Z życia szkoły

Rok szkolny 2022/2023

Międzynarodowy Dzień Teatru - spektakl "Calineczka" w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego

              W marcu obchodzimy ważne dla teatru święta – Światowy Dzień Lalkarstwa (21 marca) oraz Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca). Z tego powodu 30 marca 2023 roku Szkolne Koło Teatralne wystawiło premierowy spektakl pt.: "Calineczka". W sali gimnastycznej, która w tym dniu zamieniała się w salę teatralną, zgromadzili się widzowie z naszej szkoły oraz zaproszone z tej okazji dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sportowo - Językowego w Świdniku wraz ze swoimi wychowawcami. Podczas całego występu, dzieci uważnie przyglądały się postaciom na scenie. Można powiedzieć, że razem z Calineczką przeżywały jej przygody.  Po zakończonym spektaklu widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Przedstawienie bardzo im się podobało. Z niecierpliwością oczekują na kolejny występ naszej grupy teatralnej, na który już dzisiaj zostali zaproszeni. Pani Dyrektor  podziękowała aktorom i opiekunom grupy pani Ewelinie Dyrek oraz Pani Karolinie Boruckiej  za zaangażowanie w czasie przygotowywania się do występu i wspaniałą grę na scenie, za pomysłowe i barwne  stroje, rodzicom natomiast za okazaną pomoc i motywowanie dzieci do pracy. Z niecierpliwością czekamy na kolejny występ naszych zdolnych uczniów.

 

Dzień Pasji i Talentów 

              Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca 2023 r. – w ramach obchodów Dnia Promocji Talentów – w naszej szkole zorganizowano pokaz, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje talenty i pasje. Na scenie pojawili się recytatorzy, instrumentaliści, tancerki oraz wokalistki. Przygotowano także galerię prac plastycznych naszych uczniów. Nikomu z występujących nie można było odmówić talentu! Widzowie zaskoczeni byli różnorodnością występów oraz świetnym przygotowaniem artystów. Nic więc dziwnego, że wszyscy uczestnicy pokazu nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Otrzymali oni również słodkie upominki, ufundowane przez Radę Rodziców. Na koniec uczniowie klas IV-VII wystąpili w Literackim TOP MODEL prezentując modę prosto z kart lektur szkolnych. Na naszym szkolnym wybiegu zobaczyliśmy m.in.: Gandalfa i Bilbo Bagginsa, Pippi Pończosznkę, Księdza Robaka, Telimenę, Zosię, a także Mary, Colina i Dicka oraz Hermionę czy Koziołka Matołka. Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim występującym odwagi i determinacji w rozwijaniu swoich pasji i wszyscy udaliśmy się na wiosenny spacer po okolicy.

GALERIA

 

„Antysmogowy Henio” w naszej szkole 

                16 marca 2023 r. zawitali do naszej szkoły niezwykli goście, od których otrzymaliśmy instrument muzyczne potrzebne do realizacji jednego z zadań projektu „Ekologiczne przygody niebieskiego papierka”. Uczniowie klas 1 - 3 naszej szkoły już po raz trzeci przystępują do tego gminnego projektu edukacyjnego, który z każdą edycją niesie nam nowe wyzwania i dostarcza wielu radości. Tym razem będziemy z  Heniem szukać sposobów radzenia sobie ze smogiem, gdyż celem tegorocznej edycji jest podniesienie świadomości uczniów na temat smogu i zwiększenie poziomu wiedzy na temat  przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza. Mamy nadzieję, że ze wszystkimi zadaniami poradzimy sobie śpiewająco, a na podsumowanie projektu wykonamy ułożoną przez siebie piosenkę, do której akompaniament zagramy na instrumentach perkusyjnych otrzymanych właśnie od Henia.

GALERIA

 

Szkolny Konkurs Logopedyczny

                6 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Logopedyczny z okazji Europejskiego Dnia Logopedy pod hasłem „Językiem malowane.”  Głównym celem  konkursu była próba spojrzenia na logopedię z innej strony i zachęcenie dzieci, aby to one stały się współautorami pomocy do utrwalania głosek w naszym szkolnym gabinecie. Prace zrobione na konkurs posłużą do stworzenia prezentacji multimedialnych, które na długo będą służyć naszym najmłodszym uczniom w pokonywaniu trudności na drodze do pięknego mówienia. Uczniowie mieli za zadanie przygotować pracę plastyczną  (ilustrację, plakat), na której znajdzie się jak najwięcej elementów, w nazwach których zawarte są różne trudne głoski:

[ sz, ż, cz, dż ]      [ s, z, c, dz ]       [ś,ź,ć,dź]        [ r, l ]

               Konkurs  cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców. Komisja konkursowa oceniała prace pod względem pomysłowości, techniki wykonania oraz zaangażowania w wykonanie pracy plastycznej. Wszystkie prace były ciekawe, oryginalne, wykonane z dużą starannością. Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsca:

Klasa 0 – Liliana Garncarczyk

Klasa I – Nikola Lis

Klasa II – Szymon Nowogórski

Klasa III – Zofia Stefanowicz

 

Wyróżnienia:

Klasa 0 – Antonina Bugajska

Klasa I – Anna Zając

Klasa II – Oliwia Tobiasz

Klasa III – Kamil Klimczak

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

GALERIA

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

                 1 marca 2023 roku odbył się apel z okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości  wzięli udział wszyscy uczniowie, a podniosłego charakteru dodała obecność pocztu sztandarowego. W czasie akademii uczniowie klasy VI i VII przybliżyli sylwetki i losy żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy walczyli o wolność i suwerenność powojennej Polski. 

GALERIA

 

Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej "Niektórzy lubią poezję..."

              Wtorek, 28 lutego 2023 r. był w naszej szkole wyjątkowy. Odbył się wówczas bowiem Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej  „Niektórzy lubią poezję”. Wzięło w nim udział 18 uczniów klas IV-VII, a to wszystko z racji 100. rocznicy urodzin Noblistki oraz w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

             Uczniowie zaprezentowali liczne umiejętności i szyk artystyczny, a ich występy były emocjonujące, pełne wdzięku. Wielu z nich ujęło komisję konkursową, w skład której wchodziły: Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, Pani Natalia Dyrek oraz Pani Agnieszka Matiaszek – Szponik, Dla niejednej osoby była to próba odnalezienia się na scenie, walki z tremą i pokonania własnych słabości. Imprezę konkursową poprowadzili Maciej Dudka i Jan Kutek, którzy w przerwie na obrady komisji zapoznali wszystkich z informacjami o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej, opowiedzieli różne anegdoty i ciekawostki o niej, a na koniec przeprowadzili wśród uczniów mini – konkurs wiedzy o poetce.

 A oto wyniki konkursu:

Kategoria kl. IV-V

I miejsce – Łucja Tobiasz (kl. V)

II miejsce – Jagna Stefanowicz (kl. V)

Wyróżnienie – Amelia Nowogórska (kl. IV)

 

Kategoria kl. VI- VII

I miejsce – Franciszek Stanisz (kl. VI)

II miejsce – Kamila Zając (kl. VII)

Wyróżnienie – Julia Białkowska (kl. VII)

 Uczniowie oprócz dyplomów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Galeria

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

                  Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Internetu. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu.  24 lutego 2023 roku uczniowie klas IV-VII spotkali się w sali komputerowej w celu zaprezentowania kolegom zalet korzystania z Internetu, ale też zagrożeń czyhających na dzieci i młodzież w sieci. Był to czas przypomnienia i przybliżenia problematyki bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz propagowania właściwych zachowań w sieci.

 

O zdrowym stylu życia - spotkanie z pracownikiem PSSE w Limanowej

                 17 lutego 2023 roku odbyła się w naszej szkole prelekcja pani Joanny Piórkowskiej z Limanowskiego Sanepidu na temat zdrowego odżywiania się i aktywnego spędzania czasu wolnego. W klasach I-III Pani Joanna przeprowadziła pogadankę z uczniami o produktach, które warto spożywać, a których należy unikać, przedstawiła talerz zdrowia, a także zaplanowała z uczniami zdrowe śniadanie. Ponadto, nasz gość przypomniał uczniom jak ważna jest aktywność fizyczna w naszym życiu i dlaczego warto uprawiać sport. Z kolei uczniowie klas IV-VII usłyszeli o szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Prowadząca przedstawiła zawartość substancji szkodliwych w papierosach oraz omówiła ich wpływ na organizm człowieka zwłaszcza w młodym wieku. Na zakończenie prelekcji przeprowadziła ćwiczenia z okularami symulującymi upojenie alkoholowe i narkotykowe. 

 

Szkodliwość substancji psychoaktywnych - szkolenie dla rodziców

               25 stycznia 2023 roku zorganizowane zostało szkolenie dla rodziców pt.: "Szkodliwość substancji psychoaktywnych", które poprowadził pan Marek Lachowicz - trener, konsultant i pedagog. Prowadzący zapoznał rodziców z rodzajami środków psychoaktywnych, w tym alkoholu, narkotyków, dopalaczy, e-papierosów i innych substancji odurzających. Przedstawił ich oddziaływanie na organizm młodego człowieka i pokazał skutki przyjmowania. Szeroko omówiono także zachowania młodzieży, które mogą być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców i opiekunów. Na szkoleniu poruszono aspekty medyczne, społeczne i prawne związane z obrotem i przyjmowaniem substancji psychoaktywnych.

 

Bal karnawałowy

                24 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla kl. 0- VII. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i słodkiego poczęstunku.

GALERIA

 

„Świdnicoki” na X Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łukowicy

                     22 stycznia 2023 roku w kościele parafialnym w Łukowicy odbył się Jubileuszowy X Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wśród występujących zaprezentowali się wspaniale również uczniowie naszej szkoły. Członkowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Świdnicoki” zaśpiewali dwie pastorałki: „Narodził się w stajni” i „Co to za gwiozdecka…”. Nagrodzeni gromkimi brawami, pełni uśmiechu i radości odbierali szczere gratulacje od włodarza naszej gminy Wójta Bogdana Łuczkowskiego oraz Proboszcza Parafii Świętego Andrzeja Apostoła w Łukowicy Ks. Wiesława Majcy.

Występ do obejrzenia na stronie: X Przegląd Kolęd i Pastorałek - Łukowica 22 stycznia 2023 roku - Parafia Łukowica (parafialukowica.pl)

 

Dzień Babci i Dziadka

                             20 stycznia 2023 roku dokładnie o godz. 12. 00 rozpoczęła się akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Gości powitała Pani Dyrektor składając im serdeczne życzenia. Podczas uroczystości dzieci prezentowały swoje talenty: recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły. Wszystkie Babcie i Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość i uśmiech. Uroczystość zakończyła się wspólnym zaśpiewaniem przez wnuki oraz nauczycieli życzeń „Sto lat” oraz wręczeniem własnoręcznie przygotowanych prezentów i upominków. Następnie goście udali się na słodki poczęstunek.

Galeria

 

Spotkanie z podróżnikiem - INDIE

                          11 stycznia 2023 roku uczniowie klas I-VII odbyli fascynującą podróż do Indii w ramach spotkania z podróżnikiem z Grupy Trzask. Spotkanie oparte było na pięknych zdjęciach z podróży, ciekawych i pełnych humoru opowieściach oraz oryginalnych przedmiotach prosto z Indii. To wszystko pozwoliło nam choć trochę poznać i zrozumieć codzienne życie, zwyczaje i religię kraju, który przepełniony jest wewnętrznymi kontrastami. Zajrzeliśmy między innymi nad Ganges, dzięki czemu dowiedzieliśmy się jak wyglądają rytualne kąpiele oraz hinduskie obyczaje pogrzebowe. Poznaliśmy słynny Tadż Mahal, uznawany za najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi, a także Świątynię szczurów. Usłyszeliśmy historię o Gandhim – duchowym przywódcy Indii, dowiedzieliśmy się o problemach indyjskich kobiet, o bogactwie i biedzie tego kraju. Ciekawym momentem spotkania była próba założenia tradycyjnych indyjskich strojów: kobiecego sari oraz męskiego dhoti. Podróżnik udzielił nam wielu cennych wskazówek dotyczących między innymi napojów, gościnności w Indiach, przypiętych plecaków. Z całą pewnością to spotkanie było bardzo dobrą formą realizacji podstawy programowej z przyrody, geografii, ale też historii.

GALERIA

Wspólne kolędowanie z mieszkańcami naszej gminy - 2023

                                Okres bożonarodzeniowy to nastrojowy i piękny czas. To także czas wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek zwiastujących dobrą nowinę o Narodzinach Jezusa. Nasz Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki” jak co roku, także i teraz kolędował wspólnie z mieszkańcami naszej gminy. 9 stycznia 2023 r. na zaproszenie Proboszcza Parafii w Łukowicy Zespół uświetnił swoim występem Mszę Świętą w Kościele Parafialnym w Łukowicy,  a  29 stycznia 2023 r. zagraliśmy i zaśpiewaliśmy dla społeczności naszej miejscowości w Kaplicy w Świdniku. Jest nam niezmiernie miło, że wspólnie z całą lokalną społecznością mogliśmy ubogacić i tak wspaniale przeżywać ten świąteczny czas.

 

Szkolna Wigilia            

                         Uroczyste spotkania wigilijne należą do tradycji naszej szkoły. 21 grudnia 2022r. spotkaliśmy się przy wspólnym stole – nauczyciele, pracownicy obsługi, oraz uczniowie i  rodzice, a także zaproszeni z tej okazji emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Bożonarodzeniowe życzenia, dzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd stworzyły świąteczny, rodzinny nastrój.  Oczywiście na stole nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych i smakowitych słodkości. Część artystyczną, opartą na biblijnej opowieści o narodzeniu Pana Jezusa, przygotowali uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą.

Galeria

Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek 2022

Zaśpiewajmy pastorałkę od serca do ucha,

Gdy za oknem biała śniegu poducha.

Już Pan Jezus w żłobie leży,

Na wyścigi każdy bieży

Zobaczyć Malucha”

         21 grudnia 2022 r. odbyła się w naszej szkole kolejna już edycja Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Jezuskowi…”. W tym roku uczestnicy zaprezentowali się w dwóch kategoriach jako: soliści i zespoły. Przed szacownym Jury w składzie: Dyrektor Lucyna Borzęcka, Agnieszka Matiaszek – Szponik, Mikołaj Stokłosa i ks. Paweł Lebda wystąpiło 10 solistów i 4 zespoły wokalno-instrumentalne. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem przygotowali się do swoich występów chcąc jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności wokalne i wokalno – instrumentalne. Na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały melodie znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek wprowadzając nas wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jury nie miało łatwego zadania, ale po wysłuchaniu wszystkich wykonawców i długiej naradzie udało się wyłonić zwycięzców Konkursu, którymi zostali:

W kategorii soliści:

Miejsce I – Anna Zając (klasa I)

Miejsce II – Kornelia Bielak (klasa II)

Miejsce III – Aneta Sawina (Klasa „0”)

Wyróżnienie – Magdalena Klag (klasa III)

W kategorii zespoły:

Miejsce I – Zespól „Śnieżynki” w składzie: Aleksandra Saska, Oliwia Gurgul, Maciej Dudka i Franciszek Stanisz

Miejsce II – Zespół „Małe Pastereczki” w składzie: Hanna Bugajska, Magdalena Wolak, Antonia Stanisz i Zofia Stefanowicz

Miejsce III – duet Jagna Stefanowicz i Łucja Tobiasz

Wyróżnienie – Zespół „Bałwanki” w składzie: Amelia Nowogórska, Mikołaj Stanisz i Michał Kutek

Wszystkim wykonawcom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Fundatorami nagród dla zwycięzców byli: Rada Rodziców i ks. Paweł Lebda.

Dziękujemy!

GALERIA

„Świdnicoki” na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Łukowicy

                           19 grudnia 2022 r. nasz Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki” swoim  występem uświetnił  II Jarmark Bożonarodzeniowy w gminie Łukowica. W czasie spacerowania między stoiskami pełnymi świątecznych ozdób mieszkańcy mogli posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Wesołe lachowskie pastorałki rozbrzmiewały na placu obok budynku GOKSiT wprawiając wszystkich zebranych w radosny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

Nasi uczniowie na Międzyszkolnym Konkursie „Gore Gwiazda Jezusowi” w Limanowej

                    16 grudnia 2022 r. odbyły się przesłuchania II Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Gore Gwiazda Jezusowi”, na których nie zabrakło także uczniów naszej szkoły. Na scenie Limanowskiego Domu Kultury zaprezentowaliśmy się w dwóch kategoriach wiekowych jako dwa odrębne zespoły. Młodszy zespół reprezentowany był przez uczniów klas II i III, którzy pięknie zaśpiewali i zagrali na skrzypcach pastorałkę pt. „Tylko jedna jest taka noc”,  pokazując jednocześnie piękną inscenizację w trakcie jej wykonywania. Starszy zespół złożony z uczniów klas IV-VII nawiązał do tradycyjnej formy kolędowania i wykonał „Pastorałkę Świdnicką”. W trakcie występu nie zabrakło również lachowskich życzeń na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, które złożyliśmy wszystkim zebranym.

Spotkanie z pracownikami Banku Spółdzielczego w Łukowicy

                      15 grudnia 2022 r. uczniowie kl. I-VII  uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji bankowej z SKO. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Dyrektora Banku Spółdzielczego w Łukowicy Pana Krzysztofa Kołodziejczyka oraz pracownika banku Pana Bartłomieja Bugajskiego. Spotkanie odbyło się w ramach działalności szkolnej kasy oszczędnościowej SKO w naszej szkole. Uczniowie zostali zapoznani z takimi pojęciami jak bank, kredyt, lokata i oszczędzający. Mieli także okazję wziąć aktywny udział w pogadance na temat tego czy warto oszczędzać czy nie. Na zakończenie mogli wykazać się zdobytą wiedzą w konkursie z ciekawymi nagrodami.

Galeria

 

PROGRAM PROFILAKTYCZNY „DEBATA”

                    14 grudnia 2022 r. uczniowie klasy VII wzięli udział w zajęciach warsztatowych w  ramach programu profilaktycznego „DEBATA”. Głównym celem programu jest opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży oraz  uświadomienie zagrożenia wynikającego z korzystania ze środków psychoaktywnych. Program jest rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Młodzież chętnie i z zaangażowaniem brała udział w DEBACIE, uczniowie wypowiadali się przytaczając argumenty, wychodzili z inicjatywą pytań i wyciągali wnioski. Mamy nadzieję że realizacja programu przyniesie pozytywne efekty w przyszłości. Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie podnieśli poziom wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych. Uświadomili sobie także, iż warto promować wartości związane ze zdrowym stylem życia.  

 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

                 Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia 2022 roku z workiem pełnym prezentów przyjechał również do Szkoły Podstawowej w Świdniku. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał prezenty – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.

GALERIA

 

Cyrk „Szok” w naszej szkole

                       1 grudnia 2022 roku mieliśmy okazję gościć w naszej szkole artystów z ukraińskiego cyrku „Szok”. Zobaczyliśmy ciekawe sztuczki i triki cyrkowe. Były pokazy gołębi i piesków. Wystąpili także: wesoły klaun, „słoń”, „biały miś". Chętne i odważne dzieci nie tylko mogły podziwiać sztuczki cyrkowe, ale także brać w nich czynny udział. Występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń.

GALERIA

 

Zabawa andrzejkowa

                        23 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa dla klas 0-III oraz IV-VII. Były wróżby, tańce i świetna zabawa. O poczęstunek zadbali rodzice, którym serdecznie dziękujemy.

GALERIA

 

" Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego… " ~ Blaise Pascal

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

                      21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji, dlatego też w naszej szkole klasy 0-3 spotkały się, aby uczestniczyć w pogadance o tym, co to jest życzliwość i poznać historię tego pięknego dnia. Dzieci uczestniczyły w scenkach dramowych i wskazywały właściwe zachowania  w sytuacjach wymagających udzielenia ,,życzliwej ręki" do pomocy innym.

GALERIA

 

Galeria Aniołów

                   Uczniowie klas 0 – VII wzięli udział w XX Ogólnopolskim Przeglądzie Plastycznym „Anioł” organizowanym przez Pałac Młodzieży w Nowym Sączu oraz Prezydenta Miasta Nowy Sącz – Ludomira Handzla. Głównym celem przeglądu było kultywowanie chrześcijańskich wartości i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz rozwijanie aktywności, wyobraźni twórczej i zdolności plastycznych młodych ludzi. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w powyższym konkursie. Wszystkich prac było ponad czterdzieści, każda z nich została przekazana do Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Życzymy sukcesów!

GALERIA

 

Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiego Romantyzmu „Razem, młodzi przyjaciele!”

Młodości! Tobie nektar żywota.

Natenczas słodki, gdy z innymi dzielę:

Serca niebieskie poi wesele,

Kiedy się razem nić powiąże złota

Razem, młodzi przyjaciele!...”

/ Adam Mickiewicz/

 

             200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nasza szkoła, włączając się w te obchody, zorganizowała Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiego Romantyzmu „Razem, młodzi przyjaciele!”, który odbył się 16 listopada 2022 roku. Osobą odpowiedzialną za jego przygotowanie była pani Ewelina Dyrek. Honorowy Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Łukowica  Pan Bogdan Łuczkowski.

               Celem przeglądu było popularyzowanie polskiej poezji romantycznej, ze szczególnym podkreśleniem roli Adama Mickiewicza w ukształtowaniu polskiego romantyzmu, a także rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży, inspirowanie młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze, wzbudzenie zainteresowania poezją polską oraz krzewienie kultury żywego słowa. W tegorocznej edycji udział wzięło 26 uczniów z 9 szkół podstawowych w gminie Łukowica. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali nauczyciele z danej szkoły. Uczniowie prezentowali jeden z wybranych przez siebie wierszy poetów polskiego romantyzmu o tematyce patriotycznej. Uczestnicy wybrali wiersze następujących poetów: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Wincenty Pol.

Prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie:

Pani Katarzyna Bochenek – przewodnicząca komisji, bibliotekarz Gminnej Publicznej Biblioteki w Łukowicy.

Pani Małgorzata Pogwizd – Dyrektor Zespołu Obsługi Edukacji w Łukowicy, polonista i historyk

Pani Wioletta Kurek – instruktor teatralny oraz nauczyciel języka polskiego w szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi  

             Zgodnie z regulaminem na ocenę recytacji miały wpływ następujące elementy: dobór repertuaru, stopień opanowania tekstu, artystyczna interpretacja utworu, kultura słowa i ogólne wrażenia artystyczne.

Decyzją jury przyznano następujące nagrody:

Kategoria I (uczniowie klas V-VI)

 

I miejsce

Zuzanna Wolak – Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej – Curie w Łukowicy

II miejsce

Aleksandra Saska – Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Świdniku

Wyróżnienie

Emilia Franczyk – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Młyńczyskach

Kategoria II (uczniowie klas VII-VIII)

 

I miejsce

Julia Białkowska – Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Świdniku 

II miejsce

Wojciech Hebda – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Przyszowej 

Wyróżnienia:

Aneta Klag – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jastrzębiu

Krzysztof Piwowarczyk - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Młyńczyskach

 

            Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Łukowica Pana Bogdana Łuczkowskiego, Bank Spółdzielczy w Łukowicy oraz PZU.  Wszystkim uczestnikom zmagań serdecznie gratulujemy. Poezja doby romantyzmu jest piękna, lecz trudna. Tym bardziej doceniamy czas, który młodzi recytatorze nam umilili swoimi wystąpieniami, dostarczając jednocześnie wielu wzruszeń.

GALERIA

 

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łukowicy      

              11 listopada 2022 roku w 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, społeczność naszej szkoły wzięła udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem w centrum Łukowicy, pod którym Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor i opiekunami oddał hołd poległym za niepodległość ojczyzny. Następnie wszyscy zgromadzeni przemaszerowali do Kościoła Parafialnego w Łukowicy, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny. Uroczystość uświetnił spektakl pt.: „Pisk Białego Orła”, z którym w parafialnej sali teatralnej wystąpili nasi uczniowie.

 

„Pisk Białego Orła”

                 Taki tytuł nosił spektakl wystawiony 10 listopada 2022 roku z okazji Święta  Niepodległości w naszej szkole. Była to żywa lekcja historii przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Karoliny Boruckiej i pani Ewelina Dyrek. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania 4 zwrotek Hymnu Narodowego, a następnie przyszłą kolej  na występ w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego.

                  Fabuła przedstawienia osnuta została wokół losów wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżyła wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywali w swoim domu poetę (Ignacy Kutek, kl. VI), który odwołując się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał głęboki patriotyzm domowników. W wielu sytuacjach odwoływał się do tragicznej historii naszego państwa. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Jednak oprócz prawdziwych patriotów byli i tacy, którym było obojętne, czy Polska jest wolna, czy nie, „byle był spokój i miska pełna”. Taką postawę reprezentował kot, którego rolę znakomicie odegrała Hania Stefanowicz z klasy VI.

                 Spektakl został urozmaicony  baletową etiudą ukazującą Legendę o Białym Orle. Była to w nietypowy sposób opowiedziana historia utraty i odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. W postać orła wcieliła się Jagna Stefanowicz (kl. V), która tańcem i grą ciała oddała kolejne etapy zmagań Polaków z zaborcami. Destrukcyjną siłę Rosji zaprezentowała Łucja Tobiasz, Prus - Maja Gądek (kl. V) i Austrii – Natalia Bukańska (kl. V). Przedstawienie odbywało się przy nastrojowej, dobranej do tematyki patriotycznej, muzyce. Uczniowie zaśpiewali również kilka nieznanych powszechnie utworów, między innymi: „Szybuj orle”, „Polska zmartwychwstaje”. Myślą przewodnią całości były słowa z pieśni wykonanej przez Julię Klimek (kl. V): „Tak było zawsze, tak musiało być. Ktoś musiał umrzeć, aby ktoś mógł żyć”.

               Podsumowując całą akademię, pani Dyrektor zwróciła się do wszystkich obecnych, aby jeszcze raz podkreślić wagę tego święta. Przypomniała też o zasługach Polaków walczących w imię wolności naszego narodu oraz niezwykle trudnej DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI.

GALERIA

 

Szkolna Akcja "Śniadanie daje moc!"

         9 listopada 2022 r. uczniowie klas: 0, I, II, III brali udział w Szkolnej Akcji „Śniadanie daje moc”, której celem było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania oraz roli śniadania w diecie dziecka. Program Akcji „Śniadanie daje moc” zawierał quiz dla uczniów na temat zdrowego odżywiania, roli śniadania w życiu oraz promowania zdrowej żywności. Po wspólnym umyciu rąk, uczniowie udali się do sal, w których wspólnie z wychowawcą przygotowywali i konsumowali zdrowe śniadanie. Wychowankowie uczcili ten wyjątkowy dzień szklanką świeżo wyciśniętego soku z przyniesionych owoców cytrusowych. Uczniowie w ramach promocji zdrowego stylu życia otrzymali produkty na śniadanie od Rodziców klas 0-III.  

Galeria

 

Turniej gier i zabaw „Mały Mistrz”

            7 listopada 2022 r. na hali sportowej w Łukowicy odbył się turniej gier i zbaw „Mały Mistrz”. Nasi uczniowie z klas III i II rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z innych szkół w 12 różnych konkurencjach sprawnościowych. Zdrowa rywalizacja dostarczyła uczestnikom wielu emocji i była wspaniałą okazją do sprawdzenia własnych możliwości. Wszyscy świetnie się bawili i z pewnością jeszcze nie raz wezmą udział w podobnych zawodach sportowych.

GALERIA

 

Ogólnopolska akcja „Szkoła pamięta”

Szkoła pamięta” – zachęcamy do włączenia się do akcji MEN - Ministerstwo  Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl

                   2 listopada 2022 r., pamiętając o poległych na naszym terenie żołnierzach, uczniowie klas 1-3 odwiedzili grób nieznanego żołnierza, który znajduje się w świdnickim lesie. Było to jedno z działań jakie podejmuje nasza szkoła biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Ma ona na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca i regionu.

GALERIA

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

                28 października 2022 roku uczniowie klasy I naszej szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. W towarzystwie wychowawcy i pani Bibliotekarki uczniowie odwiedzili bibliotekę, aby poznać zasady korzystania z jej zbiorów. Nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Każdy z pierwszaków wypożyczył swoją pierwszą książeczkę. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

 

Ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych „DO HYMNU”

               28 października 2022 roku naszą szkołę odwiedziła komisja jurorska ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”, której przewodniczącym był prof. dr hab. Wiesław Delimat kierownik katedry Akademii Muzycznej w Krakowie. W tym roku odbywa się już V edycja tego prestiżowego konkursu, w którym nasza szkoła bierze udział już drugi raz. Nasi uczniowie tym razem zaśpiewali wspólnie a capella 3 pieśni hymniczne: Hymn Polski, „Rotę” i „Marsz Pierwszej Brygady”. Prezentacja konkursowa dostarczyła wszystkim wiele emocji, a wspólne śpiewanie wpłynęło pozytywnie na integrację naszego środowiska uczniowskiego. Ponadto całe przedsięwzięcie było doskonałą okazją do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w środowisku rodzinnym. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i choć na wyniki konkursu trzeba będzie jeszcze poczekać, to z pewnością każdy kto podjął tę inicjatywę może być z siebie dumny.

GALERIA

 

Mała książka – wielki człowiek

                   W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w projekcie  „Mała książka – wielki człowiek.” Z tej okazji Pierwszoklasiści w dniu Ślubowania na Ucznia zostali obdarowani książkami pt. „Pierwsze abecadło”. Wiemy, jak ważna jest książka w życiu młodego człowieka, dlatego też  projekt ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nasi najmłodsi uczniowie z wielką ciekawością przeglądali otrzymane książki oraz zadawali pytania dotyczące ilustracji. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi z otrzymanych prezentów.

 

Dzień Papieski 2022

               20 października 2022 roku uroczyście obchodziliśmy w szkole XXII Dzień Papieski.  "Nie zastąpi Ciebie nikt” – te słowa wielokrotnie wypowiadane są przy okazji wspomnień Papieża Jana Pawła II. W czasie apelu uczniowie przedstawili sylwetkę Papieża Polaka oraz innych wielkich świętych. Mówili o tym jaki dorobek pozostawił po sobie Jan Paweł II, który wielokrotnie zwracał się do młodych wskazując im drogowskazy życia. Jesteśmy pewni, że zgłębianie nauczania i świadectwa, jakie dawał nasz Wielki Rodak, zaowocuje pięknem i radością w życiu naszych uczniów. Z tek okazji zorganizowano także Szkolny Konkurs Plastyczny " Mały Lolek - dzieciństwo Jana Pawła II". Apel zakończył się wspólnym śpiewem ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II – "Barki".

GALERIA

 

Ślubowanie klasy I 


                    13 października 2022 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. W gronie zaproszonych gości byli: Pani Dyrektor, Nauczyciele emeryci, Rodzice uczniów klasy I, Wychowawcy oraz uczniowie. Samorząd Szkolny złożył serdecznie życzenia dyrekcji, nauczycielom i zaproszonym gościom z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W programie ślubowania pierwszoklasiści mieli wiele zadań, w których musieli się wykazać wiedzą i zdobytymi umiejętnościami. Po inscenizacji Pani Dyrektor przystąpiła do uroczystego pasowania uczniów, którym wręczono także dyplomy z tejże okazji, książkę "Pierwsze Abecadło" z Programu "Mała Książka - wielki człowiek" oraz prezenty ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Limanowej w ramach Programu SKO. Po uroczystości uczniowie udali się do sali na poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

GALERIA

 

MAŁOPOLSKA PSZCZOŁA 2022

                   Nasza szkoła przystąpiła do bardzo wartościowej akcji ekologicznej MAŁOPOLSKA PSZCZOŁA 2022, którego celem jest ochrona pszczół miododajnych oraz dzikich owadów zapylających i roślin. Działania w ramach projektu zostały podzielone na dwa etapy.    3 października 2022 roku uczniowie uczestniczyli w prezentacji dotyczącej roli pszczół oraz innych owadów zapylających w ekosystemie. Prowadząca w bardzo ciekawy sposób przybliżyła tę tematykę, a następnie przekazała każdemu uczniowie „beebombę”, czyli torebkę wypełnioną nasionami roślin miododajnych. Zadaniem uczniów było rozsianie tych nasion w drodze powrotnej do domu. Drugie spotkanie miało miejsce 7 października 2022 r.  Wówczas uczniowie pod opieką nauczycieli i przy wsparciu Pana Wójta Bogdana Łuczkowskiego oraz Pani Natalii Śmierciak profesjonalistki z dziedziny ogrodnictwa, sadzili rośliny miododajne. To była prawdziwa lekcja przyrody w terenie.

GALERIA

 

XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                  7 października 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób odbiegający od typowych zadań.

                  Przez cały tydzień poprzedzający dzień inauguracji uczniowie klas III – VII na lekcjach matematyki rozwiązywali rebusy, krzyżówki matematyczne, labirynty oraz zadania wykorzystujące kodowanie. Był to ciekawy sposób odświeżenia sobie tabliczki mnożenia, która tak często towarzyszy nam w życiu codziennym. W piątek nastąpiło podsumowanie pracy wszystkich zespołów klasowych. Uczniowie otrzymali certyfikaty „Eksperta tabliczki mnożenia” ponadto klasy III i IV zmagały się w dodatkowych rozgrywkach grupowych. Dzieci rozwiązywały zadania tekstowe, łamigłówki ukryte w rymowankach oraz wykorzystywały karty z tabliczką mnożenia do wspólnej zabawy.

I miejsce i tytuł Mistrza tabliczki mnożenia zdobyła klasa IV

II miejsce z minimalną różnicą punktów  zdobyła klasa III

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

GALERIA

 

Ogólnopolski Dzień Tornistra

                        3 października 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Tornistra. Jest to akcja edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, która ma na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków. Tego dnia w obecności pani dyrektor i wychowawców kas I-VII, pani pielęgniarka ważyła z dziećmi tornistry, a później uświadomiła uczniom jakie są konsekwencje noszenia zbyt przeładowanych plecaków. Zmniejszenie pojemności płuc, bóle pleców czy krzywienie się kręgosłupa to wady, z którymi najbardziej borykają się dzieci. Na zakończenie pani pielęgniarka wytłumaczyła także co powinno się znajdować w dobrze zapakowanym plecaku.

GALERIA

 

"Każde dziecko jest zdolne" - projekt realizowany przez Województwo Małopolskie – Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

                              Dzięki staraniom Pani Dyrektor oraz nauczycieli nasza szkoła otrzymała pozytywną rekomendację do udziału w innowacyjnym projekcie ,,Każde dziecko jest zdolne’’ – II edycja. Celem projektu jest zapewnienie wsparcia uczniom zdolnym na I i II etapie edukacyjnym, adekwatnie do poziomu ich predyspozycji i możliwości. Projekt ma się przyczynić do podniesienia motywacji do rozwoju i nauki, wzmocnienia poczucia wartości i wiary we własne możliwości, budowania kompetencji uczenia się oraz gotowości do rozwijania pasji i talentów. Zakres zadań obejmuje cykl działań rozpoczynających się od przeprowadzenia rekrutacji szkół, wyłonienia Liderów, diagnozy uzdolnień, wsparcia dla uczniów, szkoleń rad pedagogicznych oraz rodziców. Działania projektowe zostały zaplanowane w okresie od 01.09.2022 r. do 30.06.2023 r. Projekt realizowany jest przez Województwo Małopolskie – Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Szkolnymi liderami projektu ,,Każde dziecko jest zdolne’’ są Pani Karolina Borucka - kl. II-IV oraz Pani Ewelina Dyrek - kl. V-VII.

 

X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii"

                29 września 2022 roku siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w X Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Zmagania z ortografią przebiegały w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Do tego wyjątkowego projektu edukacyjnego przystąpiły szkoły z siedmiu województw: małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i pomorskiego oraz w szkoły polskie na dawnych Kresach. Wszyscy pisali w jednym czasie. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie stanowiła świetną okazję do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. Trzymamy kciuki za wyniki naszych uczniów, które zadecydują o kwalifikacji do etapu wojewódzkiego.

GALERIA

Próbna ewakuacja

               29 września 2022 roku odbyła się w naszej szkole, przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Świdnika, próbna ewakuacja. Po sygnale dźwiękowym uczniowie wraz z nauczycielami opuścili klasy lekcyjne i udali się na miejsce zbiórki. Nauczyciele na podstawie dziennika przekazali pani dyrektor, prowadzącej akcję ewakuacyjną, informacje dotyczące stanu liczebności klas. Strażacy w tym czasie sprawdzili budynek szkoły, czy zostały zachowane wszystkie środki bezpieczeństwa w razie ewakuacji. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki.

  

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

               29 września 2022 roku nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest skierowane przede wszystkim do dzieci. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Uczniowie kl. I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, panie, a także nasz gość - Pani Katarzyna Bochenek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy, czytali fragmenty bajek, opowiadań i wierszy. Później zadawane były pytania do przeczytanego tekstu, a nagrodą  za poprawną odpowiedź było pyszne, zdrowe jabłuszko. Na koniec zabrała głos pani dyrektor, która przypomniała o tym jak ważne jest głośne czytanie i ile korzyści  niego płynie.

GALERIA

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2022

              21 września 2022 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedzone były kilkudniową kampanią wyborczą, podczas której kandydaci przedstawiali swoje programy wyborcze, poprzez  plakaty umieszczane na korytarzach. W głosowaniu brali udział uczniowie klas I – VII naszej szkoły. Po zakończonych wyborach, komisja dokonała podliczenia głosów. Największe poparcie uzyskał Maciej Dudka z klasy VII, który tym samym została wybrany na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Zastępcą zaś została – Hanna Stefanowicz z klasy VI. Skarbnikiem została powołany Ignacy Kutek (kl. VI), natomiast sekretarzem Franciszek Stanisz (kl. VI) i Kamila Zając (kl. VII). Nowy zarząd Samorządu Uczniowskiego w najbliższych dniach opracuje swój plan działania na bieżący rok szkolny i z pomocą opiekuna skupi się na jego realizacji. Gratulujemy sukcesu nowym władzom uczniowskim, odwagi i społecznej postawy. Członkom poszczególnych sekcji życzymy powodzenia i wielu osiągnięć w realizacji zamierzonych celów. Pamiętajmy jednak, że Samorząd Uczniowski to wszyscy uczniowie naszej szkoły, zatem zapraszamy do współpracy, liczymy na aktywność wszystkich kolegów i koleżanek.

GALERIA

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

               Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki, który odbył się 15 września 2022 roku. Jest to święto kreatywności, odwagi, talentu, wiary i zabawy. Motywem przewodnim jest kropka. Obchody tego dnia w naszej szkole rozpoczęły się od przeczytania historii małej Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości. Następnie w klasie miała miejsce dyskusja na temat przeczytanego tekstu. Uczniowie tego dnia założyli ubrania w kropki, pomalowali twarze, a także wykonali prace plastyczne, z których później zrobiono wystawę na szkolnym korytarzu.

Galeria

 

Spotkanie z Policjantem

          Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły, dlatego 15 września 2022 roku gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Łukowicy. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, a także wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV-VII Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w  szkole i poza nią. Pan Policjant poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. 

Galeria

   

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA)

ESA i OSE, czyli nowoczesne technologie w walce ze smogiem - Aktualności -  NASK

                Nasza szkoła dołączyła do projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa. ESA to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Udział w projekcie ESA jest możliwy dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy Łukowica. W ramach tej akcji nasza szkoła otrzymała czujnik mierzący jakość powietrza i stężenie pyłów. Jego pomiary będą udostępniane wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości i okolicy za pomocą tablicy elektronicznej, która na początku września została zamontowana na frontowej ścianie budynku szkoły. Zachęcamy do korzystania i monitorowania stanu powietrza.

 

Narodowe Czytanie "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza

               Od 2016 roku nasza szkoła co roku uczestniczy w akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej. Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza społeczność naszej szkoły rozpoczęła już w piątek 2 września 2022 r. W trakcie uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas: Sekretarz Gminy Łukowica - Pan Janusz Bieniek, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Edukacji - Pani Małgorzata Pogwizd, Sołtys wsi Świdnik - Pani Maria Twardowska, Radny wsi Owieczka - Pan Krzysztof Bugajski oraz emerytowany dyrektor naszej szkoły - Pani Helena Borucka. W tym roku mogliśmy z ogromną przyjemnością wysłuchać pięciu ballad w wykonaniu uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Uczniowie klas III - VII wystąpili z interpretacją teatralną ballady „Romantyczność” „Pani Twardowska” oraz "Świtezianka". Zaproszeni goście i nauczyciele zmierzyli się zaś utworem pt. „Powrót taty" oraz "Kurhanek Maryli". Tajemniczy nastrój prezentowanych tekstów udzielił się wszystkim zebranym. Zasłuchani w słowa poety na chwilę przenieśliśmy się w cudowny świat nad jeziorem Świteź, a nawet do Karczmy Rzym. Na koniec wszyscy mieli możliwość wbicia do swoich książek pamiątkowej pieczęci. 

Galeria

 

                                                                                              Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

               Jeszcze tak niedawno żegnaliśmy klasę VIII i rozpoczynaliśmy wakacje, a już musimy powrócić do szkoły, do książek, do nauki..., ale  też do kolegów z klasy, ze szkolnej ławy. Dla niektórych uczniów, wraz z rozpoczęciem szkoły, powraca szara codzienność, ale dla innych, zwłaszcza dla pierwszoklasistów, nasza szkoła otwiera całkiem nowe, nieznane dotąd horyzonty. 1 września 2022 roku wspólnie rozpoczęliśmy kolejny rok pracy.  Pierwszym elementem tej uroczystości była Msza Święta, którą odprawił ks. Paweł Lebda. Tradycyjnie uroczystości asystował poczet sztandarowy szkoły. Po mszy udaliśmy się do budynku szkoły. Uroczystego rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023 dokonała Pani Dyrektor mgr Lucyna Borzęcka, która najpierw serdecznie powitała wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a następnie omówiła organizację bieżącego roku szkolnego. Pani Dyrektor szczególne słowa zachęty i otuchy skierowała do uczniów klasy I, rozpoczynających naukę w naszej szkole. Następnie uczniowie klasy VII zaprezentowali program artystyczny upamiętniający 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z kolei dzieci z klasy III wystąpiły z pożegnaniem wakacji. Po części oficjalnej wszyscy udaliśmy się na spotkania z wychowawcami klas.