Zapraszamy do nas

Wędrówka po górach

Rekreacja i wycieczki

Otaczające Świdnik szczyty Beskidu Wyspowego są rajem dla turystów górskich - zarówno latem jak i zimą. Oto niektóre z nich:

  • z Łukowicy (3 km) – zielonym szlakiem na Skiełek (753 m n.p.m.) szczyt górski w Beskidzie Wyspowym. Symbol gminy Łukowica. Położony w granicach czterech miejscowości: Łukowica, Jastrzębie, Młyńczyska i Roztoka. Gwarowa nazwa szczytu wywodzi się od „skiauczenia” – wycia wilków. Wzniesienie, zalesione brzozą, świerkiem i sosną, ma kształt charakterystyczny dla Beskidu Wyspowego, dominuje nad wsią Łukowica Przecina go zielony szlak turystyczny, a także kilka nieoznakowanych szlaków. Na górze znajduje się krzyż upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu.  lub też zielonym szlakiem ale w drugą stronę przez Okowaniec, Jeżową Wodę (wyciąg narciarski) na Ostrą i nawet dalej na Mogielicę.
  •  z Łukowicy (3 km) – zielonym szlakiem Jeżowa Woda(895 m n.p.m) wzniesienie w Beskidzie Wyspowym. Jeden z najlepszych punktów widokowych w regionie. Możemy stamtąd obserwować Beskid Sądecki, Pasmo Łososińskie, Gorce i przy dobrej widoczności Tatry. Przez Jeżową Wodę przechodzi szlak zielony z Łukowicy przez Skiełek i Ostrą na Mogielicę. Na szczyt prowadzą też nieoznakowane ścieżki z miejscowości Siekierczyna i Młyńczyska. Na grzbiecie, na wschód od szczytu, znajduje się osiedle mieszkaniowe, które jest położone najwyżej w okolicy.

  • z Młyńczysk ( 8 km) - Modyń (1028m n.p.m.) zalesiony szczyt w Beskidzie Wyspowym, jeden z najwyższych jego szczytów. Leży na terenie pięciu miejscowości: Młyńczyska, Zalesie, Zbludza, Wola Kosnowa i Kicznia. Szczególnie okazale prezentuje się od strony zachodniej, z Przełęczy Słopnickiej. Nie jest górą typową dla Beskidu Wyspowego, gdyż tworzy kilka grzbietów. W kierunku południowym i południowo-wschodnim odchodzą od niej do doliny Dunajca trzy niewysokie grzbiety – Piechówka, Okręg i Klończyk. Z Modyni spływa kilka potoków uchodzących do potoku Zalesiańskiego, Jastrzębika lub Czarnej Wody (wszystkie są w zlewni Dunajca). Stoki północne Modyni są bardziej strome od południowych.

  • z Limanowej –Ostra (929 m n.p.m.)  zalesiony malowniczy szczyt. Przełęcz Ostra-Cichoń (820 m n.p.m.), zwana też Przełęczą Ostrą – przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Ostrą a Cichoniem. Prowadzi przez nią droga Limanowa – Kamienica. Jedna z najwyższych przejezdnych przełęczy Beskidu Wyspowego.  Z przełęczy w kierunku południowym rozległe widoki na Beskid Sądecki, Gorce, wzniesienia Beskidu Wyspowego i Tatry.

         Piesze szlaki turystyczne:

   niebieski: Limanowa – Jabłoniec – Golców – przełęcz Ostra – Modyń – Kamienica

   zielony: Łukowica – Ostra – przełęcz Ostra – Przełęcz Słopnicka – Mogielica – Dobra.

   Trasy rowerowe:

   niebieski z Limanowej przez Jabłoniec, Golców, przełęcz Ostrą,

zielony z Limanowej przez Łukowicę, Skiełek, Okowaniec, Jeżową Wodę, Ostrą, przełęcz Ostrą, Cichoń, przełęcz Słopnicką i Mogielicę.

  • z Przyszowej (6 km) –Łyżka (803 m n.p.m.) Szczyt o ciekawym kształcie odwróconej łyżki. Przed wiekami było tu grodzisko – warownia przodków Wierzbiętów, rycerskiego rodu herbu Janina. Wyraźnie zaznaczają się na szczycie tej góry trzy nienaturalne formy stożkowate.
  •  z Gabonia ( 20 km) – Przechyba (1175 m n.p.m.) szczyt górski w zachodniej części Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Położony jest w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej, na zachód od Wielkiej Przehyby. Z samego wierzchołka odchodzi na południe boczny grzbiet Pieniążnej, Kiczory i Starego Wierchu. Miejsce to jest jednym z łatwiej dostępnych szczytów w paśmie – na górę prowadzi asfaltowa droga z Gabonia. Krzyżują się tu szlaki turystyczne prowadzące do Szczawnicy, Krościenka, Starego Sącza, Rytra, Jazowska i Piwnicznej-Zdroju. Na zachodnim wierzchołku znajduje się schronisko turystyczne oraz Radiowo-Telewizjny Ośrodek Nadawczy z 87-metrową stalową wieżą. Z pokrywającej grzbiet Hali Przehyba roztacza się wyjątkowy widok na południe w kierunku Pienin i Tatr oraz na północ ku Kotlinie Sądeckiej.

Piesze szlaki turystyczne:

czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Rytra do Krościenka:

          z Rytra 5.25 h (↓ 4.50 h), z Radziejowej 1.15 h (z powrotem 1.30 h)

          z Krościenka 4.35 h (↓ 3.50 h), z Dzwonkówki 2.10 h (↓ 1.50 h)

niebieski Szczawnica – Przehyba – Rytro:

          ze Szczawnicy 3 h (↓ 2.25 h)

          z Rytra 3.50 h (↓ 3.05 h)

zielony Szczawnica – Gabańka – Przehyba – Jazowsko:

          ze Szczawnicy 2.50 h (↓ 2.10 h)

          z Jazowska 3.40 h (↓ 2.50 h)

żółty Stary Sącz – Moszczenica Wyżna – Przehyba:

          ze Starego Sącza 4.50 h (↓ 3.55 h), z Moszczenicy 3.10 h (↓ 2.25 h)

 

Szlaki turystyczne i ich opis

Na terenie gminy wyznaczony jest pieszy górski szlak turystyczny - oznaczony na zielono - idąc od Przełęczy pod Ostrą przez Jeżową Wodę i Skiełek do Łukowicy i dalej przez  Pępówkę i Łyżkę na Kuklacz. Szlak czarny prowadzi z centrum Przyszowej na Łyżkę. Oprócz tego można urządzać interesujące i piękne widokowo wycieczki na Modyń przez Klończyk i Cisowy Dział.

SZLAK 0. Szlak papieski po Beskidzie Wyspowym

Przełęcz Rydza Śmigłego - Mogielica - Przełęcz SŁopnicka - Cichoń - Ostra - Jeżowa Woda - Skiełek - Łukowica - Jabłoniec - Limanowa

Szlak papieski w Beskidzie Wyspowym otwarty został w 2003 roku, w pięćdziesiątą rocznicę pamiętnej dwudniowej wycieczki ks. Karola Wojtyły z młodzieżą 24-25 czerwca 1953 roku z Rabki Zdroju przez Lubań, Lubogoszcz, Śnieżnicę, Gruszowiec i Ćwilin do Kasiny.

SZLAK I.  Znaki zielone

Łukowica 450 m - Skiełek 755m - Okowaniec 807m - Jeżowa Woda 888m - Przełęcz Ostra 800m.

Czas przejścia 3.15 h, w kierunku przeciwnym 3.10 h. 

Określany jest jako jeden z najładniejszych szlaków we wschodniej części Beskidu Wyspowego. Umożliwia oglądanie wspaniałych panoram, a niezbyt strome podejścia i dobra komunikacja z punktów końcowych powodują, że świetnie nadaje się na jednodniowy wypad nawet dla niezbyt wprawnego turysty. Asfaltowa droga wyprowadza nas od zabytkowego, drewnianego kościółka w Łukowicy prawie na sam szczyt Skiełka. Na jego stokach warto zobaczyć okazy rzadkiego gatunku: brzozy ojcowskiej. Początkowe panoramy Kotliny Sądeckiej i Beskidu Sądeckiego w miarę zbliżania się do kulminacji Jeżowej Wody rozszerzają się na wschodnie fragmenty Gorców, Pieniny i Tatry od południa, szczyty Modyni i Mogielicy od zachodu i Pasmo Łososińskie od północy.

SZLAK II.  Znaki zielone

Łukowica 450m - Pępówka 777m - Łyżka 87m.

Czas przejścia ok. 2 h

Piękna widokowo trasa do owianego legendami grodziska na szczycie Łyżki. Jest ono już słabo widoczne, ale może w końcu komuś uda się odnaleźć wejście do podziemnych lochów kryjących ponoć skarby sądeckich Klarysek. Z centrum Łukowicy asfaltowa droga prowadzi w górę w kierunku Roztoki po czym skręca w prawo i trawersuje grzbiet w pobliżu lasu na Cisówce. Potem prowadzi asfaltową drogą przez zabudowania Zawady. Stąd wspaniała panorama na wschód i południe. Dalej leśną drogą niedaleko już na zalesiony szczyt Pępówki. Potem w dół przez przełęcz oddzielającą ten szczyt od Łyżki. Tutaj, obok niewielkiej kapliczki z dwiema lipami jedno z najlepszych miejsc widokowych na terenie gminy. Dalej ku górze na zalesiony szczyt Łyżki. Pozostałości grodziska na zachód od kulminacji, przy ścieżce prowadzącej w kierunku wzniesień Kuklacza.   

SZLAK III.  Znaki czarne

Przyszowa 430m - Osiedle Zamek - Łyżka 870m.

Czas przejścia 1.45 h

Trasa wiodąca z centrum Przyszowej obok zabytkowego dworu Żuk-Skarszewski do grodziska na szczycie Łyżki.

Obok dworu skręcamy w górę, idziemy otwartym terenem, potem zagajnikami. Mijamy dużą nieckę z oczkiem wodnym i wchodzimy w las. Droga staje się stromą, po kilkuset metrach dochodzimy do wzniesienia w kształcie stożka. Dochodzimy do szerokiej drogi, po drodze mijamy podobny stożek, lecz wyższy, pokryty rumoszem skalnym. Oba te wzniesienia noszą nazwę "Zamek". Ścieżką leśną skręcamy w lewo i dochodzimy do drogi grzbietowej. Tutaj spotykamy zielony szlak z Łukowicy do Limanowej.

SZLAK IV

Jastrzębie 520 m - Klończyk 735m - Jasieńczyk 866m - Cisowy Dział 831m - Modyń 1029m

Czas przejścia ok. 3.30 h

Piękna widokowo, ale dosyć żmudna trasa cały czas pod górę. Można ją rozłożyć na raty schodząc z Cisowego Działu do centrum Młyńczysk. Z centrum Jastrzębia kierujemy się w stronę Czarnego Potoku i naprzeciwko wzniesienia zwanego Gródek, na którym znajduje się jeszcze dokładnie nie zbadane grodzisko - skręcamy prawo. Potem trasa prowadzi przez przysiółek Zakicznie i grzbietem przez kulminację Klończyka i Jasieńczyka wprowadza na Cisowy Dział - malowniczy, bezleśny odcinek grzbietu Modyni, który przecina asfaltowa droga z Młyńczysk do Kiczni.  Po drodze można oglądać panoramę Tatr. Na Cisowym Dziale przy drodze do kapliczki do metalowego krzyża są kamienne obeliski z płaskorzeźbami Drogi Krzyżowej. Następnie droga wchodzi w las i następuje strome podejście na szczyt Modyni. Ze szczytu można zejść drogą od północy w kierunku Ostrej.