ĆWICZYMY MOWĘ W DOMU

RADY DLA RODZICÓW


1. STAŁY KONTAKT Z LOGOPEDĄ
Terapia logopedyczna bez rodzica nie przyniesie efektów. Logopeda na początku terapii bada dziecko, diagnozuje je i wskazuje rodzicom rodzaj ćwiczeń, które trzeba kontynuować w domu. Rodzicu! Bądź w stałym kontakcie z logopedą, aby na bieżąco kontrolować postępy dziecka.
2. MOTYWACJA
Ponoć najtrudniej zmotywować do ćwiczeń nie dzieci, ale rodziców! Postaraj się wygospodarować określoną ilość czasu w tygodniu na ćwiczenia z dzieckiem. Jeśli motywacja spada, warto poszukać nowych materiałów, ciekawych zabaw i ćwiczeń lub poprosić o pomoc logopedę. Własnoręcznie przygotowane lub wymyślone aktywności również pomogą rozbudzić motywację dziecka.
3. NAGRODY
Rodzicu! Pamiętaj, że dziecko ciężko pracuje, aby nauczyć się nowego sposobu mówienia. Chwal je nawet za najdrobniejsze osiągnięcie, ciesz się jego sukcesami. To dla dziecka największa nagroda i niezwykła motywacja. Możecie też stworzyć plan, w którym po każdych wspólnych ćwiczeniach uzupełnicie jedno okno. Komplet zapełnionych okienek pozwoli maluchowi np. swobodnie zadecydować w co sie pobawicie lub jak spędzicie wolne popołudnie.
4. ZASADA MAŁYCH KROKÓW.
Krótkie, ale częste ćwiczenia są znacznie skuteczniejsze od tych długich i sporadycznych. Czas trwania ćwiczeń powinien być dostosowany do aktualnych możliwości dziecka i jego dziennej kondycji - gdy jest ono wypoczęte i chętne możecie popracować dłużej, gdy czuje się zmęczone, wystarczy kilka minut.
5. SYSTEMATYCZNOŚĆ
Terapia logopedyczna to nie "czary-mary". To systematyczne ćwiczenia nowych nawyków artykulacyjnych. Rodzicu, ćwicz z dzieckiem codziennie, najlepiej o określonej porze dnia (np. po obiedzie, przed dobranocką).
6. ŁAP OKAZJĘ
Wykorzystuj każdą okazję podczas codziennych zabaw i zajęć do utrwalania poprawnej wymowy, np. na zakupach pobawcie się w szukanie produktów zawierających ćwiczoną głoskę; na spacerze dmuchajcie razem dmuchawce, a w kąpieli bańki mydlane.
7. NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ
Wybierz dla dziecka najbardziej atrakcyjną formę ćwiczeń. Wykorzystuj ulubione zabawki, które np. będą ćwiczyły razem z Wami. Możesz użyć przygotowanych z dzieckiem materiałów (pokolorowanych przez nie obrazków, zbudowanych z kloców budowli) lub też wykorzystać gotowe książeczki. Zaangażuj się w zabawę, bądź autentyczny, wtedy dziecko z pewnością będzie chciało w niej uczestniczyć. Wasz wspólnie spędzony czas to dla dziecka największy dar, a przy okazji budowanie więzi rodzinnej.
8. CIERPLIWOŚĆ
Nie zniechęcaj się, nie widząc natychmiastowych efektów. Pamiętaj, że na rezultaty musicie zapracować. Czasem mija sporo czasu zanim pojawią się pierwsze osiągnięcia. Wasza praca zaowocuje piękną mową Twojego dziecka, a czas - tak czy inaczej - upłynie. Jeśli próba prawidłowego wyartykułowania głoski kolejny raz kończy się niepowodzeniem, powiedz: "Nic się nie stało, spróbuj jeszcze raz." Pozwól dziecku popełniać błędy, to nieodłączna część procesu terapeutycznego.
9. INDYWIDUALNE PODEJŚCIE
Nie zawstydzaj dziecka mówieniem typu: "Taki duży chłopak, a tak brzydko mówi". Przynosi to duże szkody dla rozwoju psychicznego maluszka. Krytyka i porównywanie do innych to podcinanie skrzydeł i demotywowanie. Każde dziecko jest inne, wyjątkowe i potrzebuje wyjątkowego podejścia.
10. DOBRY PRZYKŁAD
Ćwicz razem z dzieckiem! W domu to Ty jesteś nauczycielem i wzorem do naśladowania. Robienie śmiesznych minek przed lustrem, nie tylko pomoże ćwiczyć buzię, ale doskonale wzmocni Wasze więzi. Postaraj się mówić wyraźnie, gdyż to dzięki Twojej prawidłowej wymowie terapia może być o wiele bardziej efektywna.

POWODZENIA :)