Z życia szkoły

Rok szkolny 2021/2022

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

                    24 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Po odśpiewaniu hymnu państwowego pani Dyrektor Lucyna Borzęcka podziękowała nauczycielom, pracownikom, rodzicom i uczniom za cały rok pracy. Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Panią Dyrektor i wychowawców nagród za wysokie wyniki w nauce, stuprocentową frekwencję i czytelnictwo. Podziękowania również zostały złożone rodzicom, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły. W podniosłej atmosferze odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły i ślubowania absolwentów. Następnie uczniowie klasy VIII wspominali lata spędzone w murach tej szkoły oraz dziękowali nauczycielom i rodzicom za pomoc, wsparcie i trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Miłą niespodziankę dla absolwentów przygotowali uczniowie klasy VI, którzy humorystycznym programem i symbolicznym upominkiem pożegnali starszych kolegów. Na koniec wystąpiła klasa III, która przywitała wakacje efektownym wykonaniem piosenki. Część oficjalną uroczystości zakończyły życzenia Pani Dyrektor dla wszystkich uczniów udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody. Przypomniała im o tym, aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzące od września wyzwania. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal, aby pożegnać się wzajemnie i życzyć sobie miłego wypoczynku.

GALERIA

 

U Mistrza Jana... - Dzień Patrona Szkoły

                    23 czerwca 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Wszystkich zgromadzonych na obchodach święta szkoły uroczyście powitała pani dyrektor Lucyna Borzęcka. Następnie zaprezentowana została część artystyczną przygotowana przez uczniów klasy V.

                     Podczas słowno – muzycznego montażu mieliśmy możliwość przypomnienia sobie najważniejszych faktów z życia patrona. Jan Kochanowski kochał wieś, zwyczaje i obrzędy. Relacje międzyludzkie opierał na wzajemnym szacunku i miłości do Boga i drugiego człowieka, nie zapominając przy tym o pracy i szacunku dla ojczyzny. Wartości te pokazały nam recytowane fraszki i pieśni. Smutny czas z życia patrona poznaliśmy podczas słuchania trenów. Część artystyczną zakończyła piosenka w wykonaniu szkolnego zespołu Świdnicoki, której słowa  pokazują walory nauki w naszej szkole. Społeczność szkolna nagrodziła występ gromkimi brawami.

GALERIA

 

O bezpieczeństwie w czasie wakacji - spotkanie z policjantem w kl. IV-VIII

                       21 czerwca 2022 roku odbyło się w szkole spotkanie z st. sierż. Iwoną Pawlik  oraz mł. asp. Dariuszem Cibą - pracowników Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Celem przedwakacyjnych wizyt mundurowych było przedstawienie uczniom klas VI-VIII szeroko rozumianych zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji oraz unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw. Podczas spotkań omówiono zasady bezpieczeństwa nad wodą, poruszania się po drogach pieszo i rowerami. Ponadto, przypomniano jakie zagrożenia mogą płynąć z rozmowy z nieznajomymi osobami i kogo należy powiadomić, gdy zostanie się skrzywdzonym przez osobę dorosłą. Spotkanie to było bardzo pożyteczne, gdyż pozwoliło uczniom uświadomić sobie jak ważne są rozwaga i ostrożność w czasie wakacji.

 

Świdnicoki witają księdza prymicjanta!

                  28 maja 2022 r. nasz rodak Krzysztof Kowalczyk otrzymał święcenia kapłańskie. Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki” włączył się do wspólnego przeżywania tego podniosłego dla całej wspólnoty dnia. Sobotnie popołudnie było okazją do powitania księdza prymicjanta u progu łukowickiej parafii. Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie nasze Świdnicoki powitały księdza Krzysztofa, przyśpiewując ułożone specjalne na tę okazję krakowiaki. Był to czas pełen wzruszeń i prawdziwej radości z nowego kapłana. Radosny śpiew i słowa wypowiadane przez dzieci ścisnęły za serce nie tylko nowego kapłana, ale także wszystkich zgromadzonych.

Galeria

Występ Świdnicoków na Pikniku Rodzinnym w Łukowicy!

                     5 czerwca 2022 r. przy amfiteatrze w Łukowicy odbyły się gminne obchody Dnia Dziecka. Na scenie zaprezentowali się laureaci Konkursu Piosenki Dziecięcej Rozśpiewana Łukowica” i wystąpiły zespoły regionalne z naszej gminy. Wśród nich pokazał się również nasz Szkolny Zespół Regionalny Świdnicoki. Uczniowie w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie zaprezentowali tańce i pieśni ludowe naszego regionu. Wszystko wplecione w montażu słowo muzycznym, który skierowany był do wszystkich mam i tatusiów obecnych na uroczystości. Występ wywołam wiele radości na twarzach licznie zgromadzonej publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami!

Galeria

Koncert Laureatów Gminnego Konkursu Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewana Łukowica”

          5 czerwca 2022 r. na placu przed amfiteatrem w Łukowicy został zorganizowany Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka, w czasie którego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom I Gminnego Konkursu Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewana Łukowica” zorganizowanego przez naszą szkołę, GOKSiT i Gminną Bibliotekę Publiczną w Łukowicy.

        Sponsorami nagród byli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Urszula Nowogórska – obecna podczas imprezy, Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, w zastępstwie którego nagrody zwycięzcom wręczał Przewodniczący Rady Powiatu Pan Józef Pietrzak, Wójt Gminy Łukowica Pan Bogdan Łuczkowski, Dyrektor Zespołu Obsługi Edukacji Pani Małgorzata Pogwizd i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Łukowicy Pan Jarosław Czaja.

          Po uroczystym wręczeniu nagród na scenie amfiteatru zaprezentowali się wspaniali laureaci konkursu, których występy mogli podziwiać mieszkańcy naszej gminy w ramach przewidzianego w regulaminie Koncertu Laureatów Gminnego Konkursu Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewana Łukowica”.

          Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Bardzo serdecznie dziękujemy także wszystkim sponsorom, którzy zechcieli ufundować nagrody dla wspaniałych młodych artystów. Dziękujemy również za współpracę pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Łukowicy, a także Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy, którzy wkładali całe swoje serce w przygotowanie i organizację konkursu. Powodzenie tego przedsięwzięcia jest dowodem na to, że wspólnie można wiele dobrego zrobić dla całej społeczności! Życzymy sobie i innym jeszcze więcej takich sukcesów!

Przeczytaj także

Galeria

 

I Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewana Łukowica”

               2 czerwca 2022 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Łukowicy odbyły się przesłuchania w ramach konkursu zorganizowanego przez naszą szkołę, GOKSiT w Łukowicy oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Łukowicy. Pomysłodawczynią i koordynatorką I Gminnego Konkursu Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewana Łukowica” jest pani Karolina Borucka, która czuwała nad  organizacją całego przedsięwzięcia. Tego dnia przed komisją konkursową stanęło niespełna dwustu wykonawców, którzy na scenie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w występach solowych i zespołowych. W składzie komisji zasiadły: dr Renata Jonakowska – Olszowska (nauczyciel śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu, dyrygent chóru kameralnego działającego przy Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu), Pani Olga Bolanowska (nauczyciel rytmiki i historii muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu, członkini kabaretu ERGO z Nowego Sącza) i Pani Celina Zwolińska (doświadczony nauczyciel muzyki w szkołach podstawowych i gimnazjum). Jury było zachwycone naturalnością i umiejętnościami artystycznymi jakie zaprezentowali wszyscy uczestnicy konkursu! ”Wyłonienie laureatów było niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ wielu solistów i wiele zespołów zaprezentowało się na bardzo wysokim poziomie. Chciałybyśmy nagrodzić wszystkich, ale taka jest idea konkursu, że wyłonić musimy tych, którzy w naszej ocenie zaprezentowali się najlepiej” – powiedziała przewodnicząca komisji Pani Renata Jonakowska – Olszowska.

              W tym miejscu składamy  podziękowania i gratulacje wszystkim opiekunom, którzy zadali sobie trud i pracowali z dziećmi nie tylko nad rozwijaniem ich umiejętności wokalnych czy instrumentalnych, ale również nad przygotowaniem całej oprawy artystycznej każdego występu, w tym także nad przygotowaniem strojów. Doceniając wkład pracy chcieliśmy nagrodzić wszystkich występujących, dlatego bardzo się cieszymy, że dzięki wsparciu GOKSiT i Gminnej Biblioteki Publicznej każdy z uczestników I Gminnego Konkursu Piosenki Dziecięcej Rozśpiewana Łukowica” mógł otrzymać niewielki upominek będący pamiątką wzięcia udziału w konkursie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku kolejna edycja konkursu będzie cieszyła się równie dużym zainteresowaniem.

Do zobaczenia za rok!

Galeria

 

Dzień Dziecka 2022

                  1 czerwca 2022 roku klasy 0 – 3 świętowały Dzień Dziecka w Nowym Sączu. Uczniowie wybrali się na wycieczkę do Kina Sokół na film animowany „Dogtanian. Psi Muszkieterier”.  Wychowankowie mieli możliwość uczestniczyć w uroczystym i zabawnym rozpoczęciu Dnia Dziecka przez byłą Panią Dyrektor  I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu - Panią Barbarę Porzucek z mężem. Przygotowane zostały ciekawe filmowe quizy, nagrody oraz słodki upominek dla wszystkich uczestników.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni i na pewno zapamiętają ten wyjątkowy dzień!

Galeria

 

Dzień Mamy i Taty

              18 maja 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Dnia Mamy i Taty. Uczniowie młodszych klas przygotowali piosenki, wiersze i inscenizacje z tej okazji. Niezawodny był także zespół Świdnicoki, który  zaprezentował regionalne przyśpiewki i tańce. Już przed godziną 12:00 na salę gimnastyczną zaczęli przybywać goście. Zarówno wszystkie mamy, jak i tatusiowie z niecierpliwością czekali na występ swoich dzieci. Wszyscy nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami. Po występie odbyło się wręczenie rodzicom własnoręcznie przygotowanych upominków. Ten dzień upłynął wszystkim w bardzo przyjemnej atmosferze i zapewne każdy wspomina go z uśmiechem na ustach.

Galeria

Akcja "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

             W tym roku nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. W daniach od 4-6 maja 2022 r. przeprowadziliśmy zbiórkę. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem była mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Ilość zebranych rzeczy była ogromna.

 

Nasi uczniowie biorą udział w programie „Już pływam”

                      Od 26 kwietnia 2022 r. drugoklasiści z naszej szkoły uczestniczą w lekcjach pływania z instruktorem na pływalni w Limanowej. Kurs odbywa się w ramach realizacji programu „Już pływam” i ma na celu   promowanie zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu. Obejmuje 8 zajęć zaplanowanych na każdy wtorek do końca roku szkolnego 2021/2022. Nasi uczniowie byli już na 2 takich wyjazdach  i wrócili bardzo zadowoleni nie tylko z samych zajęć, ale także z własnych indywidualnych postępów. Niektórzy przełamali lęk przed wodą, inni rozwijają swoje umiejętności pływackie. Jedno jest pewne, program „Już pływam” współfinansowany przez Województwo Małopolskie i Gminę Łukowica daje naszym uczniom możliwość przeżycia wspaniałej przygody z wodą, a niektórych z pewnością zachęci do korzystania z takiej formy wypoczynku w czasie wolnym.

Galeria

Spotkanie na temat segregacji odpadów

                       10 maja 2022 roku w naszej szkole zorganizowano dla uczniów warsztaty poświęcone tematyce właściwej segregacji odpadów. Spotkanie odbyło się z udziałem pracownica PUK Empol, a wzięły w nim udział klasy I-VIII. Uczniowie utrwalali informacje na temat konieczności segregowania odpadów i wykazali się sporą wiedzą na ten temat. Nasz gość wyjaśnił i pokazał na slajdach, co dzieje się z odpadami po wywiezieniu ich ze śmietników i na czym polega praca w zakładzie zagospodarowania odpadów. Podczas pogadanki edukacyjnej dzieci dowiedziały się także o zagrożeniach (zdrowotnych, środowiskowych) jakie płyną ze spalania odpadów. Omówiono stan powietrza w naszej okolicy, a także zwrócono uwagę na temat przyczyny spalania odpadów w domowych piecach.

 

Akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

                        28 kwietnia 2022 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. "Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany"  wykrzykiwali aktorzy z klasy V stojący na naszej scenie. Wokół wyczuwało się teatralny klimat. Emocje wzbudzali odtwórcy głównych ról: Franciszek Stanisz w roli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Kacper Szyszka jako hrabia Ignacy Potocki, Dawid Bielak w roli marszałka Sejmu Stanisława Małachowskiego, Ignacy Kutek, który wcielił się w postać biskupa Hugona Kołłątaja, a także Marek Morzywołek z klasy VI w kreacji Stańczyka. Podziw widzów budziły stroje aktorów, dobrane do atmosfery czasów i przedstawianych scen oraz scenografia oddająca klimat epoki, co umożliwiło widzom przeniesienie się do roku 1791. Występ przypomniał okoliczności uchwalenia trzeciomajowej konstytucji i jej rolę w późniejszej historii naszego kraju. Pochwały dla artystów wyrażone były nie tylko brawami odbiorców i ciszą na widowni podczas spektaklu. Dzięki talentom i umiejętnościom uczniów oraz ich ciężkiej pracy przedstawienie okazało się sukcesem i pozostanie na długo w pamięci społeczności szkolnej.

Galeria

 

Spotkanie policjanta z rodzicami na temat cyberprzemocy

                     27 kwietnia 2022 roku na zebraniu  z rodzicami gościliśmy młodszego aspiranta Dariusza Cibę z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Celem spotkania było uświadomienie rodzicom i opiekunom dzieci czym jest cyberprzemoc. Rodzice mieli możliwość poznać formy i przejawy tego negatywnego zjawiska, które może dotknąć każdego dziecka korzystającego z Internetu i urządzeń mobilnych. Podkreślił, że przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Pan policjant wspomniał o treściach negatywnie wpływających na psychikę młodego człowieka, o przemocy i brutalności w grach komputerowych. Starał się uwrażliwić rodziców na fakt nadmiernego korzystania z komputera przez dzieci, które może prowadzić do ich uzależnienia. Tłumaczył także rodzicom jak chronić się przed cyberprzemocą i jak na nią reagować. Zwrócił uwagę na fakt, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przedstawił konsekwencje prawne wynikające z popełniania czynów zabronionych za pomocą mediów elektronicznych. Spotkanie było częścią realizacji szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego, ale miało formę apelu do wszystkich rodziców o to, aby interesowali się tym, co robią ich pociechy przed komputerem, tabletem, telefonem komórkowym.

 

Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

                     26 kwietnia 2022 roku odbyły się w naszej szkole zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy. Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Zajęcia dla uczniów klas I-VIII poprowadzili studenci ratownictwa medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób zabezpieczyć miejsce wypadku, jak bezpiecznie zachować się w sytuacji wypadku, jak wzywać pomoc, jakie informacje przekazać dyspozytorowi. Dzieci poznały podstawowe sposoby zatrzymywania krwotoków, dowiedziały się jak postępować w sytuacji podejrzenia złamania kończyny, nauczyły się opatrywać poparzenia. Uczniowie dowiedzieli się co zrobić jeżeli ktoś nie daje znaków życia, jak ocenić jego stan, nauczyli się sprawdzać reakcje, jak postępować, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, jak bezpiecznie ułożyć poszkodowanego, jak wykonać masaż serca.

                       Największą zaletą spotkania z ratownikami medycznymi był z pewnością aktywny udział uczniów, którzy mogli nie tylko zadawać pytania, ale także kształcić praktyczne umiejętności wykonywania np. masażu serca (na fantomach), bandażowania rany. Dzięki temu podniosła się świadomość uczniów jak istotna jest znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Galeria

 

Rocznica Chrztu Polski

             W środę 13 kwietnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły przenieśli się do czasów średniowiecza, kiedy to Mieszko – pierwszy władca Polaków, za sprawą czeskiej księżniczki Dobrawy, przyjął chrzest. Szczególny i wyjątkowy charakter wydarzeń z 966 roku w formie scenki teatralnej przedstawili społeczności szkolnej uczniowie klasy V i VI . Szkolna uroczystość została zorganizowana z okazji rocznicy chrztu Polski.

Galeria

82. rocznica zbrodni katyńskiej

"I tylko p a m i ę ć została
Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy
I woła o s p r a w i e d l i w o ś ć
I p r a w d ę po świecie niesie –
Prawdę o jeńców tysiącach

Zgładzonych w katyńskim lesie..."

              Są takie wydarzenia, których czas nie okrywa zapomnieniem i nie odziera z emocji, pozostają na zawsze w naszej pamięci i w naszych sercach. Takim wydarzeniem jest  bardzo smutny epizod  II wojny światowej – mord polskich żołnierzy w Katyniu w 1940 roku.  Uczniowie naszej szkoły 13 kwietnia 2022 roku, w przypadającym w tym dniu Światowym Dniu Pamięci Ofiar Katynia, uczcili  polskich żołnierzy – ofiary sowieckiego totalitaryzmu. W okolicznościowym apelu uczniowie klasy VI przypomnieli o tragicznym losie polskich jeńców z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, którzy stracili życie z rąk sowieckich oprawców.

Galeria

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2022

               8 kwietnia 2022 roku uczniowie klas 0-3 świętowali Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji w każdej klasie odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki prozdrowotnej. Uczniowie tworzyli plakaty zachęcające do prowadzenia zdrowego stylu życia i do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania się. Odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką na którym po wysłuchaniu prelekcji na temat dbania o własne zdrowie, uczniowie złożyli życzenia wszystkim przedstawicielom służby zdrowia na ręce naszej pani pielęgniarki. Tego dnia każdy uczeń wypił szklankę zdrowego soku wyciśniętego z przyniesionych owoców – taka dawka witamin powinna być stałym elementem posiłków dzieci.

Galeria

 

Ekologiczna prelekcja w szkole w ramach akcji „Drzewo dla klimatu”       

            6 kwietnia 2022 roku uczniowie kl. IV-VIII naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji ekologicznej w ramach akcji „Drzewo dla klimatu”. Spotkanie poprowadzone było przez doradcę ds. klimatu i środowiska zatrudnionego w Starostwie Powiatowym w Limanowej Panią Annę Galarowicz – Szczesiak oraz ekodoradcę Gminy Łukowica Pana Krzysztofa Kądziołkę. Zaproszono także przedstawiciela Nadleśnictwa Stary Sącz, dzięki któremu uczniowie posadzili wokół szkoły kilka drzew. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak ważną rolę w przyrodzie pełnią drzewa i dlaczego tak ważne jest, aby je sadzić.

Galeria

 

PRZYGODY NIEBIESKIEGO PAPIERKA  - II EDYCJA  "POKOCHAJ Z HENIEM LAS"

            5 kwietnia 2022 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w Gminnym Konkursie Plastycznym "Pokochaj z Heniem Las.” Nagrody wręczyli: Wójt Gminy Łukowica – Pan Bogdan Łuczkowski, Dyrektor Zespołu Obsługi Edukacji w Łukowicy - Pani Małgorzata Pogwizd oraz autorka Projektu, nauczyciel SP nr 2 w Przyszowej – Pani Jolanta Sewiło. Dzieci miały również możliwość spotkać bohatera przygód projektowych – Niebieskiego Papierka Henia. Bardzo dziękujemy!

Galeria

 

Dzień Pasji i Talentów       

              22 marca 2022 roku z wielką radością przywitaliśmy wiosnę. Nie było to jednak zwykłe powitanie, ponieważ odbywało się w niecodziennej atmosferze. Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny obchodziliśmy bowiem w naszej szkole Dzień Pasji i Talentów. Inicjatywa ta została podjęta i w pełni zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Wstępem do imprezy był spektakl z udziałem uczniów kl. V. Wystąpili oni w humorystycznej scenie prezentującej bardzo pomysłową dziewczynkę – Pippi Pończoszankę. Natomiast podczas części artystycznej można zobaczyć było dzieci w prawdziwym żywiole artystycznym. Parada młodych talentów wypadła imponująco. Prezentowali się tancerze, piosenkarze, instrumentaliści, aktorzy i młodzi malarze. Wszystkie występy wzbudzały gorący aplauz widowni, która dzielnie wspierała swoich idoli oraz z zaciekawieniem i radością obserwowała prezentację ich umiejętności. Wśród talentów brylował Hubert z klasy V, który wystąpił z piosenką, którą sam napisał i skomponował. Jego występ nagrodzony został największymi owacjami. Podsumowaniem imprezy był wiosenny pokaz ekologicznej mody, w którym wzięli udział uczniowie kl. V i VI. Rada Rodziców ufundowała nagrody dla wszystkich utalentowanych uczniów, którzy nie bali się wystąpić przed szkolną publicznością i pokazać, czym zajmują się w wolnym czasie. Na koniec Pani Dyrektor zachęciła wszystkich do rozwijania swoich talentów i wyraziła uznanie dla popisów dzieci. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele udali się w barwnym korowodzie na wspólny spacer w poszukiwaniu wiosny. To był dzień pełen atrakcji i z pewnością jeszcze długo będziemy go wspominać.

ZDJĘCIA I-III

ZDJĘCIA IV-VIII  

     

"Pamiętać - to nasz obowiązek..."

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            1 marca 2022 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem Pani Anny Platy i Pani Karoliny Boruckiej przekazali nam, kim byli Żołnierze Wyklęci, którzy z bronią w ręku postanowili kontynuować po II wojnie światowej walkę o niepodległą i suwerenną Polskę. Pięknym podsumowaniem części słownej był występ laureatów VII Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznych. Uroczystość miała podniosły charakter i stanowiła wspaniałą lekcję historii dla uczniów.

ZDJĘCIA

 

Nasi uczniowie zaśpiewali w Gorlicach dla Żołnierzy Wyklętych

               27 lutego 2022r. w  Gorlicach odbył się uroczysty Koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na scenie zaprezentowali się laureaci VII Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej - wśród nich uczniowie naszej szkoły. Zwycięzcom nagrody wręczała Pani Poseł Barbara Bartuś. Laureaci wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza zaśpiewali dla Żołnierzy Wyklętych.

Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronach:

Gorlicki koncert z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [RETRANSMISJA] - halogorlice.info

W Gorlicach pamiętają o Żołnierzach Wyklętych. Uroczyste obchody łączą pokolenia | VII Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Gorlice, poseł Barbara Bartuś | Sądeczanin.info (sadeczanin.info)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorlicach – RadioMaryja.pl

ZDJĘCIA

 

Bal karnawałowy

            17 lutego 2022r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla klas 1- 3. Uczniowie pojawili się na sali gimnastycznej w kolorowych strojach. Wśród wróżek ,księżniczek i policjantów, pojawiły się także postacie z popularnych filmów animowanych. Każdy uczestnik wyglądał wyjątkowo. Wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nikomu nie znikał z twarzy. Podczas balu nie zabrakło zabaw z balonami, które dzieci uwielbiają. Wspólne tańce i skoczna muzyka sprawiały dzieciom niesamowitą radość.  Po zakończonej zabawie uczniowie udali się na poczęstunek. Przy wspólnym posiłku wymieniali się wrażeniami z balu, który z pewnością dostarczył im wielu pozytywnych przeżyć. 

ZDJĘCIA

 

Kochane Babcie! Kochani Dziadkowie!

Serce, Karta, Pastele, Postać, Walentynki, Miłość

Przy dzisiejszym święcie
życzymy Wam zdrowia,
szczęścia najgoręcej.
Wiele cierpliwości,
co dzień dużo siły,
pogody, radości
i uśmiechów miłych.

Nasi uczniowie jak co roku pamiętali o swojej Babci i o swoim
Dziadku. Dlatego już początkiem stycznia planowali i tworzyli swoje
twórcze, własnoręcznie wykonane prezenty, aby w czasie ferii
zimowych dostarczyć je swoim najbliższym. Ponadto klasy młodsze
przygotowały także krótkie występy dla Babci i Dziadka, które
publikujemy w formie filmików.

 

Oddział przedszkolny 1

Odział przedszkolny 2

klasy 1-3

Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia, dziadek się stosuje!

                  Małopolska Policja wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przygotowała dla seniorów z okazji ich święta przypadającego 21 i 22 stycznia 2022 roku specjalne kartki edukacyjne. Celem akcji pt: "Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia, dziadek się stosuje!" była integracja międzypokoleniowa, w której dzieci ostrzegają swoich dziadków jak nie stać się ofiarą oszusta. Druga strona kartki pozostawiona została dzieciom, które mogły udekorować ją w dowolnie wybrany przez siebie sposób, a w dniu święta ukochanych dziadków wręczyć im ten miły prezent. Nauczyciele klas 0-III przeprowadzili wśród dzieci pogadankę na temat okazywania szacunku osobom starszym, niesienia im pomocy, jak i zapewnienia bezpieczeństwa ukochanym babciom i dziadkom. W tym dniu nasi mali artyści na odwrocie otrzymanych od pana policjanta kartkach, wykonali piękne laurki, które wręczyli swoim dziadkom. Dzięki temu seniorzy mogą uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji poznając przykłady metod działania oszustów: „na wnuczka”, „na policjanta” czy też „pracownika administracji”.

GALERIA

 

„Świdnicoki” kolędują, czyli rozśpiewane Boże Narodzenie 2021!

                  Okres Bożego Narodzenia to czas niezwykły, magiczny i radosny. W dzisiejszych czasach - w czasach pandemii, zdajemy sobie sprawę i doceniamy  jak wspaniałym jest możliwość przebywania z drugim człowiekiem. Jak ważne są wspólnie podejmowane wyzwania i przedsięwzięcia!  Wspólne kolędowanie, odwiedzanie domostw „po kolędzie” wywodzi się z naszej tradycji. W czasie od Świętego Szczepana do Święta Trzech Króli chodziły grupy kolędnicze i wystawiały inscenizacje kolędnicze. Ludzie również odwiedzali się nawzajem. Zbierano się w jednym z domów aby wspólnie śpiewać kolędy. To właśnie te lachowskie kolędy i pastorałki chcą ocalić od zapomnienia nasze Świdnicoki, prezentując je szerszej publiczności -na ile oczywiście warunki sanitarne pozwolą.

             19 grudnia 2021 r. nasz Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki” uświetnił swoim występem Gminny Jarmark Bożonarodzeniowy. Uczniowie zaprezentowali mało znane kolędy i pastorałki naszego regionu. Publiczność była pod wrażeniem zaangażowania wszystkich występujących co nagradzała gromkimi oklaskami. Bardzo się cieszymy, że wśród członków zespołu są uczniowie grający na instrumentach, dzięki czemu udało się stworzyć również naszą zespołową kapelę, którą wspomaga na akordeonie Pan Marian Iwan – przyjaciel zespołu.

       Ze względu na panującą pandemię Covid-19 nasz zespół nie mógł się udać  na prawdziwą wędrówkę „po kolędzie” od domu do domu, ale ich muzyki można było posłuchać na mszach św. w Kaplicy w Świdniku i w Kościele Parafialnym w Łukowicy. 30 stycznia 2022 r. nasze Świdnicoki wystąpią również na Koncercie Bożonarodzeniowym w Kościele Parafialnym w Łukowicy, na który już dzisiaj wszystkich serdecznie zapraszamy.

GALERIA

 

Spotkanie wigilijne 2021

Podzielić się opłatkiem,
powiedz mi, co to znaczy?
To dobrze życzyć innym
I wszystko im przebaczyć.
Przy wigilijnym stole
niech obcy gość zasiędzie.
W twoim rodzinnym kole –
przy opłatku, kolędzie

/M. Buczkówna „Przy Wigilii”/

                        Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas – blask choinki, domowe przygotowania, zapachy wigilijnych potraw i pakowanie prezentów w dorosłych budzą wspomnienia dziecięcych lat i domu rodzinnego, młodszych uczą tradycji i budowania więzi. Tego czasu nie da się przecenić. Coroczną tradycją Naszej Szkoły jest uroczyste spotkanie wigilijne całej społeczności szkolnej połączone ze składaniem życzeń, śpiewaniem kolęd i przedstawieniem teatralnym. W tym roku obchody szkolnej Wigilii odbyły się wcześniej, bo już 17 grudnia, w ostatni dzień zajęć stacjonarnych. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani, jak na taką uroczystość wypadało. W klasach słuchano kolęd, symbolicznie przełamywano się opłatkiem, były też życzenia, a i spotkania były wzruszające. 

                            Bożonarodzeniowe przedstawienie pt.: "Mikołajowa pomyłka" przygotowali uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą. Wielki wysiłek występujących aktorów, przyniósł efekt w postaci interesującego spektaklu, który zarówno bawił, jak i wzruszał publiczność. Dodatkowym atutem przedstawienia, były wspaniałe stroje aktorów – bałwanka, śnieżynki i św. Mikołaja. Uczniowie dołożyli wielu starań, aby tegoroczne szkolne spotkanie wigilijne było dla wszystkich sposobnością do wejścia w piękną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, a wigilijne spotkania opłatkowe na długo zapiszą się w pamięci uczniów i wszystkich pracowników.
Dziękując za wspólną uroczystość, życzymy wszystkim, aby pozostała ona jak najdłużej w każdym sercu i pamięci. Jesteśmy przekonania, że nic tak nie łączy nas wszystkich, jak wigilijne spotkanie.

GALERIA

 

 Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem czyli „Skąd wziął się pomysł na Cukierka?”

             16 grudnia 2021 r. nasi uczniowie klas 1-3 wzięli udział w niezwykłym spotkaniu on-line z Waldemarem Cichoniem, autorem serii książek o kotku Cukierku. Podczas rozmowy z autorem dowiedzieli się wiele o zawodzie pisarza, o tym w jaki sposób powstaje książka i ile osób pracuje nad nią zanim trafi do czytelnika. Mieli również możliwość poznać tytułowego Cukierka oraz kotkę Tradycję, co zrobiło na nich ogromne wrażenie. Dowiedzieli się, że książka opisuje prawdziwe historie rodziny autora i być może dlatego skradła serca tak wielu młodych czytelników.  Nie jest bowiem tajemnicą, że lektura pt. ”Cukierku, ty łobuzie!” cieszy się wśród naszych uczniów dużym powodzeniem. Wielu z nich przeczytało już kilka części przygód kota Cukierka i rodziny Marcela. W ramach spotkania uczniowie mieli również możliwość nabycia wybranej książki z tej serii, wzbogaconej o specjalną imienną dedykację od samego autora. Była to nie lada gratka dla naszych młodych miłośników książek.

GALERIA

 

Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek 2021

                    „Hej kolęda, kolęda” – pod takim hasłem odbyła się już III edycja naszego Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. 16 grudnia 2021 roku przed szanownym Jury w składzie: pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, pani Krystyna Oleksy, pani Józefa Tomaszek i ks. Paweł Lebda wystąpili soliści i zespoły. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności wokalne i instrumentalne na najwyższym poziomie. Każdy potraktował swój udział w konkursie bardzo poważnie i starał się jak najlepiej do niego przygotować.

W kategorii I - uczniowie klas 1-3 udział wzięli:

Kornelia Bielak – kl. 1

Dorota Tudaj – kl. 1

Szymon Kowalczyk – kl. 2

Teresa Kutek – kl. 2

Amelia Nowogórska – kl. 3

Julia Szyszka – kl. 3

W kategorii II – uczniowie klas 4-8 wystąpili:

Łucja Tobiasz – kl. 4

Jagna Stefanowicz – kl.4

Oliwia Klag – kl. 4

 Aleksandra Saska – kl. 5

 Hanna Stefanowicz – kl. 5

Wiktoria Kowalczyk – kl. 6

W kategorii III – zespoły, zaprezentowali się:

Zespół wokalny „Śnieżynki” w składzie: Natalia Bukańska, Julia Klimek i Maja Gądek – uczennice klasy 4.

Zespół wokalno-instrumentalny „Kapela aniołków” w składzie: Zofia, Jagna i Hanna Stefanowicz oraz Teresa i Ignacy Kutek.

 

Laureatami Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek zostali:

KATEGORIA I  – uczniowie klas I-III:

I miejsce – Teresa Kutek

II miejsce – Kornelia Bielak

III miejsce – Amelia Nowogórska

Nagroda Dyrektora –  Teresa Kutek

KATEGORIA II  – uczniowie klas IV-VIII:

I miejsce – Hanna Stefanowicz

II miejsce – Aleksandra Saska

III miejsce – Jagna Stefanowicz

Nagroda Dyrektora – Hanna Stefanowicz

KATEGORIA III  – zespoły:

I miejsce – „Kapela aniołków” w składzie: Zofia, Jagna i Hanna Stefanowicz oraz Teresa i Ignacy Kutek

II miejsce – „Śnieżynki” w składzie: Julia Klimek, Natalia Bukańska  i  Maja Gądek

GRATULUJEMY !

Tegorocznym sponsorem konkursu był ks. Paweł Lebda za co serdecznie dziękujemy.

GALERIA

 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

                         Święta Bożego Narodzenia zbliżają się już wielkimi krokami. Przed nami czas, który spędzimy w gronie rodziny i najbliższych. W każdym domu trwają już przygotowania do tego niezwykłego świątecznego czasu. U nas w szkole także pracujemy w pocie czoła nad świątecznymi dekoracjami. W tym roku naszą tradycyjną podłaźniczkę wykonali uczniowie klasy VI. Było przy tym wiele radości, a efekt można podziwiać na naszym szkolnym korytarzu. Pozostali uczniowie także nie próżnowali. Każdy jak tylko potrafił, chciał wykonać własnoręczną ozdobę świąteczną, czy bożonarodzeniowy stroik. Bo praca, którą sami wkładamy w przygotowanie ozdób sprawia, że stają się one bardzo ważne i magiczne.

Jest takie magiczne pudełko,
w nim świat zaczarowany,
świat bombek choinkowych,
mojej babci, od jej mamy.

Dotykam pudła ostrożnie,
swoimi małymi rączkami,
otwieram wieczko,
a bombki… mienią się kolorami.

GALERIA

 

Wizyta Świętego Mikołaja

                         W poniedziałek 6 grudnia 2021 roku zawitał do nas Szczególny Gość - Święty Mikołaj. Dla każdej z klas jego wizyta była miłym zaskoczeniem, gdyż rano w swoich salach uczniowie znaleźli prezenty, które umieszczone były pod pięknie udekorowanymi choinkami.  

Za te podarunki, które nam przyniosłeś bardzo dziękujemy.
Dużo zdrowia, siły wszyscy Ci życzymy.
Przybądź do nas znowu!
Gdy rok przeminie, czekać na Ciebie będziemy -
w tym samym miejscu, o tej godzinie, serdecznie zapraszamy.

GALERIA

 

Spotkanie z podróżnikiem - AMAZONIA

                        30 listopada 2021 roku gościliśmy w naszej szkole podróżnika- członka znanej nam doskonale grupy ,,trzask.pl”. Tematem prezentacji była Amazonia. Piękne zdjęcia i ciekawe eksponaty przybliżyły nam świat zwierząt i roślin oraz sposób życia i dzieje mieszkańców tej egzotycznej krainy. Duże wrażenie zrobiły na nas eksponaty - drapieżna pirania z dorzecza Amazonki i dmuchawa myśliwska do polowań przy pomocy zatrutych strzał. Mieliśmy też okazję obejrzeć maczetę - narzędzie, bez którego nie da się wędrować po lesie deszczowym. Zapamiętamy Amazonię jako krainę mrówek 24-godzinnych i niezliczonych gatunków ryb, w której najlepszym środkiem lokomocji jest łódź.

 

MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM

                 Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Dzieci rysują dla obrońców naszych granic”, zorganizowanej przez Siostry Dominikanki prowadzące katolicką szkołę i przedszkole im. bł. s. Julii Rodzińskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Nasi uczniowie tworzyli swoje prace plastyczne dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji, którzy z oddaniem pełnią Służbę i bronią Polskiej Granicy. Zorganizowaliśmy wystawę prac na szkolnym korytarzu, a zdjęcia rysunków wysłaliśmy na adres mailowy Sióstr Dominikanek. Rozmowa na temat obecnej sytuacji na polskiej granicy wzbudziła wśród uczniów wiele emocji. Każdy z nich chciał choćby w ten sposób wesprzeć służby mundurowe stojące w tych trudnych warunkach i pilnujące naszych granic. Była to także dobra okazja do przeprowadzenia zajęć ed. społecznej na temat żołnierzy Straży Granicznej i ich pracy.

GALERIA

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

                    Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodziliśmy w naszej szkole 19 listopada 2021 r. Uczniowie klas I-III w swoim klasowym gronie poznali lub przypomnieli sobie historię powstania tego święta. W tym dniu w ramach zajęć edukacji społecznej rozmawiali o zasadach kulturalnego zachowania, odgrywali scenki dramowe z właściwym wykorzystaniem zwrotów grzecznościowych i mówili o tym, że życzliwym należy być każdego dnia. Uśmiech ma magiczną moc więc należy obdarowywać nim innych. W tym dniu przeprowadzono również szereg zabaw integrujących zespół klasowy, bo ”w miłej atmosferze lepiej się pracuje i szybciej mija czas”.

GALERIA

 

TOBIE POLSKO - uroczysta akademia z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Szkoła do hymnu”. Każda placówka może wziąć udział w ciekawej akcji

              W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się w umysłach wielu pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Dlatego też 10 listopada 2021 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły. Jako, że szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Szkoła do Hymnu”, to o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała 4 zwrotki Hymnu Polski, co nadało wydarzeniu atmosferę powagi.

              Uczniowie klasy V, należący do Szkolnego Koła Teatralnego, wyrazili swoją miłość do Ojczyzny i dumę z tego, że są Polakami poprzez przygotowany spektakl w oparciu o lekturę „Syzyfowe prace”. Ukazana scena zainteresowała widzów, gdyż przedstawiono szkołę i naukę w zaborze rosyjskim. Szczególnie poruszająca była kreacja, w którą wcielił się Franciszek Stanisz (Walecki). Pokazał bohaterską postawę gorliwego patrioty mającego odwagę sprzeciwić się nauczycielowi, który przekazywał nieprawdziwy obraz polskiej historii. Natomiast Ola Saska (Bernard Zygier) wzruszyła widownię piękną recytacją „Reduty Ordona” i postawą odwagi. Podsumowaniem występu była scenka pokazująca współczesną lekcję historii i wykład na temat drogi Polski do niepodległości. Całość została uzupełniona śpiewem tradycyjnych pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów kl. II i III.

                Na zakończenie akademii Pani Dyrektor wygłosiła krótką przemowę, skierowaną do uczniów, na temat konieczności pielęgnowania w sobie patriotycznej postawy prawdziwego Polaka. Ten dzień kolejny raz przypomniał uczniom o obchodach Święta Niepodległości w naszym kraju.

GALERIA

Śniadanie daje moc!

              9 listopada 2021 r. już po raz kolejny nasi uczniowie klas 0-III wzięli udział w szkolnej akcji „Śniadanie daje moc!”. W tym dniu każda klasa zorganizowała swoje wspólne „zdrowe śniadanie” na którym królowały warzywa na kanapkach i owocowe szaszłyki. Rozmawiano o zasadach zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Wspólne konsumowanie przygotowanego śniadania dało wszystkim wiele radości, a niektórych udało się nawet przekonać do zjedzenia dotąd nielubianych warzyw.

GALERIA

 

Akcja MEiN  - #Szkoła pamięta 

                Już po raz  kolejny nasza szkoła włączyła się  do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach szkoły miały za zadanie upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Nasi uczniowie  z ogromnym zaangażowaniem podjęli się wykonania działań ,które zasugerowało  Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach akcji 27 października 2021 r. na lekcjach religii i edukacji wczesnoszkolnej uczniowie z klas 1-3 poznawali polskie tradycje świąt zadusznych. Wraz z nauczycielem historii uczniowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedzili grób Nieznanego Żołnierza, który znajduje się w lesie w pobliżu szkoły. Dzieci chętnie wysłuchały historii dotyczącej tej osoby, a po powrocie do szkoły wykonały piękne rysunki,. Z tych prac plastycznych została wykonana wystawa na szkolnym holu, która jest dowodem, że pamięć o lokalnych bohaterach jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Ponadto, w szkole w ostatnich dniach października została zorganizowana dwudniowa wycieczka patriotyczna dla kl. IV-VIII. Jej celem było m.in. uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach i miejscach historycznie ważnych dla Polaków. Dzięki opisanym działaniom wspomnieliśmy i uczciliśmy pamięć wielu zasłużonych Polaków.

GALERIA

 

Mała książka – wielki człowiek

O projekcie | Mała książka - wielki człowiek

                       W bieżącym roku nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w projekcie  Mała książka – wielki człowiek . Z tej okazji Pierwszoklasiści zostali obdarowani książkami pt. Pierwsze abecadło. Wiemy, jak ważna jest książka w życiu młodego człowieka, dlatego też  projekt ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem.  Nasi najmłodsi uczniowie z wielką ciekawością przeglądali otrzymane książki. Zadawali pytania dotyczące ilustracji . Wszyscy byli bardzo szczęśliwi z otrzymanych prezentów.

 

„Świdnicoki” wspominają św. Jana Pawła II

                   21 października 2021 roku Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki” przedstawił w naszej szkole inscenizację słowno – muzyczną poświęconą osobie Jana Pawła II. Podczas występu zaprezentowano różne pieśni związane z osobą wielkiego Polaka i z miejscami jego podróży do Polski. Z radością i werwą znów zabrzmiały wesołe krakowiaki lachowskie śpiewane przez Sądeczan podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu. Nie zabrakło również  ulubionej pieśni Papieża Polaka czyli „Barki”, którą zaśpiewali wszyscy. W rolę Karola Wojtyły wcielił się Franciszek Stanisz z klasy V, który przypomniał nam, jakże nadal aktualne słowa wypowiadane przez św. Jana Pawła II.

                      Dzień później, 22 października „Świdnicoki” zaprezentowały się mieszkańcom wsi podczas występu w Kaplicy w Świdniku. Wykonawcom akompaniował zaprzyjaźniony z zespołem pan Marian Iwan. Występ spotkał się z wielkim uznaniem i poruszył serca zgromadzonych. Odżyły wspomnienia „tamtych lat”, lat pontyfikatu.

                   Wspomnienia związane z Janem Pawłem II niosą ze sobą wiele emocji. Zwłaszcza głęboko odczuwają je Ci, którzy mieli możliwość spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na żywo. Cieszymy się, że mogliśmy dostarczyć wszystkim zgromadzonym choć namiastki tych przeżyć i przyczyniliśmy się do wywołania najlepszych wspomnień związanych z postacią św. Jana Pawła II.

GALERIA

 

Dzień Edukacji Narodowej

                    "Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu” – te słowa Elizy Orzeszkowej stały się hasłem przewodnim Dnia Edukacji Narodowej, który odbył się w naszej szkole 13 października 2021 r.  W tym roku klasa VIII pod opieką wychowawczyni,  p. Krystyny Oleksy,  przygotowała uroczystość, która składała się z dwóch części: oficjalnej i artystycznej.  W części oficjalnej Pani Dyrektor powitała wszystkich zgromadzonych i wygłosiła słowo wstępne. Następnie przekazała życzenia dla wszystkich i nauczycieli i pracowników obsługi. Wyróżniający się pedagodzy otrzymali  Nagrody Dyrektora Szkoły. Serdeczności dla nauczycieli popłynęły również od Samorządu Uczniowskiego. Nie obyło się bez kwiatów, uśmiechów i wyrazów wdzięczności. Na część artystyczną uroczystości składała się wiązanka refleksji na temat życia szkoły i zawodu nauczyciela. 

 

Ślubowanie Pierwszoklasistów

                  12 października 2021r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie Pierwszoklasistów. Najmłodsi uczniowie przygotowali krótką część artystyczną.  Dla dzieci było to niezwykle ważne wydarzenie, bo stali się wreszcie prawdziwymi uczniami Szkoły Podstawowej w Świdniku. Każdy z przejęciem powtarzał słowa pasowania na ucznia. Na pamiątkę tej uroczystości pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, a także własnoręcznie wykonane upominki od starszych kolegów i koleżanek z klasy II i III.

GALERIA

 

Próbna ewakuacja

                   5 października 2021 r. zostały przeprowadzone ćwiczenia próbnej ewakuacji. Uczestniczyły w nich dzieci z oddziału przedszkolnego, wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń szybko opuścili budynek szkoły wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. Miejscem zbiórki był teren na boisku szkolnym. Po otrzymaniu sprawozdania zebranego od poszczególnych nauczycieli Pani Dyrektor podsumowała próbną ewakuację. Ćwiczenia ewakuacji nadzorował Pan inspektor Jacek Luty z Urzędu Gminy w Łukowicy oraz strażacy z OSP w Świdniku.

GALERIA

 

XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                1 października 2021 r. w naszej szkole obchodzono XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Już kilka dni wcześniej na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty zachęcające do udziału w akcji oraz kąciki z zagadkami, gdzie każdy uczeń miał możliwość przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia. W piątek tabliczka mnożenia była już obecna wszędzie. Uczniowie klas 4-8 byli egzaminowani z tabliczki mnożenia przez nauczycieli matematyki. Następnie uczniowie z najlepszymi wynikami otrzymując Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia. Kolorowali zakodowane obrazki, szukali tabliczki mnożenia w wykreślankach, grali w gry związane z mnożeniem. Nie zabrakło również zabaw z mnożeniem przy użyciu tablicy interaktywnej.  

GALERIA

 

Ogólnopolski Dzień Tornistra               

                     1 października 2021 roku w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Tornistra. Jest to akcja edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, która ma na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków. Tego dnia odbyło się ważenie szkolnych tornistrów naszych uczniów. Pomagała nam w tym dniu pani pielęgniarka, która zwróciła nam uwagę, że należy pamiętać, że nadmierna waga tornistra może powodować bóle pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc oraz sprzyja kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, co powinno znajdować się w dobrze zapakowanym tornistrze oraz jak należy prawidłowo nosić tornister, aby uczeń nie nabawił się żadnych wad postawy.

GALERIA

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytana z Panią Jesienią

                 30 września 2021r. odbyły się w naszej szkole kolejne obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z Panią Jesienią. W spotkaniu czytelniczym wzięli udział uczniowie klas 1-3. Czytano fragmenty książek o tematyce jesiennej, zadawano pytania dotyczące przeczytanych fragmentów, a kto udzielił właściwej odpowiedzi, mógł liczyć na „witaminową” nagrodę. W trakcie spotkania odbyły się również wybory Króla i Królowej Głośnego Czytania, w których wzięli udział uczniowie klas 2 i 3. W tym roku na fotelach zasiadły dwie królowe: Zofia Stefanowicz z klasy 2 i Katarzyna Gurgul z klasy 3. Serdecznie gratulujemy!

GALERIA

 

Nasza szkoła bierze udział w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „DO HYMNU”

               29 września 2021roku odbyło się w naszej szkole przesłuchanie konkursowe w ramach IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu "DO HYMNU". Nasi uczniowie wykonali wspólnie Hymn Państwowy oraz dwie pieśni hymniczne: „Marsz Pierwszej Brygady” i „Gaude Mater Polonia”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i przejęciem przygotowywali się do tego wspólnego występu, który dla wszystkich okazał się niezwykłym przeżyciem. 83 wykonawcom przysłuchiwało się Jury w składzie: prof. dr hab. Stanisław Krawczyński i prof. dr hab. Wiesław Delimat.  Na wyniki konkursu trzeba będzie jeszcze poczekać, ale nasi uczniowie z pewnością mogą być z siebie dumni!

GALERIA

 

Europejski Dzień Języków

           Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Święto zostało ustanowione przez Radę Europy, z siedzibą w Strasburgu, w 2001 roku – na zakończenie Europejskiego Roku Języków zorganizowanego przez Radę Europy, Unię Europejską oraz UNESCO. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Z tej też okazji w naszej szkole 27 września 2021 roku odbyła się akademia. W ciągu tygodnia językowego uczniowie brali udział w szeregu różnych konkursów.  

Uczniowie klas I i II malowali flagi. Nagrodzeni uczniowie:  

I miejsce – Teresa Kutek (klasa II) 

II miejsce – Magdalena Klag (klasa II) 

III miejsce – Filip Popiela (klasa I)  

 

Klasy III i IV wzięły udział w konkursie, gdzie ich zadaniem było dopasowanie stolicy do państwa. Nagrodzeni uczniowie: 

I miejsce – Michał Kutek (klasa III) 

II miejsce – Natalia Bukańska ( klasa IV) 

III miejsce – Konrad Sułkowski (klasa III) 

 

Klasa V wzięła udział w konkursie na temat rozróżniania języków i dopasowania do państwa. Nagrodzeni uczniowie:  

I miejsce – Hanna Stefanowicz 

II miejsce – Aleksandra Saska 

III miejsce – Franciszek Stanisz 

Klasa VIII rozwiązała quiz znajomości o języku. Nagrodzeni uczniowie: 

I miejsce – Krystian Klóska 

II miejsce – Weronika Tudaj 

III miejsce – Gabriela Bugajska 

 

GALERIA

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego


             22 września 2021 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klasy I-VIII głosowali na wybranych przez siebie kandydatów. W tym roku wybór był trudny. Kandydaci pięknie i rzeczowo przygotowali swoją kampanię i wyborcze plakaty. Ciężko było wybrać lidera. Ostatecznie po przeliczeniu głosów wygrał uczeń klasy VI, Maciej Dudka.  Przed nami dynamiczny rok szkolny. Wyzwań i planów wiele. Mamy nadzieję, że zapału wystarczy. Pobyt w szkole nie będzie się kojarzył tylko z nauką, ale również z miejscem, gdzie wszyscy spędzamy czas w dobrej atmosferze. 

Przewodniczący: Maciej Dudka

Zastępca przewodniczącego: Zuzanna Gurgul

Sekretarz: Kamila Zając

 

Gratulujemy!

 

Spotkanie uczniów klas 1-3 z panem policjantem.

                           Na początku roku szkolnego wszyscy musimy przypomnieć sobie zasady, które pomagają nam dbać o własne bezpieczeństwo i o bezpieczeństwo innych. 20 września 2021 roku  gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli policji, którzy w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” przypomnieli nam zasady ruchu drogowego, zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa z jakimi możemy się spotkać w drodze do szkoły i ze szkoły oraz sytuacje, w których musimy wykazać się szczególną ostrożnością.

GALERIA

 

"Zaprzyjaźnij się z Kropką" / "Make friend with Dot" - projekt eTwinning w ramach Międzynarodowego Dnia Kropki

                      Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki nasza szkoła, a konkretnie klasy I-VI wraz z polonistą, panią Eweliną Dyrek oraz paniami z edukacji wczesnoszkolnej panią Karoliną Borucką, panią Natalią Dyrek oraz panią Moniką Kuną - Banach, przystąpiła do działań w ramach projektu eTwinning „Zaprzyjaźnij się z Kropką”. W dniach 13.09 - 17.09. 2021 obchodziliśmy Tydzień Kreatywności, w czasie którego uczniowie uczyli się odwagi, a także współpracy, nie tylko w klasie, ale też z rówieśnikami ze szkół partnerskich.  W projekcie wzięły udział szkoły z kraju i Europy. Znajdźcie nas na wspólnej mapie szkół biorących udział w tym przedsięwzięciu: mapa szkół partnerskich. Współpraca w ramach projektów eTwinning jest o tyle cenna, że łączy kreatywną twórczość dzieci, wykorzystując metody TIK, spopularyzowane podczas nauczania zdalnego.
                   Każda klasa przystąpiła do innej aktywności. Uczniowie wykonali stworki z kropkami w roli głównej wykorzystując różnorodne materiały. Klasy młodsze wybrały się z Kropką na malarski plener, w czasie którego tworzyły własne, niezwykłe kompozycje artystyczne. Mogliśmy także podziwiać wspaniały plakat "Przyjacielskiej otuchy", zawierający hasła, które mają pomóc ukoić smutek i uśmiechnąć się. Piąto i szóstoklasiści stworzyli spójną historię na temat przyjaźni z ciekawą świata dziewczynką o imieniu Pola. Opowiadanie zamieszczono w programie BookCreator. Wspólnie z partnerami projektu stworzyli obrazkowy słownik wyrazów z literą „O”. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością tworząc kompozycję pt. "Las Talentów" w formie plakatu w canvie. Wykorzystując chmurę wyrazów (dzięki AnswerGarden) nasi uczniowie przyłączyli się także do redagowania słowniczka "Kropka i Przyjaciele"/Glossary "Dot and Friends". Klasy starsze bawiły się także polskimi przysłowiami, zmieniając ich treść, tak aby użyć słowa kropka. W ten sposób powstały ciekawe Kropkosłowia. Wytwory tej pracy zostały zebrane we wspólnej projektowej książeczce (stworzonej w storyjumper). Poza tym dzieci wykonały ortograficzną gąsienicę, zapisując w kropkach wyrazy z "ó" oraz "ż" wymiennym.
                  Dzięki projektowi uczniowie jeszcze bardziej zintegrowali się ze sobą oraz mieli możliwość odkrycia swoich talentów.

„Postaw na Ziemię” - Obrazek 1

GALERIA

 

Narodowe Czytanie "Moralności Pani Dulskiej" w naszej szkole

              W piątek 3 września 2021r. pod patronatem pani dyrektor Lucyny Borzęckiej odbyło się w naszej szkole kolejne Narodowe Czytanie. Imprezę uświetnili swoją obecnością Wójt Gminy Łukowica Pan Bogdan Łuczkowski, Główna Księgowa Gminnego Zespołu Obsługi Edukacji Pani Małgorzata Dyrek, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy Pani Katarzyna Bochenek oraz emerytowany Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy Pani Grażyna Biskup. Cały korytarz przypominał tego dnia teatralną scenę, a przygotowana wystawa pt. "Dulska na scenie" pozwoliła wszystkim zgormadzonym zapoznać się z popularnymi afiszami teatralnymi do sztuki Zapolskiej. Znakomita, barwna, a przede wszystkim wyrazista interpretacja dramatu przez uczniów klasy V, skupiła żywą uwagę widzów, którzy na koniec podziękowali naszym młodym aktorom gromkimi brawami. W postacie bohaterów dramatu wcielili się: Dulska - Aleksandra Saska, Felicjan Dulski -  Ignacy Kutek, Mela - Oliwia Gurgul, Hesia - Hanna Stefanowicz, Zbyszko – Franciszek Stanisz, Hanka - Lena Klimek. Z iście aktorskim zacięciem odegrali oni scenę z pierwszego aktu sztuki przy salwach śmiechu uczniowskiej publiczności, czym zapewne zachęcili młodzież do lektury całości tekstu. Z nie mniejszym talentem czytali swe fragmenty zaproszeni goście i nauczyciele. Na zakończenie wszyscy mogli przybić w egzemplarzach dramatu Gabrieli Zapolskiej pamiątkową pieczęć, którą otrzymaliśmy od pary prezydenckiej.

              Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w ośmieszeniu dulszczyzny, czyli hipokryzji, zakłamania, skąpstwa, lekceważenia słabszych i poczucia wyższości w stosunku do nich. Po raz kolejny mieliśmy okazję się przekonać, że wspólne czytanie narodowych dzieł literackich, zawierających kawałek polskiej historii, poruszających moralne aspekty człowieka, dla młodego pokolenia żyjącego w dobie zdobyczy technologii informatycznej i internetu, jest niezastąpioną wartością.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 oraz 82. rocznica wybuchu II wojny światowej

"Są w oj­czyź­nie ra­chun­ki krzywd,
obca dłoń ich też nie prze­kre­śli,
ale krwi nie od­mó­wi nikt:
wy­są­czy­my ją z pier­si i z pie­śni..."

/W. Broniewski, Bagnet na broń/

               Dzień 1 września 2021 roku był dla nas dniem szczególnym, gdyż oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Na uroczystości zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Pierwszy dzień w szkole był wielkim przeżyciem dla uczniów klas pierwszych. Po serdecznym powitaniu przez Panią Dyrektor Lucynę Borzęcką wszyscy uczniowie usłyszeli życzenia, aby rozpoczynająca się szkolna przygoda była ciekawa i dostarczyła im wiele radości.

              1 września to także dzień, w którym wspominamy tragiczne wydarzenia z 1939 roku, kiedy nasi rówieśnicy nie powitali szkoły, gdyż przyszło im mierzyć się z okrucieństwem II wojny światowej. Pamięć o bohaterach września 1939 została zaprezentowana przez uczniów klasy VI w okolicznościowym programie artystycznym. Recytacja utworów o tematyce wojennej uzupełniona śpiewem wzruszyła wszystkich zgormadzonych. To było wspaniałe i bardzo podniosłe przeżycie.