Z życia szkoły

Rok szkolny 2019/2020

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

               6 grudnia 2019 roku naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Od samego rana wyczekiwały go najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego, które właśnie po raz pierwszy w tym roku przygotowywały się na spotkanie z dobrym świętym. Pięknie ubrane w czerwone czapeczki z uśmiechniętymi twarzyczkami i błyszczącymi oczkami  prezentowały przygotowany program artystyczny.  Ale i uczniowie klas I-VII wierzyli, że dla nich również Mikołaj przyniesie prezenty. Nie zawiedli się.  Mikołaj pamiętał o każdym małym, większym i dorosłym. Nauczyciele, pracownicy szkoły zostali obdarowani upominkiem. Wspólne zdjęcie z Mikołajem będzie pamiątką tego wyjątkowego dnia. Cała społeczność szkolna serdecznie dziękowała Mikołajowi za odwiedziny i wspaniałe prezenty. Oczywiście wszyscy zaprosili Go na spotkanie za rok.

 

Wyjazd na basen - nauka pływania

                    W ramach zajęć wychowania fizycznego klasa VII uczestniczyła trzykrotnie w wyjeździe na basen. Wyjazdy na basen odbywały się cyklicznie raz w tygodniu (19 listopada, 26 listopada i 3 grudnia 2019 r.) na krytą pływalnię w Limanowej. Podstawowym celem wyjazdów na basen była nauka pływania, kształtowanie nawyków prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, systematyczności i pracowitości. Na basenie zajęcia obejmowały podstawowe ćwiczenia w wodzie. Spodziewane efekty to nabycie umiejętności pływania, nauka czynnego spędzania czasu wolnego, poprawa zdrowia dzieci.

 

"Łańcuch Dobra"

                  W tym roku przystąpiliśmy po raz pierwszy do II edycji akcji na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB. Akcja miała na celu wykonanie papierowego łańcucha i sprzedanie go na aukcji. Udało nam się wykonać łańcuch o długości 130,5 metra, który następnie sprzedano, a uzyskane pieniądze wpłaciliśmy na konto stowarzyszenia "Pro Salute".

 

Zabawa andrzejkowa

                Zgodnie z tradycją w wigilię świętego  Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie,, odczytują” cień rzucany przez odlew. 28 listopada 2019 roku nasi uczniowie przeżyli wspaniały wieczór atrakcji, wspaniałej muzyki i tańca. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy i sprawny jej przebieg. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.

 

Dzień Pluszowego Misia

                25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji Biblioteka Szkolna zorganizowała specjalne zajęcia dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz przeprowadziła konkurs plastyczny dla kl. 0-III pod hasłem "Pluszowy Miś - mój serdeczny przyjaciel". Został on rozstrzygnięty właśnie 25 listopada 2019 roku. Poza tym dzieci wysłuchały bajki terapeutycznej pt.: "Bajka o Brzydkim Misiu",  Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Ponadto, uczniowie mieli możliwość zapoznać się ze zbiorem książek, których bohaterami są misie i niedźwiadki. Publikacje te zostały przygotowane w formie wystawy, która ozdabia korytarz tuż przy bibliotece.

Laureaci konkursu plastycznego:

Oddział przedszkolny:

I miejsce: Kornelia Bielak

Wyróżnienie: Szymon Kowalczyk

Klasa I:

I miejsce: Amelia Franczyk

Wyróżnienie:  Magdalena Śmiałek

Klasa II:

I miejsce: Maja Gądek

Wyróżnienie: Łucja Tobiasz

Klasa III:

I miejsce: Magdalena Krok

Wyróżnienie: Arkadiusz Klóska

 

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Dzień Życzliwości

              21 listopada 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uroczystość zorganizowano , aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia dobrych słów i niesienia bezinteresownej pomocy. Obchody tego dnia zaczęliśmy od krótkiego występu uczniów klasy III, którzy zademonstrowali w jaki sposób można okazywać życzliwość w codziennych sytuacjach. Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki i wspólnie tańczyli do piosenki. Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników plebiscytu na najbardziej życzliwą osobę w każdej klasie. „Aniołem życzliwości” w klasie „0” została Zosia Stefanowicz, w klasie I Julia Szyszka, w klasie II Julia Klimek, natomiast w klasie III Przemek Żelasko. W tym dniu nie zabrakło także wielu miłych słów oraz wręczenia sobie orderów uśmiechu. Na zakończenie wszystkie dzieci połączyły przygotowany wcześniej „łańcuch dobra”.

 

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek”

                             W ramach kampanii ” Mała książka- wielki człowiek ” inicjowanej przez Instytut Książki uczniowie klasy I otrzymali wyprawkę czytelniczą. 

Pasowanie na czytelnika

             20 listopada 2019 roku uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację, której bohaterami były postacie z bajek i baśni. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie klasy IV , którzy świetnie wcielili się w swoje role. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę do książki. Potem w towarzystwie wychowawcy i pani bibliotekarki uczniowie przeszli do biblioteki, aby poznać zasady korzystania z jej zbiorów. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

 

Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej "Dla Ciebie Ojczyzno"

               Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu – wielki symbol wolności.  W tym roku 11 listopada świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej też okazji 15 listopada 2019  roku pani Ewelina Dyrek  zorganizowała Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej dla uczniów kl. IV - VIII. Celem konkursu było popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej , rozwijanie umiejętności recytatorskich, kształtowanie poczucia więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, tradycją i wartościami.  Uczniowie recytowali wybrane przez siebie wiersze. Były to utwory m. in. K. I. Gałczyńskiego, C. K. Norwida, W. Szymborskiej, Cz. Miłosza  M. Konopnickiej, J. Pietrzaka, E. Słońskiego oraz  A. Słonimskiego.

   Do udziału w konkursie zgłosiło się 10 uczniów z klas IV- VIII. Komisja w składzie Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, pani Karolina Borcuka oraz ksiądz Paweł Lebda wysłuchali recytujących uczestników i wyłonili najlepsze prezentacje utworów.  

Laureaci konkursuI kategoria kl. IV i kl. VI

I miejsce: Julia Białkowska (kl. IV)

II miejsce: Maciej Dudka (kl. IV)

wyróżnienie: Julia Saska (k. VI)

 

Laureaci konkursuII kategoria kl. VII i kl. VIII

I miejsce: Kinga Iwan (kl. VII)

II miejsce: Oliwia Oleksy (kl. VII)

wyróżnienie: Weronika Wardęga (k. VII)

 

Nagroda Specjalna Dyrektora Szkoły : Dawid Gurgul (kl. VIII)

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Szkolna Akcja „Śniadanie daje moc”

                 13 listopada 2019 roku uczniowie klas: 0 - III brali udział w Szkolnej Akcji „Śniadanie daje moc”, której celem było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania oraz roli śniadania w diecie dziecka. Program Akcji „Śniadanie daje moc” zawierał quiz oraz krzyżówkę dla uczniów na temat zdrowego odżywiania, roli śniadania w życiu oraz promowania zdrowej żywności. Wychowankowie mieli możliwość „pokazania” zasad zdrowego odżywiania również za pomocą  piosenki i tańca. Po wspólnym umyciu rąk, uczniowie udali się do sal, w których wspólnie z wychowawcą i trojką rodziców przygotowywali i konsumowali zdrowe śniadanie. Uczniowie w ramach promocji zdrowego stylu życia otrzymali bułeczki wieloziarniste oraz napoje ufundowane przez panią Izabelę Górowską – sołtysa miejscowości Świdnik.

 

Światowy Dzień Oszczędzania

                  31 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania. Nasza mała społeczność szkolna również przyłączyła się do tych obchodów. Z tej okazji w tym dniu została zorganizowana akademia oraz konkurs o oszczędzaniu. W konkursie wzięli udział uczniowie kl. 0 - III. Uczniowie kl. 0 wykonali prace plastyczne, natomiast ich trochę starsi koledzy odpowiadali na pytania o oszczędzaniu i rozwiązywali zadania. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Limanowej. Bardzo serdecznie dziękujemy za nagrody.

W klasie 0: Teresa Kutek, Magdalena Klag, Szymon Kowalczyk, Alan Ogorzały

W klasie I: Mikołaj Stanisz, Katarzyna Gurgul, Amelia Nowogórska

W klasie II: Oliwia Klag, Julia Klimek, Maja Gądek

W klasie III: Hanna Stefanowicz, Nikodem Kowalczyk, …

 

Narodowy Dzień Niepodległości

              W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 8 listopada 2019 roku wszyscy uczniowie klas I – VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyli w organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji "Szkoła do hymnu". O symbolicznej godzinie 11.11 cała społeczność  zgromadzona w hali sportowej odśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy - "Mazurek Dąbrowskiego". Tego dnia odbył się bowiem uroczysty apel na pamiątkę 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano początki państwa polskiego oraz sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Uczniowie klasy IV recytowali wiersze, a uczniowie pozostałych klas śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Na koniec wystąpił szkolny zespół regionalny Świdnicoki i zaprezentował krakowiaka. Następnie cała społeczność szkolna udała się na patriotyczny spacer po okolicy, w czasie którego śpiewano pieśni i maszerowano z flagami. Dzień ten w naszej szkole stał się dla wielu lekcją historii.

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          5 listopada 2019 roku uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w uroczystym świętowaniu Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W gronie zaproszonych gości byli: Pani Dyrektor, Pani z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy, a także Pani z filii Biblioteki Publicznej w Przyszowej, wychowawcy klas 0- III. Program uroczystości obejmował czytanie współczesnych bajeczek przez zaproszonych gości oraz tradycyjnej bajki przez jednego z wychowawców. Następnie uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących znanych i mniej znanych baśni i bajek. Na zakończenie na uczniów czekała miła niespodzianka od zaproszonych gości w postaci pamiątki z Dnia Postaci z Bajek i słodkiego smakołyku.

 

Dzień Krajobrazu

                20 października przypada Dzień Krajobrazu, który w tym roku obchodzony był pod hasłem "Woda w krajobrazie". W związku z tym w naszej szkole we wrześniu i w październiku  przeprowadzony został projekt edukacyjny, w którym w ramach przedmiotów: chemia, geografia, plastyka, muzyka oraz godzina do dyspozycji wychowawcy, wzięli udział uczniowie klasy VII.

Celem tego projektu było:

- budzenie wśród uczniów świadomości o stanie przyrody w najbliższym otoczeniu i potrzeby jej poprawy,

- uświadomienie zagrożeń wynikających z działalności człowieka,

- przekonanie o konieczności współodpowiedzialności za stan czystości wód  w swoim  środowisku,

- wskazanie korzystnych zmian w środowisku lokalnym.

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w wycieczce do oczyszczalni ścieków w Świdniku, gdzie poznali, jak działa taki zakład. Zaczerpniętą wiedzę wykorzystali podczas konstruowania makiety oczyszczalni ścieków. Uczestnicy projektu wykonali również gazetki o tematyce dotyczącej konieczności oszczędzania wody, które omówili na apelu podsumowującym projekt. Uświadomili wszystkim, jak byłoby źle, gdyby zabrakło nam czystej wody. Występ uświetnili wykonując piosenki o tematyce ekologicznej. Pozostali uczniowie szkoły otrzymali naklejki i ulotki z podpowiedziami, jak oszczędzać wodę.

 

Przystąpiliśmy do akcji MEN "Szkoła pamięta"

                        Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym w szczególny sposób pamiętamy o  zmarłych. Ministerstwo Edukacji Narodowej z tej okazji ogłosiło akcję: „Szkoła pamięta”, do której przystąpiła nasza szkoła. W ramach akcji w szkole nauczyciele i wychowawcy zorganizowali  24 października 2019 roku wyjście na wycieczkę pieszą do Łukowicy. Jej celem było zwiedzanie zabytkowego kościoła św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy, który znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Pani Agnieszka Stefanowicz opowiedziała ciekawą historię tego miejsca, po czym udaliśmy się na cmentarz, aby porządkować i odwiedzić groby zmarłych nauczycieli szkoły, zasłużonych mieszkańców Świdnika oraz zmarłych księży z Łukowicy. 

 

Ślubowanie klasy I w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku

                          22 października 2019 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. W gronie zaproszonych gości byli: Pani Dyrektor, Rodzice uczniów klasy I, Wychowawcy wraz z klasami: O oraz II i III. W programie ślubowania przyszli uczniowie mieli za zadanie „pokonać” złą wróżkę, wybierając się do czterech Krain: Miłości, Mądrości, Pracy oraz Muzyki. Z każdej z krain przynosili symbole, które otrzymywali za wykonane zadania. Po inscenizacji Pani Dyrektor przystąpiła do uroczystego pasowania uczniów oraz wręczono im dyplomy i książki z tejże okazji. Po uroczystości uczniowie udali się do sali na poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA 2019

                   Jesień to wspaniały czas na wspólne wyjścia i zabawę na świeżym powietrzu. Korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych, 17 października 2019 roku uczniowie klas 0-III wybrali się na znaną w naszej miejscowości polanę (tzw. „wyspę”) ,aby wspólnie zapalić ognisko i upiec, jak się okazało przepyszne ziemniaki. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zintegrowania naszych najmłodszych uczniów. Poprzez wspólne zabawy i tańce przy ognisku dzieci miały okazję lepiej się poznać, a nowo przybyli uczniowie z pewnością poczuli się pewniej wśród starszych kolegów i koleżanek. W organizację tego wydarzenia zaangażowani byli także rodzice, na których pomoc zawsze możemy liczyć za co bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Próbna ewakuacja

                   17 października 2019 roku została w naszej szkole przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne. Pan konserwator odłączył dopływ prądu, natomiast społeczny inspektor pracy sprawdził, czy wszystkie osoby ewakuowały się z placówki.  Po opuszczeniu sal lekcyjnych wszyscy zgromadzili się na boisku trawiastym przed szkołą, w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów znajdujących się pod ich opieką. Jednocześnie Pani Dyrektor powiadomiła straż pożarną i zgodnie z ustaleniami na miejsce przybył zastęp OSP w Świdniku. Pani Dyrektor przekazała strażakom informacje o sprawnie przeprowadzonej ewakuacji, a przybyły zastęp straży pożarnej przeszukał budynek szkoły.

                       Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Po zakończonym alarmie uczniowie wrócili na lekcje.

 

Spotkanie z policjantem

                      W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem 7 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji - panem Józefem Faronem. Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi czy zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami. Podczas spotkania z policjantem uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Funkcjonariusz omówił sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji. Spotkanie było interesujące i pouczające. Uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesującą prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                       4 października 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole dzień tabliczki mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie przypominali i utrwalali tabliczkę mnożenia. W piątek zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne (dzieci stają się egzaminatorami) egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Akcja ma na celu przede wszystkim pokazanie uczniom, że tabliczki mnożenia używa się nie tylko na lekcjach w szkole, ale również jest ona przydatna w życiu codziennym i wszyscy ją znają. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. 

TO BYŁA DOBRA, POŻYTECZNA ZABAWA!
 

Ogólnopolska Akcja "Wyślij kratkę dla Powstańca"

               Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej kampanii "Wyślij kratkę dla Powstańca", mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek pocztowych. Założeniem projektu jest edukacja Polaków, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postaw patriotycznych oraz budowanie wrażliwość społecznej. Uczniowie wszystkich klas własnoręcznie wykonali kartki, a następnie zredagowali listy do powstańców. Na kartkach napisanych przez naszych uczniów dominowały wzruszające słowa podziękowania oraz symboliczne ilustracje. Kartki do Powstańców zostały wysłane i na pewno wzbudzą na ich twarzach uśmiech, a w sercach wzruszenie.

 

 

„Czytamy z Panią Jesienią”,  czyli Ogólnopolski  Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

                „Czytamy z Panią Jesienią”  - pod takim hasłem obchodziliśmy 30 września 2019 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole. Wśród zaproszonych gości pojawił się gość specjalny, którym była sama Pani Jesień. Chętni uczniowie i zaproszeni goście czytali uczniom klas 0-III fragmenty książek o tematyce jesiennej. Wszyscy uważnie i w skupieniu przysłuchiwali się czytanym tekstom, bo naprawdę było warto.  To coroczne spotkanie czytelnicze było prawdziwą ucztą nie tylko dla ducha ale i dla ciała. Po każdym przeczytanym fragmencie Pani Jesień zadawała uczniom pytania dotyczące tekstu, a kto znał na nie odpowiedź mógł poczęstować się  pysznymi owocami, które przyniosła w swoim koszyku. Mamy nadzieję, że to niezwykłe spotkanie zachęci naszych najmłodszych uczniów do częstszego sięgnięcia po książkę, samemu jak i z całą rodziną, zwłaszcza w zbliżające się jesienne wieczory.

 

Europejski Dzień Języków Obcych 2019

                       Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. W piątek 27 września 2019 roku przywitały nas korytarze ozdobione wykonanymi przez uczniów plakatami i flagami. W czasie apelu, nad którym czuwały Pani Ewa Rapacz i Pani Małgosia Szewczyk rozpoczęła się nasza językowa podróż po Europie, podczas której uczniowie odwiedzali kolejne kraje dowiadując się na ich temat wielu ciekawych rzeczy. Na mistrzów języka angielskiego i niemieckiego czekały łamigłówki i łamańce językowe, a także konkurs wiedzy na temat kultury Wielkiej Brytanii i Niemiec. Nasza szkolna podróż po Europie dostarczyła nam wielu ciekawych informacji oraz wrażeń, a najlepsi i najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni wspaniałymi upominkami.
 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

              20 września 2019 roku w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Szkolnego. Wybory były poprzedzone kampanią, w trakcie której kandydaci przygotowali swoje plakaty wyborcze i prezentowali swoje programy. Do głosowania byli uprawnieni uczniowie klas I-VIII.  Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

Zgodnie z Regulaminem Samorządu Szkolnego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły trzy osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:
Przewodniczący Samorządu Szkolnego – Bartłomiej Dudka – uczeń klasy VIII
Zastępca przewodniczącego – Krzysztof Pustułka – uczeń klasy VIII
Skarbnik – Kinga Iwan – uczennica klasy VII

Pozostali kandydaci zostali oddelegowani do sekcji sportowej, rozrywkowej, gazetkowej. 

 

Narodowe Czytanie 2019 - "Nowele polskie" 

                 6 września 2019 roku już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji ,,Narodowe Czytanie” prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jego małżonki. Czytanie zostało nazwane ,,narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.  Podstawowym celem przedsięwzięcia była zatem popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W akcję zaangażowani zostali rodzice i uczniowie, którzy nie tylko odczytali fragmenty "Katarynki" B. Prusa, "Dymu" M. Konopnickiej czy "Orki" Władysława Reymonta, ale też zadbali o kostiumy i wyraz artystyczny w czasie prezentacji czytanej lektury. Zaproszono do udziału Pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w  Łukowicy, a także sołtysa wsi Świdnik. Na widowni, obok uczniów i nauczycieli, zasiedli także rodzice. Całość dopełniała wspaniała scenografia oraz wystawa poświęcona twórczości autorów nowel.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

                          2 września 2019 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020. W tym roku uczyniliśmy to  bardziej podniośle, ponieważ nasza szkoła przystąpiła do akcji „Przerwany marsz…”, która miała na celu upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Akcja polegała na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch wojny, marszu ówczesnej młodzieży do szkoły. Była także wyrazem hołdu składanego przez współczesną młodzież i dzieci tym, którym wojna odebrała dzieciństwo i możliwość nauki, jednocześnie jest też wyrazem wdzięczności za wszystko, co „Pokolenie dzieci wojny” zrobiło dla naszej ojczyzny.

Dyrektor szkoły Pani Lucyna Borzęcka w swoim wystąpieniu podkreślała, jak ważna jest pamięć nie tylko o wydarzeniach, ale zwłaszcza o ich uczestnikach. Obiecujemy – będziemy pamiętać. To zobowiązanie niech będzie wyrazem naszego szacunku dla tego tragicznego pokolenia, okradzionego przez wojnę. Po przemówieniu odczytany został apel oraz wysłuchaliśmy Hymnu Polskich Dzieci Wojny, obejrzeliśmy także krótką część artystyczną, nawiązującą do wydarzeń sprzed lat. Program artystyczny przygotowała Pani Karolina Borucka oraz Pani Anna Florek. Jesteśmy dumni, że to wszystko mogli zobaczyć nie tylko rodzice, ale także przybyli na uroczystość goście honorowi, należący do „Pokolenia Dzieci Wojny”, dzieci urodzonych przed 8 maja 1945r. Najciekawszym momentem uroczystości były wypowiedzi gości, ich wspomnienia tych tragicznych dni.

Rozpoczynamy kolejną wspaniałą przygodę edukacyjną. Życzymy wszystkim dużo uśmiechu, radości, słonecznych dni na przerwach i w trakcie lekcji. Niech ten nowy rok szkolny będzie udany i pełen niezapomnianych chwil!