Z życia szkoły

Rok szkolny 2019/2020    

 

"Szczęśliwej drogi już czas" - zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Rodzina na plaży trzyma się za ręce i patrzy w morze. Po prawo tekst na niebieskim tle:

                     26 czerwca 2020 roku dobiegł końca jeden z najtrudniejszych momentów w historii edukacji. Przez ostatnie miesiące zmagaliśmy się bowiem z rzeczywistością, w której musieliśmy - zachowując dystans społeczny, widząc się tylko przez kamery laptopów - kontynuować naukę, która w naturalnych warunkach oparta jest na kontakcie w świecie rzeczywistym. Zadanie to wymagało zaangażowania nas wszystkich: nauczycieli, uczniów i rodziców. Efekty nauczania w tym roku dowodzą, iż sprostaliśmy temu wyzwaniu. Bardzo dziękujemy wszystkim za współpracę i życzymy wspaniałych wakacji!

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na temat bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku ->>>> https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczenstwo-podczas-letniego-wypoczynku

 

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Czytam z klasą”.

                  Uczniowie z klas I - III  zakończyli ogólnopolski projekt edukacyjny „Czytam z klasą” wspierający rozwój czytelnictwa. Celem projektu było zachęcenie dzieci do czytania i twórczego działania. W ciągu roku szkolnego zrealizowane zostały trzy moduły projektu, po każdym z nich klasa otrzymywała potwierdzenie zakończenia danego modułu. Uczniowie ulepili bohatera filmiku - przyjaciela – „Czytusia”, który towarzyszył im i zachęcał do pracy przy realizacji wszystkich trzech modułów. Każda klasa stworzyła Kącik Czytelniczy, zaproszono panie z Biblioteki Publicznej w Łukowicy oraz z Przyszowej organizując akcję Głośnego Czytania Bajek.  Zorganizowano klasowe konkursy czytelnicze, w których uczniowie z zapałem brali udział. Udział w ogólnopolskim projekcie czytelniczym okazał się dla wszystkich uczniów fascynującą przygodą. Po wielu wyzwaniach oraz pełnych radości i uśmiechu działaniach nasi wychowankowie żegnają się z miłym Czytusiem mając nadzieję, że spotkają się ponownie. 

 

Kochanym Rodzicom

               Rodzice to najważniejsze osoby w życiu dzieci, pierwsi nauczyciele. „Mama” i „Tata” to pierwsze słowa, będące synonimem miłości oraz szczęścia. Każde dziecko łączy ze swoimi bliskim głęboka więź, którą należy pielęgnować. Święto Mamy i Taty jest doskonałą okazją do tego, by dzieci mogły okazać swą  miłość, wdzięczność i szacunek do najdroższych im osób.Co roku w naszej szkole organizowaliśmy wspólne święto  rodziców i dzieci. W tym roku, ze względu  na  kształcenie na odległość  życzenia  składamy  w inny  sposób. Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z nauczycielem przygotowały niecodzienny program artystyczny dla kochanych rodziców. Życzymy miłego odbioru  i zapraszamy->>>>> TUTAJ

 

Wirtualne zajęcia muzealne z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów

            18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to święto ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów, działającą przy UNESCO. Dla muzeów to doskonała okazja do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że w tym czasie działalność muzeów przeniosła się do Internetu, za sprawą którego mamy możliwość odbycia wirtulanych spacerów po największych muzeach świata. Korzystając z tej okazji na zajęciach języka polskiego, prowadzonych on-line, uczniowie klasy VIII udali się z "wycieczką" do Muzeum Narodowego w Warszawie. 

           Ósmoklasiści uczestniczyli w ciekawym projekcie edukacyjno – artystycznym Jestem jak z obrazka”, zainicjowanym przez polonistę w czasie zdalnego nauczania. Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie tzw. „żywych obrazów”. Uczniowie najpierw szukali w zbiorach Muzeum Narodowego obrazów, które w szczególny sposób im się podobały i które chcieliby „zainscenizować”. Następnie wyszukiwali informacje o autorze, stylu malarstwa, opisie dzieła. W końcowym etapie były przebieranki, fotografowanie i obróbka zdjęć, dzięki czemu powstało kilka „żywych obrazów”, a tworzenie ich z pewnością było warsztatem nowych doświadczeń.

           Tradycja żywych obrazów (franc. tableaux vivants) sięga początków XVIII w., a ich największa popularność przypada na przełom XIX i XX w., kiedy to fotografie żywych obrazów upozowanych przez amatorów, bądź zawodowych aktorów, sprzedawane były w formie pocztówek.

            Czy nasi uczniowie dorównali mistrzom? – oceńcie sami oglądając galerię zdjęć ->>>>>> GALERIA

 

Nasi uczniowie zaśpiewali dla Św. Jana Pawła II w 100. rocznicę Jego urodzin!   

                          Rok 2020 ogłoszony został Rokiem Św. Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. obchodzimy bowiem 100. rocznicę urodzin Tego wielkiego Polaka. Z tej okazji nasi uczniowie zaśpiewali ulubioną pieśń polskiego Papieża - oazową "Barkę". Pomysł wspólnego śpiewania dla Św. Jana Pawła II z okazji Jego setnych urodzin zrodził się już dawno. Jednak ze względu na zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkole projekt został zrealizowany na odległość. Efekt wspólnej pracy dostarcza wielu wzruszeń, a to wszystko zasługa naszych zdolnych wychowanków z kl. II - VII. Całość koordynowała nauczycielka muzyki, pani Karolina Borucka, pomysłodawczyni wspólnego koncertu dla Papieża. Zachęcamy do oglądania i wspólnego śpiewania "Barki", przede wszystkim 18 maja. ->>>> KONCERT DLA ŚW. JANA PAWŁA II

 

Z okazji Majowego Święta

                       Już po raz kolejny nasi Uczniowie udowodnili, że w czasie kwarantanny bardzo intensywnie pracują. Efektem ich twórczych działań jest filmik, który powstał w ramach zajęć języka polskiego w klasie VII i VIII. Przy pomocy nauczyciela muzyki udało się włączyć do działań także uczennice klasy II i III, należące do Szkolnego Koła Regionalnego "Świdnicoki". Młodzież zaangażowała się w projekt i pokazała czym dla niej jest dzisiaj ojczyzna. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie podejście naszych uczniów napawa optymizmem, gdyż to, czego dokonali robi wrażenie. Zapraszamy do obejrzenia ->>> TELEDYSKU

 

Światowy Dzień Książki

                     23 kwietnia corocznie obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Katalonii w tym dniu chłopcy wręczają swoim wybrankom róże, a jeśli ich uczucie jest odwzajemnione – w zamian otrzymują książkę. Stąd natchnienie do obchodów święta czytania wzięło początek i obejmuje cały świat. Uczniowie klasy VII udowodnili, że nawet w czasie pandemii, a może szczególnie w tym czasie, powraca moda na czytanie. W czasie zdalnych zajęć z języka polskiego próbowali dzielić swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Efektem tej burzy mózgów jest "teledysk", który powstał ze zdjęć wykonanych przez siódmoklasistów. Uczniowie udowodnili, że w tym trudnym czasie, kiedy niemożliwe są wspólne spotkania na lekcji, możliwe jest pozytywne zaangażowanie w czytanie poprzez wirtualne spotykanie się przy książkach, z książkami i z powodu książek.

Zachęcamy do obejrzenia teledysku.

 

Wschód słońca w Soplicowie, czyli kreatywność uczniów klasy IV podczas zdalnego nauczania zajęcia języka polskiego

                Okazuje się, że czas zawieszenia zajęć w szkołach potrafi wyzwolić w uczniach niczym nieograniczoną kreatywność. Udowodnili to uczniowie klasy IV, którzy 20 kwietnia 2020 roku, w czasie zdalnych zajęć z języka polskiego pracowali z fragmentem "Pana Tadeusza". Lekcja oparta była głównie na metodzie przekładu intersemiotycznego i przyniosła nieoczekiwane efekty. Uczniowie wysłuchali wzorowej recytacji utworu, którego tematem był wschód słońca w Soplicowie. A następnie pracowali bardzo intensywnie i z zapałem. Zgromadzili mnóstwo materiałów, dzięki którym powstały wspaniałe prace.  Na koniec zaprezentowali efekty swoich działań nad analizą tekstu Adama Mickiewicza. Okazało się, że fragmenty tekstu zostały dokładnie poznane, a środki artystyczne utrwalone. Myślę, że wiedza zdobyta podczas lekcji na długo zostanie w pamięci.

Galeria zdjęć

 

 

Spotkanie z przedstawicielem Firmy EMPOL

                9 marca 2020 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielem Firmy EMPOL. Prelekcja miała na celu wprowadzenie i przypomnienie uczniom klas 0-VII bardzo ważnej rzeczy, jaką jest segregacja odpadów. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji na temat segregacji odpadów oraz recyklingu. Wychowankowie poznali pojęcie „Segregacja Na Piątkę”, oraz zasady obowiązujące w tej zasadzie. Następnie dzieci wzięły udział w konkursie na temat ochrony środowiska, uzupełniając przy tym bardzo ciekawą krzyżówkę. Na zakończenie prelekcji wszyscy uczniowie otrzymali od Pani prowadzącej drobne upominki.

 

 

Akademia z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

              2 marca 2020 r. uczniowie naszej szkoły wspominali bohaterów, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej podejmując nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski. Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą przygotowali uroczysty apel, na którym przybliżyli historię ówczesnej sytuacji żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Cała społeczność szkolna miała doskonałą okazję do zapoznania się z terminem żołnierza wyklętego, jak również wspaniałą możliwość uczczenia pamięci poległych żołnierzy.
 
Więcej

Nasza przygoda z ogólnopolskim projektem edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ”

                  Uczniowie klas 1-3 zrealizowali już zadania I i II modułu projektu „Czytam z klasą”. Ta przygoda czytelnicza jak się okazało dostarczyła im wiele satysfakcji i radości. Wykonanie kolorowych skarpetek, plakatów, zakładek do książek, a przede wszystkim wspólne czytanie lektury pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…” pozwoliło wszystkim przenieść się w świat niezwykłych bohaterów tej książki i razem z nimi przeżywać wszystkie przygody.

               W styczniu i lutym 2020 roku w ramach projektu każda klasa wybrała spośród podanych książek jedną, z którą pracowała wykonując różne zadania. Bohaterami tych książek były zwierzaki, dla których uczniowie zrobili wygodne posłania, domki czy plakaty. Nasze serca zostały skradzione przez Betty, bohaterkę książki pt. „Psie troski”, Cukierka, o którym czytaliśmy w książce pt. „Cukierku, ty łobuzie” i Lampo, który jeździł koleją. W ramach projektu w każdej klasie został zorganizowany Klasowy Konkurs Czytelniczy, którego laureatami są: Anna Pietrzak z klasy II, Franciszek Stanisz i Aleksandra Saska z klasy III oraz Kacper Pryma z klasy I.

                 Pełni entuzjazmu i zapału czekamy na kolejne wyzwania jakie niesie realizacja zadań III modułu projektu.

 

Spotkanie z przedstawicielem KRUS-u z Limanowej

                  14 lutego 2020 roku odbyła się prelekcja zorganizowana przez KRUS w Limanowej dla klas 0-IV w formie ukazania gry video pt. „Gra o zdrowie i bezpieczeństwo.” W stworzonym świecie gry - uczestnik ma tylko jedno życie, a do wykonania aż 6 określonych misji, między innymi: „Rozpoznaj niebezpieczne maszyny oraz urządzenia produkcji rolniczej”, „Znajdź zwierzęta gospodarskie i dowiedz się, jakie wiążą się z nimi zagrożenia”, „Niebezpieczne substancje w gospodarstwie” i tym podobne. Uczestnik gry widzi rzeczywisty świat rolnika i jego gospodarstwa, zakamarki kryjące się w stodołach, magazynach. Za każdą wykonaną prawidłowo misję dostaje nagrody, typu: gospodarcza odzież ochronna, kombinezon, maska przeciwpyłowa i kamizelka odblaskowa. Uczniowie byli zachwyceni i zafascynowani „grą”, która przekazuje właściwe i przede wszystkim bezpieczne formy i sposoby funkcjonowania w gospodarstwie rolnym. Spotkanie było jednocześnie wprowadzeniem w zasady konkursu plastycznego organizowanego przez KRUS pt. „ Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”. Uczniowie naszej szkoły jak co roku, również i w tym roku wezmą udział w wyżej wymienionym konkursie. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Tegoroczna edycja ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników, związanych z obecnością zwierząt w gospodarstwach rolnych.

Bal karnawałowy

                        12 lutego 2020 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy z podziałem na 2 grupy: klasy O-III w godz. od 12.00 do 14.00 oraz klasy IV-VIII od 14.30 do 16.30.  Bardzo dziękujemy wszystkim wychowawcom i rodzicom za przygotowanie i przeprowadzenie szkolnej zabawy karnawałowej.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy

                    W dniach od 4 do 7 lutego 2020 roku, w czasie ferii zimowych, grupa 31 uczniów naszej szkoły brała udział w projekcie „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”. Zajęcia odbywały się w PWSZ w Nowym Sączu. Dzieci pod okiem specjalistów i wykładowców uczelni miały okazję zapoznać się z technikami programowania, robotyki w Instytucie Technicznym PWSZ.

Nasza szkoła z wizytą w szkole partnerskiej w Portugalii- Erasmus+

                  W dniach 19-27 stycznia 2020r. uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Świdniku uczestniczyli w mobilności zorganizowanej przez ich szkołę partnerską w Santa Maria da Feira w Portugalii. To był tydzień nieocenionych przeżyć, wrażeń i spotkań z ciekawymi ludźmi- wspominają uczniowie. Warto dodać, że w spotkaniu brała udział także szkoła partnerska z Czech. Każdy dzień był wypełniony „po brzegi” wydarzeniami z życia szkoły, miejscowości, a przede wszystkim zajęciami warsztatowymi i wycieczkami związanymi z realizacją projektu.

             Pierwszy dzień pobytu okazał się świętem patrona miejscowości- św. Sebastiana- na którego cześć zorganizowana była ( jak co roku, zgodnie ze średniowieczną tradycją) procesja Fogaceiras. Wszyscy z rodzinami uczestniczyli  w wydarzeniu oraz próbowali charakterystycznego przysmaku: Fogaça. Kolejne dni uczniowie i nauczyciele spędzili w szkole: uczestnicząc z zajęciach komputerowych, sportowych, prezentacjach opisujących zadane tematy oraz dokonania projektowe w każdej szkole. Nie zabrakło także wizyt w muzeach, które powiązane były z tematyką projektu:  w São João da Madeira      (muzeum butów i kapeluszy)oraz z Porto- muzeum tramwajów oraz „romantyczne” połączone ze zwiedzaniem tego słynnego miasta. Ponieważ „transport” jest jednym z tematów projektu zorganizowano wyjazd do Esmoriz w celu zwiedzenia starych eksponatów wozów strażackich oraz fabryki nowoczesnych pojazdów strażackich. Nie zabrakło także pieszej wycieczki po miejscowości Santa Maria da Feira z jej charakterystycznym, górującym nad miastem średniowiecznym zamkiem. Na zakończenie odbyła się uroczysta kolacja z udziałem uczniów, nauczycieli, wszystkich rodziców oraz władz lokalnych. Każdy z krajów zaprezentował występ muzyczny. Z naszej szkoły Kinga tak oczarowała swoim śpiewem publiczność, że chcieli ją zostawić w Portugalii i zapisać do zespołu.

               To był nieoceniony czas budowania nowych relacji z rówieśnikami, uczenia się j. angielskiego, poznawania kultury, tradycji i zabytków pięknej Portugalii.

 

  Dzień Babci i Dziadka

                 21 stycznia 2020 roku odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą zostali licznie przybyli dziadkowie naszych wychowanków. Uczniowie klas I-III zaprezentowali się  w przedstawieniu  jasełkowym.Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego wystąpiły z piosenkami i wierszami dedykowanymi babciom i dziadkom. Występ wzbogacił zespół regionalny "Świdnicoki", który nie tylko zaśpiewał kolędy, ale też w krótkiej scence pokazał na czym polegał kiedyś zwyczaj kolędowania w naszym regionie. Część artystyczna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem 100 lat oraz wręczeniem laurek i drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta. W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.

Lachowskie kolędowanie, czyli podsumowanie pierwszego roku realizacji programu Erasmus +

               16 stycznia 2020 roku, przy okazji zebrania z rodzicami, odbyło się w naszej szkole spotkanie podsumowujące pierwszy rok realizacji programu Erasmus+. Spotkanie to miało na celu rozpowszechnianie rezultatów projektu wśród rodziców, nauczycieli oraz władz lokalnych. Zaproszeni goście chętnie przybyli na tę szkolną uroczystość, których na początku przywitała Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka: wójt gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski, ks. dziekan Wiesław Majca, dyrektor ZOE Małgorzata Pogwizd, radni i sołtysi Świdnika i Owieczki, właścicielka dworu w Świdniku Maria Twardowska. Licznie zgromadzili się rodzice dzieci i młodzieży uczęszczający do tej szkoły. Uczniowie uczestniczący w programie Erasmus+ zaprezentowali podczas spotkania działania zrealizowane w pierwszym roku trwania projektu oraz plany na następny rok.
              Spotkanie podsumowujące nie mogło się odbyć bez występu „Świdnicoków”,  którzy prócz pastorałek lachowskich zaprezentowali również na czym polegał dawniej zwyczaj kolędowania w naszym regionie. Na akordeonie akompaniował związany od lat z naszą szkołą pan Marian Iwan. Chłopięca część zespołu wystąpiła jako grupa kolędnicza z turoniem, w której turoniowi towarzyszył Żyd, dziad, Cyganka i Cygan oraz charakterystyczna tylko dla Lachów niema postać tzw. niemowa. Przebierańcy swoimi harcami oraz dialogami, odnoszącymi się zarówno do dawnych, jak i obecnych czasów, rozbawili całą publiczność. Na ustach widzów zagościł uśmiech, na sali zabrzmiały gromkie brawa, a wszystko za sprawą „Świdnicoków”.  Kolędnicy złożyli wszystkim noworoczne życzenia  i jak na prawdziwych kolędników przystało zostali hojnie obdarowani. 
 

Spotkanie z policjantem w ramach akcji profilaktycznej "Bezpieczne ferie"

                W naszej szkole zwracamy szczególną uwagę  edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci, dlatego 16 stycznia 2020, przed feriami zimowymi, odbyło się w naszej szkole profilaktyczne spotkanie z policjantem nt. „Bezpieczne ferie”. Spotkanie poświęcone było bezpiecznym zabawom podczas zimowych ferii. Pan policjant mówił o niebezpieczeństwie zjazdów na sankach w okolicach dróg i zbiorników wodnych oraz ślizganiu się na zamarzniętych stawach, rzekach i jeziorach. Przestrzegał też uczniów przed poruszaniem się po drogach publicznych po zmroku. Przekonywał dzieci, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Informowała również o sposobach zachowania i wzywania pomocy w przypadku nagłych zdarzeń. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe do służb ratunkowych. Na zakończenie mieli możliwość zadawania pytań. Było to pouczające spotkanie. Teraz jesteśmy pewni, że nasi uczniowie, w poczuciu bezpieczeństwa, mogą udać się na wypoczynek zimowy.

 

VIII Gminny Konkurs "Hej kolęda, kolęda..."

             15 stycznia 2020 roku w Kościele Parafialnym w Łukowicy odbył się VIII Gminny Konkurs "Hej kolęda, kolęda", którego organizatorami byli Dziekan Dekanatu Łąckiego ks. Wiesław Majca, Wójt Gminy Łukowica pan Bogdan Łuczkowski oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy pan Andrzej Bargieł. Podczas wieczornego koncertu, w czasie którego zostały wręczone również podziękowania dla wszystkich uczestników,  zaprezentował się między innymi nasz Szkolny Zespół Regionalny Świdnicoki. Uczniowie kl. II-IV należący do zespołu wystąpili w regionalnych strojach i zaśpiewali najpiękniejsze regionalne pastorałki. Nad przygotowaniem repertuaru czuwała opiekunka koła Pani Karolina Borucka.

"Z NAMI BEZPIECZNIEJ"

                  9 stycznia 2020 roku w naszej szkole przeprowadzone zostały zajęcia profilaktyczne pt.: "Z NAMI BEZPIECZNIEJ" w ramach programu współpracy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu z samorządami województwa małopolskiego. W zajęciach tych udział wzięli uczniowie klas VII i VIII. W czasie spotkania młodzież miała okazję dowiedzieć się o rodzajach narkotyków (dopalaczy), a także o skutkach zdrowotnych, społecznych oraz prawnych posiadania, zażywania, rozprowadzania czy produkcji tych substancji. Ponadto, uczniowie zostali poinformowani w jaki sposób zadbać o własne bezpieczeństwo na imprezach kulturalnych czy masowych (narkotyki, ,,tabletki gwałtu”, dopalacze, alkohol), w miejscach użyteczności publicznej oraz o sposobie zachowania się na wypadek zauważenia ładunku bądź materiału wybuchowego.

         Przeczytaj także: http://nowa.lukowica.pl/z-nami-bezpieczniej-2/

                 

                   Szkolna Wigilia     

            Tradycją naszej szkoły jest przygotowywanie dla całej społeczności szkolnej wieczerzy wigilijnej. W tym roku spotkanie wigilijne miało miejsce 20 grudnia 2019 roku. Była to doskonała okazja do wspólnego śpiewania kolęd oraz złożenia życzeń świąteczno-noworocznych. Uroczystość rozpoczęła się od życzeń złożonych przez Panią Dyrektor oraz Przewodniczącego szkoły. Następnie uczniowie klas I - III wystawili Jasełka, które zostały dopełnione przepięknym wykonaniem kolęd i pastorałek przez laureatów Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Po części artystycznej Ksiądz Paweł odmówił modlitwę i odczytany został fragment Pisma Świętego. Zwieńczeniem naszego spotkania był poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców, na którym nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych.

            Na naszej Wigilii nie zabrakło także gości. W ramach akcji MEN "Razem na Święta" zaprosiliśmy do wspólnego świętowania emerytowanych nauczycieli oraz pracowników szkoły. Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki wzajemnej pomocy możemy sprawić, aby stały się one jeszcze piękniejsze i radośniejsze. I tak właśnie było w tym roku w naszej szkole.

 

Szkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

             20 grudnia 2019 roku odbyło się ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych zorganizowanego przez wychowawców klasy I i II: Karolinę Borucką i  Natalię Dyrek. Celem konkursu było zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastycznych uczniów klas 0-III,jak i również kształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Z każdej klasy wyłoniono 1 miejsce oraz wyróżnienie.

Pierwsze miejsca zajęły:  Kaja Jabłońska(kl.0),  Katarzyna Gurgul (kl. I), Maja Gądek (kl. II), Dawid Bielak (kl. III)

Wyróżniono: Kornelia Bielak , Martyna Sawina,  Jagna Stefanowicz.

Każda osoba biorąca udział w konkursie została nagrodzona upominkiem.

Galeria

 

Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Jezuskowi”

                 Przedświąteczny niesamowity czas w sposób szczególny przeżywaliśmy również w naszej szkole. 20 grudnia 2019 roku, tuż przed tym jak zasiedliśmy do szkolnej Wigilii, zorganizowany został w naszej szkole Konkurs Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Zaśpiewajmy Jezuskowi”. Do udziału w konkursie zgłosiło się 15 uczestników i wszyscy podeszli do tego przedsięwzięcia z ogromnym zaangażowaniem przygotowując swój występ na jak najwyższym poziomie. Uczestnicy śpiewali i grali na różnych instrumentach prezentując swoje umiejętności. Wykonane przez nich kolędy wprawiły wszystkich w prawdziwy świąteczny nastrój. Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy, ale w szczególności tym, którzy zajęli czołowe miejsca, a byli to:

W  kategorii klas I – III:

                                            I miejsce   -  Hanna Stefanowicz  (klasa III)

                                            II miejsce   - Julia Klimek  (klasa II)

                                            III miejsce  - Katarzyna Gurgul (klasa I)

                                          Wyróżnienie - Anna Pietrzak (klasa II)

 

W kategorii klas IV – VIII:

                                                  I miejsce   -  Kamila Zając  (klasa IV)

                                                 II miejsce   - Julia Białkowska  (klasa IV)

                                               III miejsce  - Wiktoria Kowalczyk (klasa IV)

                                                Wyróżnienie – Julian Hrabczak (klasa VII)

W trakcie obrad Jury dla wszystkich zgromadzonych kolędy zaśpiewała  Kinga Iwan – uczennica klasy VII, która jest laureatką wielu konkursów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Galeria

Jarmark Bożonarodzeniowy w Łukowicy

              Jarmarki i kiermasze świąteczne pozwalają poczuć charakterystyczną magię świąt. 15 grudnia 2019 roku po raz pierwszy odbył się w Łukowicy jarmark bożonarodzeniowy, w którym nasza szkoła również miała swój udział. Uczniowie naszej szkoły już od początku grudnia przygotowywali własnoręcznie wykonane stroiki, ozdoby choinkowe, a także piekli pierniki i inne specjały. W organizację stoiska, jego wystrój, a także w sprzedaż świątecznych ozdób bardzo zaangażowała się Rada Rodziców działająca przy naszej szkole. To dzięki niej udało się sprzedać większość towaru. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w tym przedsięwzięciu.

 

„Razem na Święta” – udział w akcji MEN

                  W obecnym roku szkolnym społeczność naszej szkoły włączyła się do udziału w kolejnej edycji akcji „Razem na Święta”. Przedświąteczny okres to wyjątkowy czas, w którym należy pomóc innym. W ramach akcji „Razem na Święta” członkowie Klubu Wolontariat zorganizowali zbiórkę „Książeczka dla chorego dziecka”  z przeznaczeniem dla dzieci przebywających na oddziale pediatrii w Powiatowym Szpitalu w Limanowej. Kolejne działanie dotyczyło zbiórki żywności dla rodziny ubogich. Zebrane produkty pod okiem szkolnych Wolontariuszy zostały przekazane do Sursum Corda w Nowym Sączu. Obecnie Wolontariusze przygotowują się do szkolnej wigilii w gronie zaproszonych emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. Nasi goście będą także brać udział w przedświątecznym spotkaniu w czasie Szkolnego Konkursu Kolęd integrując tym samym społeczność szkolną.

Spotkanie z podróżnikiem - Kenia

               12 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyło się bardzo ciekawe „ Spotkanie z podróżnikiem”. Tym razem uczestniczyliśmy w wyprawie do egzotycznej Kenii. Dzięki barwnej opowieści, ilustrowanej licznymi fotografiami i rekwizytami przywiezionymi z wyprawy po afrykańskim lądzie, nasz gość przybliżył nam topografię, faunę, florę, kulturę i obyczaje panujące w tym regionie geograficznym. Dodatkową atrakcją tego spotkania były rekwizyty, które można było nie tylko dotknąć, a nawet przymierzyć. Każdy z nas z niecierpliwością czeka już na kolejną wyprawę w nieznane.

 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

               6 grudnia 2019 roku naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Od samego rana wyczekiwały go najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego, które właśnie po raz pierwszy w tym roku przygotowywały się na spotkanie z dobrym świętym. Pięknie ubrane w czerwone czapeczki z uśmiechniętymi twarzyczkami i błyszczącymi oczkami  prezentowały przygotowany program artystyczny.  Ale i uczniowie klas I-VII wierzyli, że dla nich również Mikołaj przyniesie prezenty. Nie zawiedli się.  Mikołaj pamiętał o każdym małym, większym i dorosłym. Nauczyciele, pracownicy szkoły zostali obdarowani upominkiem. Wspólne zdjęcie z Mikołajem będzie pamiątką tego wyjątkowego dnia. Cała społeczność szkolna serdecznie dziękowała Mikołajowi za odwiedziny i wspaniałe prezenty. Oczywiście wszyscy zaprosili Go na spotkanie za rok.

 

Wyjazd na basen - nauka pływania

                    W ramach zajęć wychowania fizycznego klasa VII uczestniczyła trzykrotnie w wyjeździe na basen. Wyjazdy na basen odbywały się cyklicznie raz w tygodniu (19 listopada, 26 listopada i 3 grudnia 2019 r.) na krytą pływalnię w Limanowej. Podstawowym celem wyjazdów na basen była nauka pływania, kształtowanie nawyków prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, systematyczności i pracowitości. Na basenie zajęcia obejmowały podstawowe ćwiczenia w wodzie. Spodziewane efekty to nabycie umiejętności pływania, nauka czynnego spędzania czasu wolnego, poprawa zdrowia dzieci.

 

"Łańcuch Dobra"

                  W tym roku przystąpiliśmy po raz pierwszy do II edycji akcji na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB. Akcja miała na celu wykonanie papierowego łańcucha i sprzedanie go na aukcji. Udało nam się wykonać łańcuch o długości 130,5 metra, który następnie sprzedano, a uzyskane pieniądze wpłaciliśmy na konto stowarzyszenia "Pro Salute".

 

Zabawa andrzejkowa

                Zgodnie z tradycją w wigilię świętego  Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie,, odczytują” cień rzucany przez odlew. 28 listopada 2019 roku nasi uczniowie przeżyli wspaniały wieczór atrakcji, wspaniałej muzyki i tańca. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy i sprawny jej przebieg. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.

 

Dzień Pluszowego Misia

                25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji Biblioteka Szkolna zorganizowała specjalne zajęcia dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz przeprowadziła konkurs plastyczny dla kl. 0-III pod hasłem "Pluszowy Miś - mój serdeczny przyjaciel". Został on rozstrzygnięty właśnie 25 listopada 2019 roku. Poza tym dzieci wysłuchały bajki terapeutycznej pt.: "Bajka o Brzydkim Misiu",  Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Ponadto, uczniowie mieli możliwość zapoznać się ze zbiorem książek, których bohaterami są misie i niedźwiadki. Publikacje te zostały przygotowane w formie wystawy, która ozdabia korytarz tuż przy bibliotece.

Laureaci konkursu plastycznego:

Oddział przedszkolny:

I miejsce: Kornelia Bielak

Wyróżnienie: Szymon Kowalczyk

Klasa I:

I miejsce: Amelia Franczyk

Wyróżnienie:  Magdalena Śmiałek

Klasa II:

I miejsce: Maja Gądek

Wyróżnienie: Łucja Tobiasz

Klasa III:

I miejsce: Magdalena Krok

Wyróżnienie: Arkadiusz Klóska

 

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Dzień Życzliwości

              21 listopada 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uroczystość zorganizowano , aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia dobrych słów i niesienia bezinteresownej pomocy. Obchody tego dnia zaczęliśmy od krótkiego występu uczniów klasy III, którzy zademonstrowali w jaki sposób można okazywać życzliwość w codziennych sytuacjach. Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki i wspólnie tańczyli do piosenki. Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników plebiscytu na najbardziej życzliwą osobę w każdej klasie. „Aniołem życzliwości” w klasie „0” została Zosia Stefanowicz, w klasie I Julia Szyszka, w klasie II Julia Klimek, natomiast w klasie III Przemek Żelasko. W tym dniu nie zabrakło także wielu miłych słów oraz wręczenia sobie orderów uśmiechu. Na zakończenie wszystkie dzieci połączyły przygotowany wcześniej „łańcuch dobra”.

 

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek”

                             W ramach kampanii ” Mała książka- wielki człowiek ” inicjowanej przez Instytut Książki uczniowie klasy I otrzymali wyprawkę czytelniczą. 

 

Pasowanie na czytelnika

             20 listopada 2019 roku uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację, której bohaterami były postacie z bajek i baśni. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie klasy IV , którzy świetnie wcielili się w swoje role. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę do książki. Potem w towarzystwie wychowawcy i pani bibliotekarki uczniowie przeszli do biblioteki, aby poznać zasady korzystania z jej zbiorów. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

 

Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej "Dla Ciebie Ojczyzno"

               Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu – wielki symbol wolności.  W tym roku 11 listopada świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej też okazji 15 listopada 2019  roku pani Ewelina Dyrek  zorganizowała Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej dla uczniów kl. IV - VIII. Celem konkursu było popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej , rozwijanie umiejętności recytatorskich, kształtowanie poczucia więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, tradycją i wartościami.  Uczniowie recytowali wybrane przez siebie wiersze. Były to utwory m. in. K. I. Gałczyńskiego, C. K. Norwida, W. Szymborskiej, Cz. Miłosza  M. Konopnickiej, J. Pietrzaka, E. Słońskiego oraz  A. Słonimskiego.

   Do udziału w konkursie zgłosiło się 10 uczniów z klas IV- VIII. Komisja w składzie Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, pani Karolina Borcuka oraz ksiądz Paweł Lebda wysłuchali recytujących uczestników i wyłonili najlepsze prezentacje utworów.  

Laureaci konkursuI kategoria kl. IV i kl. VI

I miejsce: Julia Białkowska (kl. IV)

II miejsce: Maciej Dudka (kl. IV)

wyróżnienie: Julia Saska (k. VI)

 

Laureaci konkursuII kategoria kl. VII i kl. VIII

I miejsce: Kinga Iwan (kl. VII)

II miejsce: Oliwia Oleksy (kl. VII)

wyróżnienie: Weronika Wardęga (k. VII)

 

Nagroda Specjalna Dyrektora Szkoły : Dawid Gurgul (kl. VIII)

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Szkolna Akcja „Śniadanie daje moc”

                 13 listopada 2019 roku uczniowie klas: 0 - III brali udział w Szkolnej Akcji „Śniadanie daje moc”, której celem było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania oraz roli śniadania w diecie dziecka. Program Akcji „Śniadanie daje moc” zawierał quiz oraz krzyżówkę dla uczniów na temat zdrowego odżywiania, roli śniadania w życiu oraz promowania zdrowej żywności. Wychowankowie mieli możliwość „pokazania” zasad zdrowego odżywiania również za pomocą  piosenki i tańca. Po wspólnym umyciu rąk, uczniowie udali się do sal, w których wspólnie z wychowawcą i trojką rodziców przygotowywali i konsumowali zdrowe śniadanie. Uczniowie w ramach promocji zdrowego stylu życia otrzymali bułeczki wieloziarniste oraz napoje ufundowane przez panią Izabelę Górowską – sołtysa miejscowości Świdnik.

 

Światowy Dzień Oszczędzania

                  31 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania. Nasza mała społeczność szkolna również przyłączyła się do tych obchodów. Z tej okazji w tym dniu została zorganizowana akademia oraz konkurs o oszczędzaniu. W konkursie wzięli udział uczniowie kl. 0 - III. Uczniowie kl. 0 wykonali prace plastyczne, natomiast ich trochę starsi koledzy odpowiadali na pytania o oszczędzaniu i rozwiązywali zadania. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Limanowej. Bardzo serdecznie dziękujemy za nagrody.

W klasie 0: Teresa Kutek, Magdalena Klag, Szymon Kowalczyk, Alan Ogorzały

W klasie I: Mikołaj Stanisz, Katarzyna Gurgul, Amelia Nowogórska

W klasie II: Oliwia Klag, Julia Klimek, Maja Gądek

W klasie III: Hanna Stefanowicz, Nikodem Kowalczyk, …

 

Narodowy Dzień Niepodległości

              W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 8 listopada 2019 roku wszyscy uczniowie klas I – VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyli w organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji "Szkoła do hymnu". O symbolicznej godzinie 11.11 cała społeczność  zgromadzona w hali sportowej odśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy - "Mazurek Dąbrowskiego". Tego dnia odbył się bowiem uroczysty apel na pamiątkę 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano początki państwa polskiego oraz sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Uczniowie klasy IV recytowali wiersze, a uczniowie pozostałych klas śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Na koniec wystąpił szkolny zespół regionalny Świdnicoki i zaprezentował krakowiaka. Następnie cała społeczność szkolna udała się na patriotyczny spacer po okolicy, w czasie którego śpiewano pieśni i maszerowano z flagami. Dzień ten w naszej szkole stał się dla wielu lekcją historii.

Galeria

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          5 listopada 2019 roku uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w uroczystym świętowaniu Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W gronie zaproszonych gości byli: Pani Dyrektor, Pani z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy, a także Pani z filii Biblioteki Publicznej w Przyszowej, wychowawcy klas 0- III. Program uroczystości obejmował czytanie współczesnych bajeczek przez zaproszonych gości oraz tradycyjnej bajki przez jednego z wychowawców. Następnie uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących znanych i mniej znanych baśni i bajek. Na zakończenie na uczniów czekała miła niespodzianka od zaproszonych gości w postaci pamiątki z Dnia Postaci z Bajek i słodkiego smakołyku.

Galeria

 

Dzień Krajobrazu

                20 października przypada Dzień Krajobrazu, który w tym roku obchodzony był pod hasłem "Woda w krajobrazie". W związku z tym w naszej szkole we wrześniu i w październiku  przeprowadzony został projekt edukacyjny, w którym w ramach przedmiotów: chemia, geografia, plastyka, muzyka oraz godzina do dyspozycji wychowawcy, wzięli udział uczniowie klasy VII.

Celem tego projektu było:

- budzenie wśród uczniów świadomości o stanie przyrody w najbliższym otoczeniu i potrzeby jej poprawy,

- uświadomienie zagrożeń wynikających z działalności człowieka,

- przekonanie o konieczności współodpowiedzialności za stan czystości wód  w swoim  środowisku,

- wskazanie korzystnych zmian w środowisku lokalnym.

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w wycieczce do oczyszczalni ścieków w Świdniku, gdzie poznali, jak działa taki zakład. Zaczerpniętą wiedzę wykorzystali podczas konstruowania makiety oczyszczalni ścieków. Uczestnicy projektu wykonali również gazetki o tematyce dotyczącej konieczności oszczędzania wody, które omówili na apelu podsumowującym projekt. Uświadomili wszystkim, jak byłoby źle, gdyby zabrakło nam czystej wody. Występ uświetnili wykonując piosenki o tematyce ekologicznej. Pozostali uczniowie szkoły otrzymali naklejki i ulotki z podpowiedziami, jak oszczędzać wodę.

 

Przystąpiliśmy do akcji MEN "Szkoła pamięta"

                        Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym w szczególny sposób pamiętamy o  zmarłych. Ministerstwo Edukacji Narodowej z tej okazji ogłosiło akcję: „Szkoła pamięta”, do której przystąpiła nasza szkoła. W ramach akcji w szkole nauczyciele i wychowawcy zorganizowali  24 października 2019 roku wyjście na wycieczkę pieszą do Łukowicy. Jej celem było zwiedzanie zabytkowego kościoła św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy, który znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Pani Agnieszka Stefanowicz opowiedziała ciekawą historię tego miejsca, po czym udaliśmy się na cmentarz, aby porządkować i odwiedzić groby zmarłych nauczycieli szkoły, zasłużonych mieszkańców Świdnika oraz zmarłych księży z Łukowicy. 

 

Ślubowanie klasy I w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku

                          22 października 2019 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. W gronie zaproszonych gości byli: Pani Dyrektor, Rodzice uczniów klasy I, Wychowawcy wraz z klasami: O oraz II i III. W programie ślubowania przyszli uczniowie mieli za zadanie „pokonać” złą wróżkę, wybierając się do czterech Krain: Miłości, Mądrości, Pracy oraz Muzyki. Z każdej z krain przynosili symbole, które otrzymywali za wykonane zadania. Po inscenizacji Pani Dyrektor przystąpiła do uroczystego pasowania uczniów oraz wręczono im dyplomy i książki z tejże okazji. Po uroczystości uczniowie udali się do sali na poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

Galeria

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA 2019

                   Jesień to wspaniały czas na wspólne wyjścia i zabawę na świeżym powietrzu. Korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych, 17 października 2019 roku uczniowie klas 0-III wybrali się na znaną w naszej miejscowości polanę (tzw. „wyspę”) ,aby wspólnie zapalić ognisko i upiec, jak się okazało przepyszne ziemniaki. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zintegrowania naszych najmłodszych uczniów. Poprzez wspólne zabawy i tańce przy ognisku dzieci miały okazję lepiej się poznać, a nowo przybyli uczniowie z pewnością poczuli się pewniej wśród starszych kolegów i koleżanek. W organizację tego wydarzenia zaangażowani byli także rodzice, na których pomoc zawsze możemy liczyć za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Galeria

 

Próbna ewakuacja

                   17 października 2019 roku została w naszej szkole przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne. Pan konserwator odłączył dopływ prądu, natomiast społeczny inspektor pracy sprawdził, czy wszystkie osoby ewakuowały się z placówki.  Po opuszczeniu sal lekcyjnych wszyscy zgromadzili się na boisku trawiastym przed szkołą, w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów znajdujących się pod ich opieką. Jednocześnie Pani Dyrektor powiadomiła straż pożarną i zgodnie z ustaleniami na miejsce przybył zastęp OSP w Świdniku. Pani Dyrektor przekazała strażakom informacje o sprawnie przeprowadzonej ewakuacji, a przybyły zastęp straży pożarnej przeszukał budynek szkoły.

                       Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Po zakończonym alarmie uczniowie wrócili na lekcje.

 

Spotkanie z policjantem

                      W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem 7 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji - panem Józefem Faronem. Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi czy zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami. Podczas spotkania z policjantem uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Funkcjonariusz omówił sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji. Spotkanie było interesujące i pouczające. Uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesującą prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                       4 października 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole dzień tabliczki mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie przypominali i utrwalali tabliczkę mnożenia. W piątek zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne (dzieci stają się egzaminatorami) egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Akcja ma na celu przede wszystkim pokazanie uczniom, że tabliczki mnożenia używa się nie tylko na lekcjach w szkole, ale również jest ona przydatna w życiu codziennym i wszyscy ją znają. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. 

TO BYŁA DOBRA, POŻYTECZNA ZABAWA!
 

Ogólnopolska Akcja "Wyślij kratkę dla Powstańca"

               Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej kampanii "Wyślij kratkę dla Powstańca", mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek pocztowych. Założeniem projektu jest edukacja Polaków, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postaw patriotycznych oraz budowanie wrażliwość społecznej. Uczniowie wszystkich klas własnoręcznie wykonali kartki, a następnie zredagowali listy do powstańców. Na kartkach napisanych przez naszych uczniów dominowały wzruszające słowa podziękowania oraz symboliczne ilustracje. Kartki do Powstańców zostały wysłane i na pewno wzbudzą na ich twarzach uśmiech, a w sercach wzruszenie.

 

 

„Czytamy z Panią Jesienią”,  czyli Ogólnopolski  Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

                „Czytamy z Panią Jesienią”  - pod takim hasłem obchodziliśmy 30 września 2019 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole. Wśród zaproszonych gości pojawił się gość specjalny, którym była sama Pani Jesień. Chętni uczniowie i zaproszeni goście czytali uczniom klas 0-III fragmenty książek o tematyce jesiennej. Wszyscy uważnie i w skupieniu przysłuchiwali się czytanym tekstom, bo naprawdę było warto.  To coroczne spotkanie czytelnicze było prawdziwą ucztą nie tylko dla ducha ale i dla ciała. Po każdym przeczytanym fragmencie Pani Jesień zadawała uczniom pytania dotyczące tekstu, a kto znał na nie odpowiedź mógł poczęstować się  pysznymi owocami, które przyniosła w swoim koszyku. Mamy nadzieję, że to niezwykłe spotkanie zachęci naszych najmłodszych uczniów do częstszego sięgnięcia po książkę, samemu jak i z całą rodziną, zwłaszcza w zbliżające się jesienne wieczory.

 

Europejski Dzień Języków Obcych 2019

                       Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. W piątek 27 września 2019 roku przywitały nas korytarze ozdobione wykonanymi przez uczniów plakatami i flagami. W czasie apelu, nad którym czuwały Pani Ewa Rapacz i Pani Małgosia Szewczyk rozpoczęła się nasza językowa podróż po Europie, podczas której uczniowie odwiedzali kolejne kraje dowiadując się na ich temat wielu ciekawych rzeczy. Na mistrzów języka angielskiego i niemieckiego czekały łamigłówki i łamańce językowe, a także konkurs wiedzy na temat kultury Wielkiej Brytanii i Niemiec. Nasza szkolna podróż po Europie dostarczyła nam wielu ciekawych informacji oraz wrażeń, a najlepsi i najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni wspaniałymi upominkami.
 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

              20 września 2019 roku w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Szkolnego. Wybory były poprzedzone kampanią, w trakcie której kandydaci przygotowali swoje plakaty wyborcze i prezentowali swoje programy. Do głosowania byli uprawnieni uczniowie klas I-VIII.  Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

Zgodnie z Regulaminem Samorządu Szkolnego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły trzy osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:
Przewodniczący Samorządu Szkolnego – Bartłomiej Dudka – uczeń klasy VIII
Zastępca przewodniczącego – Krzysztof Pustułka – uczeń klasy VIII
Skarbnik – Kinga Iwan – uczennica klasy VII

Pozostali kandydaci zostali oddelegowani do sekcji sportowej, rozrywkowej, gazetkowej. 

 

Narodowe Czytanie 2019 - "Nowele polskie" 

                 6 września 2019 roku już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji ,,Narodowe Czytanie” prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jego małżonki. Czytanie zostało nazwane ,,narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.  Podstawowym celem przedsięwzięcia była zatem popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W akcję zaangażowani zostali rodzice i uczniowie, którzy nie tylko odczytali fragmenty "Katarynki" B. Prusa, "Dymu" M. Konopnickiej czy "Orki" Władysława Reymonta, ale też zadbali o kostiumy i wyraz artystyczny w czasie prezentacji czytanej lektury. Zaproszono do udziału Pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w  Łukowicy, a także sołtysa wsi Świdnik. Na widowni, obok uczniów i nauczycieli, zasiedli także rodzice. Całość dopełniała wspaniała scenografia oraz wystawa poświęcona twórczości autorów nowel.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

                          2 września 2019 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020. W tym roku uczyniliśmy to  bardziej podniośle, ponieważ nasza szkoła przystąpiła do akcji „Przerwany marsz…”, która miała na celu upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Akcja polegała na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch wojny, marszu ówczesnej młodzieży do szkoły. Była także wyrazem hołdu składanego przez współczesną młodzież i dzieci tym, którym wojna odebrała dzieciństwo i możliwość nauki, jednocześnie jest też wyrazem wdzięczności za wszystko, co „Pokolenie dzieci wojny” zrobiło dla naszej ojczyzny.

Dyrektor szkoły Pani Lucyna Borzęcka w swoim wystąpieniu podkreślała, jak ważna jest pamięć nie tylko o wydarzeniach, ale zwłaszcza o ich uczestnikach. Obiecujemy – będziemy pamiętać. To zobowiązanie niech będzie wyrazem naszego szacunku dla tego tragicznego pokolenia, okradzionego przez wojnę. Po przemówieniu odczytany został apel oraz wysłuchaliśmy Hymnu Polskich Dzieci Wojny, obejrzeliśmy także krótką część artystyczną, nawiązującą do wydarzeń sprzed lat. Program artystyczny przygotowała Pani Karolina Borucka oraz Pani Anna Florek. Jesteśmy dumni, że to wszystko mogli zobaczyć nie tylko rodzice, ale także przybyli na uroczystość goście honorowi, należący do „Pokolenia Dzieci Wojny”, dzieci urodzonych przed 8 maja 1945r. Najciekawszym momentem uroczystości były wypowiedzi gości, ich wspomnienia tych tragicznych dni.

Rozpoczynamy kolejną wspaniałą przygodę edukacyjną. Życzymy wszystkim dużo uśmiechu, radości, słonecznych dni na przerwach i w trakcie lekcji. Niech ten nowy rok szkolny będzie udany i pełen niezapomnianych chwil!