzieci z wielkim zainteresowaniem poznawały tajemnice dawnego budownictwa, wyposażenia domostw, ubioru i sposobu zdobnictwa. Szczególną frajdą był pokaz wyplatania koronki klockowej i robienie kwiatów z bibuły.

 

Integracja międzyszkolna  - piesza wycieczka na Łyżkę

 Dnia 23 września 2010r. w piękny , słoneczny dzień wybraliśmy się na pieszą wycieczkę na Łyżkę. Wycieczkę wspólnie zorganizowaliśmy z uczniami klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej z Jadamwoli. Trasa na górę Łyżkę, która wznosi się na wysokości 803 m n.p.m. była trochę mecząca. Gdy już doszliśmy do celu czyli kamienia upamiętniającego dawne grodzisko padliśmy wyczerpani. Zmęczenie nie trwało długo, bo zaczęliśmy zbierać chrust na ognisko, które udało nam się rozpalić. Przy płonącym ognisku wychowawczyni opowiadała legendę o św. Kindze oraz grodzisku Wierzbiętów pierwszych osadników Przyszowej. Zasłuchani w opowieść piekliśmy kiełbaski. Na polanie bawiliśmy się radośnie, a niektórzy wybrali się na grzyby do lasu. O nasze bezpieczeństwo na wyciecze dbała nasza wychowawczyni oraz mama naszych kolegów Pani D. Kaczor. W drodze powrotnej, którą pokonywaliśmy szlakiem zielonym popod górą Pępówka, o wysokości 774m n.p.m., obserwowaliśmy okolice i rozpoznawaliśmy znaczne punkty. Bardzo zmęczeni, ale uśmiechnięci dotarliśmy do Łukowicy, gdzie ulitował się nad nami kierowca busa i przywiózł nas do Świdnika. Wróciliśmy trochę wyczerpani, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. 

 

Podziemna kraina zdrowia

Było interesująco, profesjonalnie i niepowtarzalnie!

            W dniu 06.10.2010r., w uzgodnieniu z rodzicami i dyrekcją szkoły, zorganizowaliśmy dla uczniów kl. I – III autokarową wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Do wyboru tej trasy zachęciła nas ciekawa oferta zajęć edukacyjnych w podziemiach kopalni zaproponowana przez organizatora. Jako nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej wiemy, że każde zajęcie z dziećmi w kl. I – III, aby przyniosło efekty, powinno być tak zorganizowane, aby dziecko poprzez działanie, przeżywanie dochodziło do wiedzy. Po namyśle wybraliśmy program „ Skrzaty solne w bocheńskiej kopalni”. Nasz wybór okazał się bardzo trafny, gdyż pod okiem profesjonalnie przygotowanych pań przewodniczek, pani Ani i pani Pauliny, nasi wychowankowie wędrowali podziemnymi korytarzami poznając w atrakcyjny sposób historię kopalni, rzeźby, narzędzia, urządzenia górnicze oraz legendy.

Najwięcej jednak emocji wśród uczestników wycieczki wzbudził przejazd podziemny metrem, zajęcia rekreacyjno – sportowe na boisku w komorze Ważyn, lepienie z masy solnej skrzatów oraz konkurs w szukaniu skrzatów ukrytych w zakamarkach kopalni. 

Dzięki bardzo dobrze przygotowanym, pod względem metodycznym i rzeczowym, zajęciom w podziemiach kopalni nasi wychowankowie mieli możliwość rozwijania twórczego myślenia, wyobraźni, ekspresji i zainteresowań.

Wycieczka dostarczyła im wielu pozytywnych wrażeń, przeżyć i wiedzy. Jesteśmy pewni, że cel wycieczki został osiągnięty za co dziękujemy Paniom przewodniczkom.

 

Rok szkolny 2009/2010

Wyjazd na spektakl do Limanowej 


Przedstawienie było ciekawe i żywiołowe, a scenografia bardzo pomysłowa. Pojawiające się na scenie postaci, jak: Czarny Rycerz, Królowa Bałtyku, Syrena, Smok wawelski przyciągały uwagę każdego widza. Sztukę wszyscy oglądali z dużym zaciekawieniem i przeżyciami. Nietypowe sceniczne przedstawienie znanych legend wywołały u widzów duże wrażenie. Wszystkich zachwyciła gra aktorów, kostiumy i rekwizyty, niezwykłe oświetlenie niestosowane dotąd w teatrze.
Wizyta w "teatrze" przekonała nas, że gra na scenie jest niesamowitym przeżyciem. Mocno zapamiętaliśmy przesłania niesione przez legendy o prawdzie, honorze, przyjaźni i czynieniu dobra. 

 

Wyjazd do kina i muzeum w Nowym Sączu 

            Dnia 5 III 2010r. uczniowie klasy IV wybrali się na wycieczkę do Nowego Sącza. Głównym punktem programu była projekcja filmu pt. "Alicja w krainie czarów". Następnie udali się do Domu Gotyckiego znajdującego się przy ul. Lwowskiej i obejrzeli wystawę związaną z sztuką sakralną starocerkiewną. Wizyta w muzeum związana była z konkursem "Moja przygoda w muzeum" w którym niebawem wezmą ucział czwartoklasiści.

 

Wyjazd na lodowisko

Dnia 8 II 2010r. uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią Panią Krystyną Oleksy udali się na lodowisko do Nowego Sącza. Uczniowie zainteresowani dyscypliną sportu - łyżwiarstwem mieli możliwość stania się gwiazdami łyżwiarstwa. Wszyscy próbowali sił na lodzie. Szóstoklasiści potrafili fantastycznie poruszać się na łyżwach. Ich wyczyny były godne podziwu. Upadki też były, ale jeszcze bardziej zachęcały do stawiania następnych kroków na lodzie.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni. Już z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z taflą lodu.

 

Wyjazd na spektakl teatralny

Dnia 10 XI 2009r. uczniowie klas I, II, III pod opieką wychowawców udali się do Limanowej na spektakl teatralny "Wesoła szkoła" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.
Obejrzana sztuka dostarczyła wychowankom przeżyć estetycznych, a także niezapomnianych wrażeń artystycznych. Sztuka rozbudziła u młodych widzów zainteresowania teatrem i aktorstwem.